Do finále se podívá Švédsko! Skandinávský souboj zvládlo rozdílem trefy

14.08.2015 | David Jahoda

Výběr Švédska se po čtyřech letech utká o zlaté medaile na Memoriálu Ivana Hlinky. V semifinálové bitvě dokázali Švédové porazit rivala z Finska. „Suomi“ sice mělo drtivý nástup do utkání, jenže švédský brankář Gustavsson dokázal ve finském ohni střel obstát, čímž položil základ úspěchu hráčů tří korunek. O vítěznou trefu se ve třetí třetině postaral William Fallström.

Zápas č. 16  •  pá 14.8.2015  •  17:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam  •  zápis SZLH
Finsko
1:2
( 1:1, 0:0, 0:1)
Švédsko
Finsko: Isokangas (Halonen) – Jokiharju, Välimäki (C), Salo, Niemeläinen, Kotkansalo, Reunanen, Pylkkänen, Toivola – Oksanen, Mäkinen, Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, Tolvanen – Moilanen, Koppanen, Jääskä
Švédsko: Gustavsson (Wallin) – Cederholm (C), Brännström, Thilander, Nässén, Horrsell, Deutsch – Nylander, Fallström, Bratt – Stal Lyrenäs, Lindström , Weissbach – Steen, Petterson, Wahlgren – Andersson, Davidsson, Bokvist – Olsson
Branky a asistence: Góly a asistencie: 10. Jääskä (Moilanen) – 8. Deutsch (Nylander), 47. Fallström (Thilander, Olsson)
Střely: 39:29 (22:5, 7:15, 10:9).
Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Kubuš, D. Konc – Šefčík, Výleta. Diváků: 321.

První třetina utkání patřila vcelku jednoznačně finskému výběru. Hned v první minutě zápasu prověřil Gustavssona v brance Švédska Vesalainen, jeho únik ale brankou neskončil. Postupem času Finsko svůj tlak zvyšovalo, jenže branky se stále ne a ne dočkat, a to ani v početní výhodě.

Naopak Švédové udeřili hned při své první příležitosti v přesilové hře. Zadák David Deutsch pro obránce celkem netradičně v předbrankovém prostoru dokázal tečovat nahození od modré čáry a o první gól střetnutí bylo postaráno.

Švédská radost však vydržela pouhé dvě minuty. Puk před Gustavssonovou brankou se odrazil od brusle Juha Jääsky a bylo vyrovnáno. Chvíli se ještě vedla debata o tom, zda gól padl dle regulí, ale nakonec se ukázalo, že Jääskä do puku úmyslně nekopl.

Po finském srovnání si vzali Švédové time-out, ale ani to nepomohlo. Finsko bylo dál aktivnější a jen díky spolehlivému Gustavssonovi v brance se skóre nehnulo. O přestávce Švédové od svého trenéra dostali zřejmě pořádně vyčiněno, proto od druhé dvacetiminutovky vypadala hra hráčů tří korunek úplně jinak.

Najednou to byli právě Švédové, kteří udávali tempo hry. Finsko po první části vedlo na střely 22:5, jenže náhle se jejich střelecký přísun zastavil. Švédsko hrálo aktivněji, ovšem ani Gustavsson si nemusel stěžovat na málo práce. Mäkinenovi a Tolvanen ke gólu neměli daleko.

Ihned po nástupu do třetího dějství se mohl radovat ze vstřelené branky Fallström, Isokangas ale dokázal kotouč vytěsnit mimo tři tyče své svatyně. William Fallström své předchozí zahozené šance ale nemusel příliš litovat. V 47. minutě se mu povedlo tečovat nahození od modré čáry, čímž dostal finského brankáře do pozice bezmocného muže.

Postupem času už se Finům začal krátit čas, naopak Švédové hráli v pohodě a v klidu. Do karet jim pak hrálo i vyloučení Wahlgrena. O chvíli nato se ale hrálo čtyři na čtyři, a tak finský kouč Ahokas stáhl z ledu Isokangase a poslal o hráče do pole navíc. Ani power-play už ale Finsku nepomohlo k vyrovnání.

Švédové se tak po výhře 2:1 nad odvěkým rivalem z Finska mohou radovat z postupu do finále Memoriálu Ivana Hlinky, kde byli naposledy v roce 2011. „Suomi“ naopak musí semifinálovou porážku hodit rychle za hlavu a připravit se na duel o bronzové medaile.

Jussi Ahokas (trenér Finska): Myslím si, že první třetina byla naše nejlepší. Druhá už nebyla tak dobrá, ale ve třetí jsme už zase hráli dobrý hokej. Bohužel jsme ve třetí třetině prohráli jedno buly, po kterém Švédové dali rozdílovou branku. Klíčovým faktorem zápasu byl výkon švédského brankáře a také to, že jsme nebyli schopni dát více než jednu branku v první části, kdy jsme byli lepší než soupeř. Musíme se připravit na utkání o bronz.

Torgny Bendelin (trenér Švédska): Jsme opravdu rádi, že se nám povedlo projít do finále. Finsko má výborné mužstvo. V první třetině nám soupeř dělal velké problémy, mohl vést klidně o tři branky, měl opravdu spoustu šancí. O přestávce jsme však měli s hráči diskusi a změnili jsme pár věcí. Zlepšili jsme výkon a nakonec ve třetí části vstřelili gól. Brankář Gustavsson předvedl vskutku výtečný výkon a pod výhru se podepsal velkým podílem.