V zápase plnom vylúčení Američania porazili Rusov 4:2

06.08.2013 | Dominika Handzušová

V stretnutí, v ktorom sa vskutku veľmi málo hralo v plnom počte, dokázali Američania zvíťaziť rozdielom dvoch gólov. Tri trefy sa im podarili práve v presilových hrách, kým Rusi využili z 10 presiloviek len jednu.

Zápas č. 5  •  út 6.8.2013  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
USA
4:2
( 2:0, 0:1, 2:1)
Rusko
USA: Nedeljkovic - Haydon, Mantha, Dougherty, Nardella, Carlo, Wolff, Rosburg - Poganski, Schmaltz, Bittner - Wahlin, Snively, Connor - Dudek, Wagner, Malmquist - Iverson, Turgeon, Phelps - Milan.
Rusko: Korobov - Šaripžianov, Nasybulin, Cvetkov, Bojkov, Ljamkin, Slepcov, Nazarkin, Dervuk - Pilipenko, Fazlejev, Lazarev - Svečnikov, Kodola, Vovčenko - Lauta, Nikolišin, Zinoviev - Kamenev, Boltanov, Ryžkov.
Branky a asistence: 12. Schmaltz (Dudek), 13. Dudek (Schmaltz, Dougherty), 47. Dougherty (Schmaltz, Dudek), 50. Snively (Connor) - 31. Slepcov (Nikolišin), 41. Fazlejev (Lazarev, Nasybullin).

Vyloučení: 10:9, navíc Vovčenko 10 nešp. správanie. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Goga, Stano - J. Tvrdoň, Výleta.

USA - RUS Dougherty, Nazarkin USA - RUS power play USA - RUS team USA after goal USA - RUS Connor USA - RUS Bittner

Prvá tretina sa niesla v znamení vylúčení. Rusko vstúpilo do zápasu hneď štyrmi po sebe idúcimi presilovými hrami, ani jednu však nedokázalo využiť. Štvrtá sa už „zlomila“ do hry štyroch na štyroch a následnej presilovky Američanov, ktorí dali svojim protivníkom lekciu z efektivity. Z ľavej strany sa zblízka presadil Nick Schmaltz. Následne sa previnil ďalší ruský hráč a aj druhú výhodu USA využili – ujala sa strela Joeyho Dudeka a následne sa pred bránou strhla strkanica, keď ruskí hráči obraz radujúcich sa Američanov len ťažko znášali. Nádeje na zníženie či vyrovnanie zmrazilo ďalšie vylúčenie, ktoré sa už ale zámorským hráčom využiť nepodarilo.

Aj v druhej tretine Rusi začali náporom, dobiedzali pred Nedeljkovicom a napokon sa im podarilo ho prekonať. V 32. minúte sa strela Alexeja Slepcova ocitla v sieti. Rusov gól povzbudil a ďalej hrozili pred bránou amerického výberu, pri skvelej šanci Boltanova sa ale lapačkou predviedol Nedeljkovic. Následne hru opäť kúskovali vylúčenia.

Hneď v úvode tretej tretiny, kam si Rusi prenášali presilovku, ju ukážkovým spôsobom využili. Kombinačnú akciu zakončil spomedzi kruhov prízemnou strelou pomedzi Nedeljkovicove betóny Radel Fazlejev. Už sa zdalo, že hra naberie hokejovejšie kontúry, no predsa sa opäť ozval hvizd rozhodcovskej píšťalky – a vďaka presilovej hre sa Američania vrátili do vedenia, Korobova prestrelil Jack Dougherty. Už o 3 minúty sa po prihrávke Connora konečne presadil rýchly útočník Joseph Snively a bolo to už znova o dva góly – 4:2. Rusi sa nevzdávali, ale vyrovnať ani znížiť sa im už nepodarilo. Posledná trojminútovka sa niesla v trochu nervóznejšom duchu na oboch stranách.

Bob Corkum: Víťazstvo je pre nás nesmierne dôležité. Po včerajšku sme potrebovali získať body a svoj cieľ sme splnili. Chlapci hrali s veľkou dávkou hrdosti a so srdcom. Prvou hviezdou sa gólman Nedeljkovic stal úplne zaslúžene, dnes chytal veľkolepo a mužstvo podržal v najťažších situáciách.