Finové překvapivě nestačili na Švýcary, padli o dvě branky

Výběr Švýcarska si na Hlinka Gretzky Cupu vyšlápl po Slovensku také na Finsko, které přitom den předtím srazilo favorizovanou Kanadu. Švýcaři se prezentují možná nejlepšími výkony, které kdy v Břeclavi předvedli, ani tak ale zatím nemají jistý postup do semifinále, který je ale každopádně blízko.

( 0:0, 0:2, 1:1)
Švýcarsko
Finsko: Rimpinen (Saarinen) – Marila, Jokinen, Amhamdi, Nieminen, Välilä, Muhonen, Vikla, Jalasti – Vesterinen, Saarelainen, Miettinen – Sinivuori, Suoniemi, Hemming – Heinänen, Pulkkanen, Keinänen – Teshome, Ruohonen, Väärälä.
Švýcarsko: Lachat (Kirsch) – Muggli, Kurt, Ustinkov, Meier, Blessing, Geisser, Sansonnens – Wehrli, Grossniklaus, Antenen – Ponzetto, Reber, Forget – Bosson, Tarchini, Cattin – Giger, Wey, Körbler.
Branky a asistence: 51. Muhonen (Suoniemi) – 30. Ponzetto (Forget, Reber), 37. Bosson (Kurt, Tarchini), 52. Wehrli (Antenen, Grossniklaus)
Střely: 10:15 (3:2, 4:5, 3:8).
Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Mejzlík, Ondráček – Rampír, Šimánek.

Komentář

Finové jako kdyby si chtěli odpočinout od včerejších gólových hodů. Výběr Suomi v první třetině neskóroval, ačkoli byl jednoznačně aktivnějším týmem. V nejlepší pozici byl nejspíše v samém závěru Vikla, jenž ale ještě přihrával. Finové nakonec překombinovali nejednu šanci a do kabin se tak šlo za stavu 0:0.

Pasivnější přístup se Švýcarům stejně jako proti Slovensku vyplatil. Ve 30. minutě jsme se dočkali prvního gólu. Yannick Ponzetto se opřel do střely od modré čáry a trefil přesně – 1:0 pro Švýcarsko. Mladíci v červeném i nadále občasně hrozili z protiútoků, nicméně činit se musel především brankář Lachat, jenž zvládl zlikvidovat hned několik výborných šancí. Zuby si na něm hned dvakrát vylámal Hemming, na druhé straně byl zase vidět útočník Forget.

Ve 37. minutě Švýcaři navýšili vedení. Joel Kurt se jako pravák dostal ke střele zápěstím zleva a suverénně zakončil.

Třetí třetinu mohli Švýcaři zahájit gólem jistoty, do úniku se hnal dnes velmi aktivní Forget, ale nedal. Na druhé straně byl blízko brance Saarelainen, jenž také neuspěl. Devět minut před koncem přišlo vytoužené snížení. Nilopekka Muhonen nahodil kotouč od modré čáry a ten zapadl až za bezmocného Lachata – 2:1. Radost ale trvala jenom pár vteřin, Nils Wehrli zajistil díky své pohotové střele z mezikruží odpověď – 3:1.

V závěru Finové ještě zkusili powerplay, nicméně nepříznivý výsledek už zvrátit nedokázali a se Švýcarskem překvapivě prohráli.

Ohlasy trenérů

Marko Kauppinen (Finsko): Když prohrajete a hrajete navíc takhle, nejste šťastní. Švýcarsko hrálo dobře. Hráli těsně uprostřed a my jsme nebyli připraveni bojovat o prostor. Myslím, že jsme měli sedm střel po dvou třetinách, což je málo. Hráli opravdu chytře, vzali nám síly a naši kluci nebyli připraveni hrát jako první zápas.

Patrick Schöb (Švýcarsko): Finsko jsme viděli včera, loni jsme s nimi párkrát hráli, víme, že je to opravdu dobrý tým. Včera náš výkon v obraně nebyl tak dobrý, ale dnes jsme hráli celých 60 minut a nepropadali tolik v defenzivě. I soupeř hrál v obraně dobře. Bylo těžké dostat se do dobrých šancí. Chceme hrát zítra proti Kanadě naši hru. Bude to poprvé, co se s nimi většina našich kluků utká, takže to pro nás bude velký zápas a my na něj chceme být připraveni.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??