ČLÁNEK

Bronz nakonec berou Američané, Finové čtvrtí

05.08.2023 | Adam Čuba

Bronz na letošním Hlinka Gretzky Cupu nakonec vyválčili Američané. Základem pro výhru nad Finy byla už výborná úvodní desetiminutovka, kterou USA vyhrály 3:0! Finové se ještě vzepřeli, vyrovnat už ale nedokázali. Spojené státy tak získávají svou první medaili na Hlinka Gretzky Cupu od roku 2016

Zápas č. 13  •  so 5.8.2023  •  17:00
USA
5:2
( 3:0, 1:2, 1:0)
Finsko
USA: Heil (Bernstein) – Pitner, Bales, Kleber, Felicio, McLaughlin, Keefe, Henricks – Frank, Swanson, Connelly – Lee, Park, Zellers – Butella, Stefanek, Monteiro – Spellacy, Young, McNelis.
Finsko: Saarinen (Rimpinen) – Nieminen, Amhamdi, Välilä, Marila, Jokinen, Vikla, Jalasti, Muhonen – Saarelainen, Pulkkanen, Vesterinen – Hemming, Suoniemi, Sinivuori – Miettinen, Ruohonen, Heinänen – Paqvalin, Väärälä, Teshome.
Branky a asistence: 1. Swanson (Pitner), 2. Felicio (Connelly, Zellers), 10. Connelly, 39. Stefanek (Monteiro), 49. Park (Zellers, Bales) – 25. Ruohonen, 28. Vesterinen (Suoniemi, Hemming)

Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Fotogalerie

 

Komentář

Američané na Finy vletěli a už od úvodních vteřin diktovali ráz zápasu. Po pouhopouhých 13 vteřinách otevřel skóre zápasu dorážející Max Swanson, na konci druhé minuty pak z dálky proměnil přesilovku William Felicio. Z ničeho nic to bylo 2:0…

Výběru Finska asi dal zabrat výlet do Břeclavi a zpátky, jelikož především v prvních deseti minutách byli jasně horší. Navíc se ještě jednou změnilo skóre, to když produktivní Trevor Connelly ukázkově obešel obránce a překonal brankáře Saarinena. Výkon Suomi se přeci jenom trošku zlepšil, pomohly jim k tomu i dvě přesilové hry, nicméně Caleba Heila se překonat nepodařilo.

Druhá třetina byla od Finů o poznání lepší. První se Suomi museli vypořádat s oslabením 3 proti 5, když ale byli ve čtyřech, tak sami z přečíslení udeřili! Kotouč za Heilova záda usměrnil Heikki Ruohonen. Po chvíli bylo ještě veseleji, jelikož Roope Vesterinen se zorientoval před bránou, zvládl zakončit a dostal Finsko na dostřel – 3:2.

V oslabení pak zahrozil Connely, na druhé straně pálil Nieminen. Spojené státy výrazně uklidnil Chase Stefanek, jenž proskočil mezi dva Finy a backhandem zvýšil na 4:2.

Finové se na žádnou stíhací jízdu už nezmohli. Naopak Američané si výhru pojistili díky od modré čáry přesně mířícímu Aidanu Parkrovi, o výhře už bylo prakticky rozhodnuto. Suomi to sice ještě zkusili v šesti, nicméně už bylo příliš pozdě. USA závěrečný nátlak ustáli a berou bronzové medaile. Spojené státy mimochodem vyválčili první medaili na Hlinka Gretzky Cupu od roku 2016!

Ohlasy trenérů

Luke Strand (USA): Jsem za kluky rád. Dali do toho hodně dřiny. Odcházeli jsme z bolestivé prohry v semifinále předešlý den. Takto se vrátit a odehrát zápas další den, to o našich hráčích něco vypovídá. Rychle to oslavíme a kluci se pak rozjedou domu. Navždy nám bude patřit tahle skvělá bronzová medaile.

Marko Kauppinen (Finsko): Turnaj jsme začali docela dobře, ale pak už nevím, co se stalo. Tým nebyl sám sebou. Včera jsme měli opravdu těžký zápas v semifinále a pak když Američani hned po 13 sekundách vstřelili první gól, je to psychicky těžké. Snažili jsme se udělat maximum a dostat kluky zpět do hry. Ve druhé třetině jsme dali pár gólů a byli jsme docela blízko k vyrovnání, ale dnes jsme si nezasloužili vyhrát. USA byly lepší.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/RepechageCHG24Led by No. 4 pick Cayden Lindstrom, #HlinkaGretzkyCup alumni went early and often at the #NHLDraft—53 from six countries heard their names called in Las Vegas.De nombreux anciens de la #CoupeHlinkaGretzky ont été choisis au #RepechageLNH, dont Cayden Lindstrom au 4e rang. Au total, 53 anciens provenant de six pays ont été nommés a Las Vegas.

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/CHGLNH24With the #NHLDraft just a day away, #HlinkaGretzkyCup alumni – including a sizeable Canadian contingent – are set to take the next step in their hockey journeys.A la veille du #RepechageLNH, les anciens de la #CoupeHlinkaGretzky – dont une délégation canadienne nombreuse – sont prets pour la prochaine étape de leur parcours au hockey.

Facebook

DID YOU KNOW? Twenty players competing in the #StanleyCup Final are #HlinkaGretzkyCup alumni, including three who played in Edmonton in 2018. Tickets for the 2024 tournament are ON SALE NOW at www.HlinkaGretzkyCup.ca.LE SAVIEZ-VOUS? 20 joueurs qui participent a la finale de la #CoupeStanley sont des anciens de la #CoupeHlinkaGretzky, dont trois qui ont joué a Edmonton en 2018. Les billets pour le tournoi de 2024 sont EN VENTE MAINTENANT au www.CoupeHlinkaGretzky.ca.???? Dylan Holloway???? Philip Broberg???? Anton Lundell