ČLÁNEK

Statečně bojujícím Čechům o vlas uniklo finále

09.08.2013 | David Bohata

Semifinálový zápas nabídl skvělou hokejovou podívanou bohatou na šance. Češi, hnáni slušně zaplněnými tribunami stadionu, dokázali vsítit první branku, ale pak museli dvakrát dotahovat. Na čtvrtou branku už reagovat nedokázali. Navíc inkasovali popáté v závěrečné hře bez brankáře. V boji o 3. místo se potkají s týmem Ruska.

Zápas č. 16  •  pá 9.8.2013  •  19:00  •  Online přenos utkání
USA
5:3
( 2:1, 1:2, 2:0)
Česko
USA: Nedjelkovic – Mantha, Haydon, Nardella, Dougherty, Wolff, Carlo, Snively, Rosburg – Bittner, Schmaltz, Poganski – Connor, Wagner, Dudek – Malmquist, Milan, Wahlin – Phelps, Turgeon, Iverson
Česko: Vaněček – Zbořil, Pyrochta, Pýcha, Mašín, Zahradníček, Mikliš, Ščotka, Matula – Karabáček, Zacha, Jenyš – Vopelka, Pastrňák, Vrána – Kovařčík, Veselý, Švarc – Černoch, Kuťák
Branky a asistence: 10. Wahlin (Milan), 19. Schmaltz (Dougherty), 31. Schmaltz, 49. Wagner, 60. Milan – 5. Zacha (Karabáček), 29. Vrána (Zbořil, Pastrňák), 40. Zacha (Karabáček)

Vyloučení: 7:2. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Fraňo, Šindler – Barvíř, Blümel. Diváků: 1500.

Fotogalerie

 

Komentář

Bez bázně a hany naskočili do zápasu čeští mladíci. Už ve druhé minutě měl ke gólu blízko Pastrňák, ale nedosáhl na Vránovu přihrávku. Skóre se měnilo až o chvíli později. První přesilovou hru zápasu proměnil ranou od modré Pavel Zacha. Američané se nenechali zahanbit a tlačili se za vyrovnáním. Vaněčkovi zazvonilo v uších, když Schmaltz trefil spojnici tyčí. Vyrovnání přišlo nedlouho nato. Jake Wahlin si sjel blíže k bráně a trefil se přesně k tyči.

Ideální odpověď se nepodařilo nalézt Jenyšovi, jemuž střela z mezikruží nesedla nejlépe. I tak měl Nedjelkovic co dělat, aby ránu vytěsnil ramenem. Český tým se nadále pokoušel o gól, avšak kromě dvou závarů před soupeřovou brankou nic kloudného nevymyslel. Tribuny břeclavského stadionu musely ještě před sirénou skousnout druhou americkou branku. Zámek, vyplývající z právě vyprševšího českého trestu, ukončil Nick Schmaltz ranou, jež Vaněček mezi rukou a tělem nedokázal udržet.

Zámořští hokejisté byli nedisciplinovaní. Přenechali taktovku zápasu Čechům. A ti toho využili. Jakub Vrána měl čas zamířit a taky že se trefil přesně do protějšího dolního rohu branky. Spojené státy šly do vedení dvě minuty později. Byl to zase Nick Schmaltz. Prodral se z pravé strany před bránu a propasíroval puk přes Vaněčka až do sítě. Přestřelka mohla pokračovat, ovšem to by si Pastrňák musel vzpomenout na zápas se Švédskem a proměnit svůj samostatný únik.

Celý stadion unisono vzdychl a chytil se za hlavu, protože Veselý z půl metru netrefil prázdnou bránu. Popravdě, brána nebyla úplně prázdná, jelikož Nedjelkovic jako králíka z klobouku vytáhl svou hůl a vložil ji kotouči do cesty. Tu nejlepší možnou pozvánku na třetí třetinu vystřelil po skvělé přihrávce Karabáčka Pavel Zacha. Dostal puk zpoza brány a pohotově zamířil k protější tyči.

Tutovou gólovou šanci spálil Vopelka. Pastrňák mu v tísni dokázal křížem přihrát, ale Vopelka před prázdnou bránou netrefil puk. Ve 49. minutě česká obrana zapomněla na Ryana Wagnera, jenž před Vaněčkem mírně zamíchal s pukem a poslal ho pod brankářovým betonem do sítě. Gólových příležitostí neubývalo. Karabáček skvěle umotal dva protihráče, načež oslovil na druhé tyči najíždějícího Zachu. Ten minul cíl.

Tým USA ještě dokázal několikrát vystrašit Vaněčka. Namlsaný Schmaltz si jel pro hattrick, ale dostal se s kotoučem až příliš do strany a už nedokázal bekhendem přehodit beton ležícího českého gólmana. Stejně jako dříve ve třetí třetině Vopelka v dobré pozici minul přihrávku. Tentokrát mu ji z otočky adresoval Vrána. Češi se nevzdávali a bojovali o vrovnání. Leč v závěrečné power-play pečetil americký postup do finále Cody Milan.

Foto: Ronald Hansel

Ohlasy trenérů

Bob Corkum (trenér USA): Když hrajete semifinále, musíte očekávat těžkého soupeře. Měli jsme to s nimi těžké už v přípravném zápase. Myslím, že jsme se od té doby zlepšili. Ale dalo se očekávat, že oni se zlepší také. Bylo to těžce vybojované vítězství. Klobouk dolů před českým týmem - dali do toho všechno. Obě mužstva byla po zápase vyčerpaná. Nezačali jsme tak, jak jsme chtěli, ale to se stává, když máte za sebou dlouhou cestu autobusem. Navíc led nebyl dobrý. Kluci se s tím ale porvali, je to pro ně další velký zářez na pažbě. Pracovali neskutečně tvrdě, semkli se jako tým. Snaží se plnit trenérské pokyny. Nikdy se se sebou neuspokojí, to vám říkám. Do dalšího zápasu dají všechno. Uvidíme, jestli z toho bude zlato.

Jakub Petr (trenér České republiky) Dnešní výkon byl na hranici možností. Kluci tam nechali všechno. Dostávali jsme se místy pod tlak, protahovali jsme střídání. Byli jsme schopni reagovat na soupeřovo vedení. Ve třetí třetině to byl klasický vývoj semifinálového zápasu, kdy rozhoduje jedna chyba nebo špatná komunikace mezi hráči. Toho jsme se dnes dopustili my. Vím, že jsme nebyli v koncovce tak solidní. Je škoda, že se do finálového utkání nepodíváme. Na druhou stranu si hráči potřebují dokázat, že takové jak já říkám dětské a dorostenecké věci už na tuhle úroveň nepatří. Na tréninku jsou věci, které udělat můžou a nemusí a neplyne z toho pro ně žádný trest. O Rusku nějaké informace máme, pořádně se na ně připravíme a pokusíme se vyhrát. Kluci jsou čerství a poperou se o to.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??