Slováci nezvládli zápas o sedmé místo

04.08.2023 | Adam Čuba

Slovensku se domácí Hlinka Gretzky Cup nevydařil. Naši sousedé nakonec nedokázali vyhrát ani jediné utkání, naposledy v přestřelce nestačili na Německo a končí poslední. K výhře nepomohl ani obdivuhodný výkon Luky Radivojeviče (0+4), jenž se přihrávkou podílel na všech gólech Slovenska.

Zápas č. 9  •  pá 4.8.2023  •  15:30
Slovensko
4:6
( 1:3, 1:1, 2:2)
Německo
Slovensko: Haronik (Rafaj) – Radivojevič, Beluško, Šlank, Kupec, Ličko, Húževka, Petráš, Fabuš – Chovan, Pobežal, Zálešák – Tomík, Pitka, Semančík – Liščinský, Maruna, Tomašec – Liška, Prokopovič, Feranec.
Německo: Veillard (Elagin) – Kaiser, Hense, Händel, Hahn, Schams, Ficenec, Merkl, Serikow – Biggins, G. Griva, Seidl – Maul, Schwarz, Seeger – Pul, Oswald, Lewandowski – Kerbel, Sager, Herzog.
Branky a asistence: 8. Pitka (Chovan, Radivojevič), 35. Pobežal (Radivojevič, Zálešák), 42. Tomík (Radivojevič, Pobežal), 52. Tomík (Radivojevič, Zálešák) – 14. Kerbel, 16. Pul (Sager, Oswald), 18. Maul (Kaiser, Schwarz), 22. Sager (Pul), 52. Schams (Schwarz, Maul), 60. Sager

Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Slováci se chtěli s turnajem rozloučit vítězně. A vstup do zápasu měli velmi dobrý, když v osmé minutě zužitkoval přesilovkový tlak Tobias Pitka. Druhá polovina třetiny už ale byla o dost horší. Nejprve Felix Kerbel dotlačil kotouč za čáru a vyrovnal, o dvě minuty později prostřelil Haronika Elias Pul a šikovná teč Nicka Maula znamenala vedení 1:3…Slovenský tým si sice ještě vypracoval pár slušných šancí, vidět byl například Radivojevič. Gól už ale do sirény nepadnul.

Na začátku druhé třetiny byl v dobré pozici Pobežal, jenž ale netrefil přesně. A tak přišel trest. Po chybě v rozehrávce šli Němci dva na nikoho a Celmens Sager zvýšil na rozdíl tří branek.

Šance snížit přišla při zhruba minutové přesilovce 5 na 3. Neblíže gólu byl Pobežal, jenž ale ani nadvakrát neuspěl. Tomáši Pobežalovi to přeci jen vyšlo o chvíli později, při další dvojnásobné přesilovce. Německý gólman neměl proti tvrdé ráně slovenského útočníka šanci.

Pobežal byl i nadále při chuti, ještě ve druhé třetině si vypracoval dvě tutovky. Brankář Veillard si ale poradil jak se soupeřovým průnikem, tak se zakončením z bezprostřední blízkosti.

Stíhací jízdu Slovensko zahájilo hned na startu závěrečné pasáže, hned po dvou minutách bleskově využil přesilovku Tobias Tomík – 3:4.

Domácí si tvořili i další šance, Huževka, ani Chovan ale neuspěli. Devět minut před závěrečnou sirénou se Slováci dočkali. Tobias Tomík využil další přesilovku, za zmínku stojí i čtvrtá asistence dnes výborného Luky Radivojeviče. Radost ale netrvala dlouho, přesněji 14 vteřin… Teč Manuela Schamse zajistila Německu opětovné vedení.

Slovensko už odpovědět nedokázalo, situaci si navíc samo zkomplikovalo špatným střídáním při odvolání brankáře Haronika a muselo do čtyř. V závěru přišla ještě pojistka Clemense Sagera, jenž trefil prázdnou bránu – 4:6.