ČLÁNEK

Bronz nakonec berou Američané, Finové čtvrtí

05.08.2023 | Adam Čuba

Bronz na letošním Hlinka Gretzky Cupu nakonec vyválčili Američané. Základem pro výhru nad Finy byla už výborná úvodní desetiminutovka, kterou USA vyhrály 3:0! Finové se ještě vzepřeli, vyrovnat už ale nedokázali. Spojené státy tak získávají svou první medaili na Hlinka Gretzky Cupu od roku 2016

Zápas č. 13  •  so 5.8.2023  •  17:00
USA
5:2
( 3:0, 1:2, 1:0)
Finsko
USA: Heil (Bernstein) – Pitner, Bales, Kleber, Felicio, McLaughlin, Keefe, Henricks – Frank, Swanson, Connelly – Lee, Park, Zellers – Butella, Stefanek, Monteiro – Spellacy, Young, McNelis.
Finsko: Saarinen (Rimpinen) – Nieminen, Amhamdi, Välilä, Marila, Jokinen, Vikla, Jalasti, Muhonen – Saarelainen, Pulkkanen, Vesterinen – Hemming, Suoniemi, Sinivuori – Miettinen, Ruohonen, Heinänen – Paqvalin, Väärälä, Teshome.
Branky a asistence: 1. Swanson (Pitner), 2. Felicio (Connelly, Zellers), 10. Connelly, 39. Stefanek (Monteiro), 49. Park (Zellers, Bales) – 25. Ruohonen, 28. Vesterinen (Suoniemi, Hemming)

Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Fotogalerie

 

Komentář

Američané na Finy vletěli a už od úvodních vteřin diktovali ráz zápasu. Po pouhopouhých 13 vteřinách otevřel skóre zápasu dorážející Max Swanson, na konci druhé minuty pak z dálky proměnil přesilovku William Felicio. Z ničeho nic to bylo 2:0…

Výběru Finska asi dal zabrat výlet do Břeclavi a zpátky, jelikož především v prvních deseti minutách byli jasně horší. Navíc se ještě jednou změnilo skóre, to když produktivní Trevor Connelly ukázkově obešel obránce a překonal brankáře Saarinena. Výkon Suomi se přeci jenom trošku zlepšil, pomohly jim k tomu i dvě přesilové hry, nicméně Caleba Heila se překonat nepodařilo.

Druhá třetina byla od Finů o poznání lepší. První se Suomi museli vypořádat s oslabením 3 proti 5, když ale byli ve čtyřech, tak sami z přečíslení udeřili! Kotouč za Heilova záda usměrnil Heikki Ruohonen. Po chvíli bylo ještě veseleji, jelikož Roope Vesterinen se zorientoval před bránou, zvládl zakončit a dostal Finsko na dostřel – 3:2.

V oslabení pak zahrozil Connely, na druhé straně pálil Nieminen. Spojené státy výrazně uklidnil Chase Stefanek, jenž proskočil mezi dva Finy a backhandem zvýšil na 4:2.

Finové se na žádnou stíhací jízdu už nezmohli. Naopak Američané si výhru pojistili díky od modré čáry přesně mířícímu Aidanu Parkrovi, o výhře už bylo prakticky rozhodnuto. Suomi to sice ještě zkusili v šesti, nicméně už bylo příliš pozdě. USA závěrečný nátlak ustáli a berou bronzové medaile. Spojené státy mimochodem vyválčili první medaili na Hlinka Gretzky Cupu od roku 2016!

Ohlasy trenérů

Luke Strand (USA): Jsem za kluky rád. Dali do toho hodně dřiny. Odcházeli jsme z bolestivé prohry v semifinále předešlý den. Takto se vrátit a odehrát zápas další den, to o našich hráčích něco vypovídá. Rychle to oslavíme a kluci se pak rozjedou domu. Navždy nám bude patřit tahle skvělá bronzová medaile.

Marko Kauppinen (Finsko): Turnaj jsme začali docela dobře, ale pak už nevím, co se stalo. Tým nebyl sám sebou. Včera jsme měli opravdu těžký zápas v semifinále a pak když Američani hned po 13 sekundách vstřelili první gól, je to psychicky těžké. Snažili jsme se udělat maximum a dostat kluky zpět do hry. Ve druhé třetině jsme dali pár gólů a byli jsme docela blízko k vyrovnání, ale dnes jsme si nezasloužili vyhrát. USA byly lepší.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??