Slovensko sa dočkalo víťazstva a končí na siedmej priečke

12.08.2016 | Veronika Pancuráková

Zverenci trénera Norberta Javorčíka dokázali vo svojom poslednom tohtoročnom turnajovom zápase zvťaziť nad rovesníkmi zo Švajčiarska, čím si vybojovali konečnú siedmu priečku a na posledné miesto poslali mladíkov zo Švajčiarska, ktorí v tomto ročníku ani raz nebodovali.

Zápas č. 3  •  pá 12.8.2016  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam  •  zápis SZLH
Slovensko
6:3
( 1:2, 3:1, 2:0)
Švýcarsko
Slovensko: Sklenár (Ovečka) – Korenčík, Ivan, Kupec, Žiak, Boldižár, Marguš, Demo, Eliáš – Liška (A), Ružička (C), Krivošík – Hrehorčák, Roman, Kövér (A) – Kelemen, Havrila, Fafrák – Verbický, Kukľa, Stacho
Švýcarsko: Da Silva (Messerli) – Schüpbach, Greisser (C), Matewa, Gross, Wüthrich, Zeiter, Le Coultre – Zbinden, Kurashev, Lehmann – Müller, Sigrist (A), Tanner – Kobler, Nyffeler, Reymondin – Döpfner, Leuenberger, Eggenberger (A)
Branky a asistence: 4. Ružička (Liška), 21. Hrehorčák (Roman, Kövér), 26. Krivošík (Ružička, Ivan), 29. Liška (Roman), 41. Kövér (Ružička), 58. Ružička (Žiak) – 5. Nyffeler (Reymondin, Kobler), 10. Gross (Döpfner), 22. Sugrust (Müller)
Střely: 35:30 (11:15, 11:9, 8:6).
Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0.
Rozhodčí: Baluška, Novák – M. Orolín, Kacej.

Slováci vstúpili do posledného zápasu pred domácimi bratislavskými tribúnami aktívne a vôbec prvýkrát v tomto ročníku sa v turnajovom zápase ujali vedenia. Už po necelých štyroch minútach hry sa o to postaral kapitán Ružička prudkou strelou z vonkajšej hranice kruhov. Švajčiari na tento presný zásah ešte dokázali bleskovo odpovedať z hokejky Nyffelera a neskôr aj po strele Grossa a otočili na 2:1. Oba celky v úvodnej tretine pokračovali v bojovnom výkone, ale lepšie šance na skórovanie sme nevideli. Vyložená príležitosť prišla až tesne pred prestávkou, keď sa pred bránkou ocitol Kelemen, ale v ťažkej pozícii priestor troch žrdí prestrelil.

Po zmene strán predviedli Slováci jeden zo svojich najlepších výkonov na turnaji. Najskôr ihneď v úvode vyrovnali zásluhou Hrehorčákovho zakončenia po ľade, ale potom ešte inkasovali gól na 2:3. To bol však zo strany švajčiarskeho tímu posledný gól v zápase i na turnaji. Javorčíkovi zverenci prebrali v ťažkom zápase všetko do svojich rúk a ešte do druhej prestávky skórovali dvakrát, z toho raz dokonca vo vlastnej početnej nevýhode, čím si vytvorili psychickú výhodu a náskok 4:2.

Ihneď v úvode záverečnej dvadsaťminútovky Slováci skórovali piatykrát a sebavedomie Švajčiarov ešte viac pokleslo. Poltucet v sieti svojho súpera mohol v 45. minúte zavŕšiť kapitán Ružička, no jeho pokus Da Silva vychytal. Vzápätí po dobrej prihrávke Hrehorčáka pálil aj Roman, ale ani jeho pokus sa neujal. S blížiacim sa koncom si Švajčiari uvedomovali vážnosť situácie a necelých šesť minút pred záverečnou sirénou si vyžiadali oddychový čas, po ktorom nechali gólmana na striedačke a skúsili to hrou so šiestimi korčuliarmi. To im však nevyšlo, inkasovali ešte raz a bez zisku bodu skončili na poslednej ôsmej priečke.

Norbert Javorčík (hlavný tréner Slovenska): „Bol to naozaj ťažký zápas. Nepredstavovali sme si, že bude taký náročný po psychickej stránke, ale aj Švajčiari ukázali, že chceli vyhrať a ani jedno mužstvo to v závere turnaja "nezabalilo". Sme radi za takéto náročné zápasy, ale predstavovali sme si, že to budeme mať viac pod kontrolou. Svoju úlohu zahrala aj únava, ako fyzická tak i psychická. Opäť sme museli siahnuť na dno svojich síl a sme veľmi radi, že sme zvíťazili.”