Švédové dokonali královský obrat, Rusové jsou bez medaile

12.08.2017 | Petr Pavlík

Bratislava - V utkání o bronz mezi sebou poměřily síly týmy Švédska a Ruska. Hokejisté Tre Kronor prohrávali po dvaceti minutách hry 0:2, ve třetí třetině se jim však tento dvoubrankový deficit podařilo smazat a jít do vedení. Rusům se povedlo vyrovnat v poslední minutě zásluhou Ochoťuka, který tak poslal zápas do prodloužení. V něm rozhodl švédský obránce Jacob Oloffson, díky němuž svěřenci trenéra Bendelina dokonali obrat. Ruská sborná končí na turnaji čtvrtá, bronzové medaile si do vitrínky schovají Švédové.

Zápas č. 1  •  so 12.8.2017  •  17:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Švédsko
4:3pp
( 0:1, 0:1, 3:1 - 1:0)
Rusko
Švédsko: Lindbom (Hellsten) – Ginning, Johansson, Sandin, Boqvist, Fransson, Andersson, Granberg – Bäck, Wernblom, Hållander – Olofsson, Fagemo, Westfält – Gustafsson, Berggren, Jakobsson – Nässén, Lilja, Eriksson – Finn Olsson.
Rusko: Miftachov (Rybalkin) – Žuravljov, Ochoťuk, Solopanov, Pribylskij, Žiljakov, Malyšev, Babincev, Kaliničenko – Žabrejev, Zavgorodnij, Rotenberg – Rtiščev, Guskov, Ischakov – Biljalov, Šabanov, Sokolov – Ďaděňkin, Cybin.
Branky a asistence: 50. Berggren (Ginning), 53. Boqvist (Sandin), 57. Hållander (Wernblom), 65. Olofsson - 1. Zavgorodnij, 28. Sokolov (Biljalov, Žuravljov), 60. Ochoťuk.
Střely: 29:20 (10:7, 11:7, 7:6 - 0:0).
Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Baluška, Konc D. - Výleta, Šefčík. Diváků: 350.

Do zápasu vstoupili lépe Rusové, kteří létali po ledě jako vítr. Jejich odměnou byla první branka, jelikož hned v úvodní minutě hry skóroval z prostoru mezi kruhy Dmitrij Zavgorodnij. Gólman Lindbom měl zakrytý výhled, a tak nestihl zareagovat včas. Švédové byli touto branku poněkud zaskočeni, a tak Rusové nadále opanovali kluziště. Ve třetí minutě pálil v přesilové hře od modré čáry Žiljakov, Lindbom vytáhl ze svého repertoáru skvělý zákrok, a zamezil tak dalšímu ruskému gólu. Poté se na chvíli ohřáli v pásmu Švédové, kdy nejprve střílel Jakobsson a hned po něm to zkoušel od modré čáry Boqvist. V obou dvou případech zapracoval Miftachov a nedovolil rychlé vyrovnání.

Rusové jako by se začali bát a mírně se stahovali k vlastní brance. Toho chtěli Švédové využít a zamkli sbornou v pásmu. Gustafsson vyslal jedovatou střelu zpoza modré čáry, ruský strážce svatyně zavřel svou branku a nedovolil Švédům skórovat. Vzápětí vzniklo nebezpečné šermování před brankou Rusů, hokejisté v červenobílých dresech vše zvládli a odpálili puk do bezpečí. Hokejisté Tre Kronor postupně chytali slinu a začali svého soka přehrávat. Další dobrou příležitost měl z pravé strany Andersson, kterého nadvakrát vychytal pozorný Miftachov.

Svou aktivitou si Švédové vybojovali další, v pořadí druhou početní výhodu. V ní se chystal na střelu z mezikruží Wernblom, před brankovištěm byl navíc zaparkovaný Bäck, ale puk si cestu do sítě nenašel. Těsně před koncem trestu dostala důvěru Boqvistova lajna, přičemž první zmiňovaný zkusil rychlou ránu švihem. Ruský brankář byl opět připraven a nadále trápil švédské střelce. Ruskou odmlku v útočném pásmu přerušil svou akcí Ischakov, který si najel středem a pokoušel se vystřelit na teploměr. Švédský gólman zůstal v klidu a útočníka s dvaadvacítkou na zádech bez problémů vychytal. Nic dalšího se už nestalo, a tak hráči obou celků odcházeli do kabin za stavu 1:0 pro Rusy.

Začátek prostředního dějství hovořil pro Rusy, kteří se oklepali a urputně chtěli zvýšit svůj gólový náskok. Guskov vybruslil před švédského brankáře, svou střelou na vzdálenější však neuspěl. Na druhé straně hledal odpověď Boqvist, který si udělal útočný výlet před Miftachova, ale ruský gólman opět zafungoval jako nedobytná zeď. Netrvalo to dlouho a gólman sborné musel být znovu v pohotovosti! Johansson si výborně počínal na modré čáře, kde si počkal na clonící hráče a poté vystřelil. Ruský muž s maskou toho moc neviděl, přesto ale ztlumil touš ve své výstroji.

Vzápětí Rusové otočili hru a byl to Guskov, který se snažil pokořit brankáře Lindboma. Ani jemu se ovšem nevedlo, jelikož jeden ze švédských beků mu zavčasu zablokoval hůl, a tak se ruský útočník k zakončení vůbec nedostal. Rusy to však nemuselo mrzet, o chvíli později totiž střílel od modré čáry Biljalov, jehož střelecký pokus usměrnil do sítě nepokrytý Egor Sokolov. Rusové tak byli rázem na koni a se Švédy to mohlo vypadat ještě hůře. Nejprve v přečíslení tři na dva nebezpečně střílel Ischakov a hned poté si najel do mezikruží Rtišev. Brankář Tre Kronor zlikvidoval oba dva pokusy, a tak další posun ve skóre se nekonal.

Švédové se zvedli ve své přesilové hře pět na čtyři, ve které byli velmi blizoučko svému prvnímu gólu v tomto zápase, avšak obrovskému závaru na brankovišti Rusové odolali. Vzápětí měli seveřané další velkou šanci už při rovnovážném počtu hráčů na ledě. Gustafsson přebruslil útočné pásmo a zkoušel prostřelit Miftachova střelou nad lapačku. To se mu nepovedlo, a tak si Švédové museli na svůj první gólový úder ještě počkat. Avšak brankář sborné musel být zanedlouho opět v pozoru, jelikož z bezprostřední blízkosti dorážel puk Wernblom. Gólman se službách Ruska i tuto střelu zneškodnil a švédský útočník už zhlížel ke stropu haly. Po druhé dvacetiminutovce svítil na tabuli stav 0:2 příznivý pro družinu trenéra Zybina.

Ve třetí třetině se dostali do první velké tutovky Rusové, Guskov se proháčkoval skrz střední pásmo a bekhendem se snažil zavěsit puk pod víko. Lindbom se však nenechal nachytat a střelu chytil. Poté si řekl o puk do jízdy Rtišev, který sice stahovačkou oblafnul jednoho ze švédských obránců, ale v okamžiku případného ohrožení branky byl už mimo střelecký úhel. Poté se hra začala poněkud kouskovat zakázanými uvolněními, hra ovšem ze svého tempa neubrala. Ischakov obdržel přihrávku do úniku, ve kterém se pokoušel překonat Lindboma bekhendovým blafákem. Švédský muž s maskou se roztáhl na brankové čáře jak široký, tak dlouhý a nedovolil ruskému forvardovi skórovat.

Necelých dvanáct minut před závěrečnou sirénou si švédští trenéři vzali oddechový čas. Ten nikterak Švédům nepomohl, jelikož Rusové si svoje pracně vybudované vedení střežili a nepřipustili žádné větší komplikace. V půlce třetí třetiny přejel útočnou modrou čáru Fagemo, který vzápětí vyslal dobrou střelu, ale Miftachov pohotově zasáhl a vyrazil ránu mimo svoji branku. V 50. minutě už ovšem kapituloval! Švédové se zabydleli v útočném pásmu a Jonatan Berggren z vrcholku kruhu rozvlnil ruskou síť a snížil na jednobrankový rozdíl. Za několik okamžiků mohlo být vyrovnáno! Fransson inkasoval přihrávku na modrou čáru, odkud poslal touš na teč před ruskou branku. Nikdo z jeho spoluhráčů černou pryž netečoval, byť letěla jen těsně vedle levé tyče Miftachovy svatyně.

Hokejisty Tre Kronor to však rozhodně nemuselo mrzet. Ukázkovou robinsonádou se prezentoval bek Adam Boqvist, který z pozice ofenzivního obránce obehrál všechny, kteří mu stáli v cestě a na závěr bekhendovým blafákem vykoupal gólmana Miftachova. Rusové mohli rázem odpovědět, když dostal skvostnou přihrávku na levý kruh Rtišev, jeho rána však mířila jen na Lindbomovu vyrážečku. O pár minut později se Švédové opět usadili v útočném pásmu a bylo zle. Filip Hällander předvedl téměř totožnou akci jako jeho předchozí kolega Boqvist. Hällanderovi se podařilo obejít ruského obránce a poslat touš mezi Miftachovy betony. Ruští lodivodové si v posledních minutách třetího dějství vzali čas na poradu a odvolali brankáře. Tento tah se jim povedl, jelikož od modré čáry vyrovnal kapitán sborné Nikita Ochoťuk. Více se už toho neudálo, a tak se šlo za stavu 3:3 do prodloužení.

V desetiminutovém prodloužení hraného čtyři na čtyři se jako první vydali útočit Švédové, ale při postavení útočícího v brankovišti. Na opačnou stranu atakoval švédskou branku Zavgorodnij, avšak jeden ze švédských obránců ho vystrnadil za branku, a tak z dobře rodící se akce sešlo. Až v polovině prodloužení vsítil rozhodující gól Jacob Olofsson, kterému se povedlo tečovat nahozený puk mimo dosah ruského brankáře.

Torgny Bendelin (hlavní trenér, tým Švédska): "Musím říct, jsme byli svědky velmi dobrého zápasu. Nechyběla rychlost, dravost a další věci. Vypracovali jsme si hodně šancí, na druhou stranu jsme měli štěstí. V jednu chvíli jsme prohrávali 0:2, ve třetí třetině jsme se více zlepšili především v koncovce a hru jsme kontrolovali. Poté jsme ale dostali vyrovnávací gól, to je sport. Jsem velice rád, že tým se nepoložil a svou aktivitu si přenesl do prodloužení. Vesměs jsme spokojeni, jak hráči tento zápas odehráli. Když se zaměřím na hodnocení turnaje, zmíním zápas se Švýcarskem. Zde jsme měli trochu problémy, ale utkání jsme vyhráli. Následně nás čekalo úplně jiné utkání, jelikož jsme měli hrát s Kanadou. Musím uznat, že nás v některých momentech předčila a asi zaslouženě vyhrála. Klobouk dolů před celou organizací tohoto turnaje, moc se mi to líbí. Trošku mě mrzí, že se příští rok bude hrát v Kanadě, ale je to tak. Odvážíme si bronzové medaile, což je úspěch."