Skvělý obrat ve třetí třetině zařídil ruskému výběru bronz!

15.08.2015 | David Jahoda

Pokud si někdo myslel, že po těsném semifinálovém vyřazení od Kanady budou Rusové psychicky na dně a o bronzové medaile se jim takřka ani nebude chtít hrát, byl na omylu. Hráči sborné sice museli v průběhu utkání s Finskem dotahovat dvoubrankovou ztrátu, díky úderným přesilovkám se však stačili do zápasu vrátit a nakonec houževnaté Finy zdolat. Rusové tak Finsku oplatili porážku ze skupinové části a posedmé v historii získali na Memoriálu Ivana Hlinky bronz.

Zápas č. 18  •  so 15.8.2015  •  15:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Finsko
3:4
( 2:1, 1:0, 0:3)
Rusko
Finsko: Isokangas (Halonen) – Jokiharju, Välimäki (C), Salo, Niemeläinen, Reunanen, Kotkansalo, Pylkkänen, Toivola – Oksanen, Mäkinen, Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, Tolvanen – Moilanen, Koppanen, Jääskä.
Rusko: Kaljajev (21. Suchačev) – Alexejev, Jakovenko, Ryženkov, Makejev (C), Afanasev, Gromov, Achmetgalijev, Švyrjev – Bajn, Rubtcov, Verba – Popugajev, Ivanov, Kajumov – Verijajev, Ševčenko, Ivanjuženkov – Avramjenko, Meščerjakov, Geraskin.
Branky a asistence: 12. Jääskä (Moilanen), 17. Välimäki (Koukkanen), 24. Koppanen (Jokiharju) – 3. Ševčenko (Verijajev, Alexejev), 41. Popugajev (Kajumov, Rubtcov), 51. Popugajev (Rubtcov), 53. Kajumov (Popugajev).
Střely: 38:21 (13:3, 16:7, 9:11).
Vyloučení: 3:3. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Baluška, Konc – Šefčík, Výleta.. Diváků: 428.

I když Rusové museli mít ještě v hlavě těsné vyřazení od Kanady, která do finále prošla díky výhře po samostatných nájezdech, na ledě to na mladé sborné nebylo vidět. Již první přesilovku zápasu se Rusům podařilo přetavit v branku. Na konci pohledné kombinace zakončoval z předbrankového prostoru Vjačeslav Ševčenko a Rusové rázem vedli.

Finové mohli vyrovnat v osmé minutě, jenže akce dvou na jednoho jim nevyšlo, Somppi v klíčovém momentu netrefil letící kotouč. Vadit to však hráčům „Suomi“ příliš nemuselo. I oni se totiž o pár minut později mohli radovat. Moilanenovu nabídku dokázal Juha Jääskä dostat do ruské sítě i přesto, že byl bráněn dvěma zadáky soupeře.

Netrvalo dlouho a Finsko šlo do vedení. O několik minut později zahrávali Finové přesilovku. Vyloučený Gromov byl sice již dvě vteřiny na ledě, jenže než vůbec stačil pomoci svým spoluhráčům, byl puk po ráně Juusa Välimäkiho v síti.

Před druhou třetinou vystřídali Rusové brankáře, Kalijajeva nahradil Suchačev, jenže ani on moc dlouho bez obdržené branky nevydržel. Na začátku čtvrté minuty druhé části jej střelou od modré čáry překvapil Joona Koppanen, a finský náskok byl rázem již dvoubrankový.

V době, kdy se zápas přeléval do své druhé poloviny, bylo na ledě k vidění několik příležitostí obou celků. Finové mohli navýšit svůj náskok, ovšem Rusku dvakrát pomohla branková konstrukce. Na druhé straně Rusové pohrdli dvěma šancemi na snížení.

Do kontaktu se svěřenci trenéra Prochorova dostali až krátce po startu třetí periody. Rusové si do třetí části přenesli přesilovou hru z konce druhého dějství a naložili s ní výtečně. Na brankovišti Isokangase dobře zapracoval Nikita Popugajev, jenž dokázal nadvakrát poslal kotouč do finské sítě.

Rusko po snížení cítilo šanci a postupně začalo zvyšovat svůj tlak. Kýžené vyrovnání přišlo v další přesilovce. Nikita Popugajev podruhé během deseti minut ukázal, že umí být v prostoru před brankou velice nebezpečný. A když mu Finové ponechali jen trochu prostoru, podruhé v utkání se zapsal na střeleckou listinu. Rusko tak využilo i svou třetí přesilovku v utkání!

Finsko se jen těžko zvedalo ze ztráty dvoubrankového náskoku a než se jen svěřenci kouče Ahokase stačili nadát, už byli v pozici prohrávajícího celku. Únik Artura Kajumova nestačil nikdo z Finů zastavit, tváří v tvář finskému brankáři si pak ruský forvard poradil přesnou střelou k bližší tyči.

Finům v závěrečné části hry nezbylo již nic jiného než zkusit hru bez brankáře. Ovšem ani to už Finskému výběru nestačilo. Rusové se tak posedmé v historii turnaje mohli radovat ze zisku bronzové medaile, naopak Finsko, které bylo ve skupinové části stoprocentní, prohrálo i druhý zápas play-off.

Jussi Ahokas (trenér Finska): Nezačali jsme dobře, pak se nám ale podařilo dát dvě branky, což nám vlilo novou krev do žil. Ve druhé třetině jsme hráli opravdu dobře. V tu dobu jsme měli velké množství šancí ke skórování, ty jsme však nedokázali využít. Během turnaje se nám dařila oslabení, v tomto utkání tomu ale bylo naopak, Rusové využili všechny tři přesilovky. Takový tým jako Rusko je schopen potrestat každou chybu a my jsme jich ve třetí části vytvořili až příliš. Na druhou stranu, tento turnaj byl pro kluky velkou zkušeností. Mohou se učit z chyb. Jsem si jistý, že příště to bude lepší.

Vitalij Prochorov (trenér Ruska): Za stavu 3:1 pro Finsko jsme nemohli být spokojení. Při takovém stavu v šatně nepomáhá ani zvýšit hlas. Naštěstí se ale naši hráči dokázali dostat zpět do hry gólem na 3:2 a celý zápas se nám následně povedlo otočit. Kluci před sebou mají ještě velkou budoucnost. Rubtcov, Suchačev, Pupugajev, Kajumov a mnozí další. Jsou to velmi talentovaní hráči, kteří toho mohou ještě hodně dosáhnout.