Rusové nadělovali ve velkém! Slováci dostali devět gólů a jsou stále bez bodu

08.08.2017 | Petr Pavlík

Bratislava - Svůj druhý zápas na Memoriálu Ivana Hlinky 2017 mají za sebou hráči Slovenska a Ruska. Favorizovaní Rusové prohrávali už v první minutě gólem Kováčika, ale to na jejich pozdějším entuziasmu neubralo. Sborná se rozjela jako mašina a byli to právě Zybinovi svěřenci, kteří v utkání jasně dominovali. Slováci se sice dlouho drželi na dostřel, ale hráči v červenobílých dresech názorně předvedli pravou sílu týmu, která je posadila na koně. Slováci se ve třetí třetině na nic nezmohli, a prohráli tak vysoko 3:9.

Zápas č. 8  •  út 8.8.2017  •  19:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Slovensko
3:9
( 1:2, 1:4, 1:3)
Rusko
Slovensko: Vyletelka (31. Vojvoda) – Bučko (A), Dlugoš, Ilenčík, Kobolka, Turan, Vitaloš, Zekucia – Džugan, Čederle, Faško-Rudáš (C) – Hryzák, Kováčik, Kupka – Melcher, Minko, Okuliar (A) – Paulíny, Pjaták, Sarvaš – Šeliga.
Rusko: Rybalkin (Miftachov) – Babincev, Kaliničenko, Malyšev (A), Ochoťuk (C), Solopanov, Žiljakov, Žuravljov – Biljalov, Ďaděňkin, Guskov – Rotenberg (A), Ischakov, Rtiščev – Šabanov, Sokolov, Cybin – Zavgorodnij, Žabrejev.
Branky a asistence: 1. Kováčik (Melcher, Džugan), 35. Bučko (Kováčik), 54. Sarvaš (Minko) - 8. Šabanov (Ischakov), 20. Ischakov (Rtišev, Zavgorodnij), 23. Žabrejev (Biljalov, Sokolov), 27. Biljalov (Žabrejev, Sokolov), 31. Žabrejev (Biljalov, Žiljakov), 31. Rotenberg (Zavgorodnij), 44. Guskov (Zavgorodnij, Rotenberg), 48. Rotenberg (Ochoťuk, Žuravljov), 52. Zavgorodnij (Malyšev, Žiljakov).
Střely: 26:49 (11:12, 10:16, 5:21).
Vyloučení: 8:6, navíc Marcel Dlugoš 10 min. osobní trest., Maxim Cybin 10. min. osobní trest., Gleb Babintsev 5 + OK. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Baluška, Goga - Výleta, Tvrdoň. Diváků: 1626.

Úvodní minuty zápasu patřily domácímu výběru, který se ihned bez váhání usadil v útočném pásmu svého soka. Okular se zbavil protihráče a následně se pokoušel prostřelit gólmana Rybalkina na teploměr, ale neuspěl. Ovšem v další tutovce se už hokejisté Slovenska nemýlili. Kristián Kováčik se proháčkoval skrz klubko hráčů v červených dresech a ukázkovou ranou z mezikruží pod horní tyč nedal ruskému brankáři sebemenší šanci. Hráči Sborné se však rychle oklepali, když z levého kruhu mířil pouze do tyče Bilyalov. Těmito dvěma akcemi, jako by se oba celky začaly přetahovat o vytváření si gólových šancí. Sokolov nabral rychlost po pravé straně kluziště a zkoušel překonat Vyletelku střelou na vzdálenější tyčku. Ruský forvard mířil tak přesně, že ji dokonce orazítkoval! Na opačné straně vymýšlel další kulišárnu v pásmu hostí slovenský útočník Sarvaš. Domácí bojovník si vybruslil k levé tyčce, ale svým náčiním našel jen náruč připraveného Rybalkina.

Za nedlouho dali o sobě vědět i svěřenci trenéra Zybina. Ischakov potáhl puk po levé straně mantinelu, přičemž těsně před gólmanem Vyletelkou přihrál Maksimu Šabanovi, který usměrnil černou pryž do sítě Slováků. Rusové pomalu, ale jistě začali přebírat otěže zápasu, čímž si také vysloužili svou první početní výhodu v tomto utkání. Hosté zahrozili jen střeleckým pokusem kapitána Ochoťuka, a tak se slovenští hráči v ledovém klidu ubránili. Vzápětí ujeli domácí do brejku dva na jednoho, ve kterém se rozhodl pro střelu Kupka. Rybalkinovi sice vypadl puk z lapačky, ale za pomoci dojíždějících obránců vše Rusové zvládli. O další velkou tutovku se postaral bek Ilenčík, který však svým tvrdým projektilem od modré čáry trefil jen zadní plexy. Skóre se změnilo až pouhou jednu vteřinu před první sirénou, když Ruslan Ischakov obdržel přihrávku zpoza branky na levý kruh, odkud nekompromisně rozvlnil Vyletelkovu síť.

V prostřední periodě tempo hry malinko opadlo. O větší provoz před brankářem Vyletelkou se postaralo útočné duo Rtišev – Sokolov. Druhý zmiňovaný se několikrát snažil procpat puk za slovenského brankáře, ale maskovaný muž ve službách Slovenska bez problémů zasáhl. V dalším ataku vyvinul tlak na slovenskou svatyni především Aleksandr Žabrejev a tentokrát slovenský gólman kapituloval. Zmiňovaný forvard ještě nahrál do lepší střelecké pozice Damiru Biljalovovi a ten již neměl sebemenší komplikace zasunout touš do prázdné klece. Domácí trenéři si na příliš horlivý vstup do druhé třetiny vyžádali oddechový čas. Čas na poradu nikterak Slovákům nepomohl, ba naopak. Zavgodornij zcela nehlídán mezi kruhy trefil tyč!

Za pár minutek vyrazili Slováci do rychlého protiútoku, ze kterého mohl těžit Okuliar, ale opět to jen zacinkalo! Hned poté přišla další početní výhoda Ruska, při které názorně předvedl svou dravost do branky hostí Aleksandr Žabrejev, který z bezprostřední blízkosti procedil puk pod ležícím Výletelkou. Rusové poté jednoznačně diktovali tempo hry, ze kterého překonal z úhlu slovenského brankáře Pavel Rotenberg. Na Vyletelku toho bylo už moc, a tak raději přenechal místo svému kolegovi Michalu Vojvodovi. Vzápětí se na ledě strhla hromadná bitka vyvolaná Rusy. Slováci tak dostali možnost dvounásobné početní výhody, při které vykřesal naději Martin Bučko. Slovenský zadák si řekl o přihrávku na modrou čáru, odkud vyslal nechytatelnou ránu do horní části branky. Poté už skóre nedoznalo žádnou další změnu, a tak aktéři obou celků odcházeli do kabin za stavu 2:6.

Na počátku třetí dvacetiminutovky si Rusové vyzkoušeli další přesilovou hru, při níž mohl zvýšit skóre Solopanov. Ruský forvard však trefil pouze gólmana Vojvodu. Na další kočovný nájezd Sborné byl však už bezmocný. V početní výhodě napřáhl Matvey Guskov, který náramně využil nabídku Zavgorodnije. První jmenovaný střílel z levého kruhu a vymetl pavučinky v horním růžku Vojovodovy svatyně. V dalším průběhu závěrečné třetiny byli Rusové nadále pány kluziště, z čehož pramenily gólové momenty. Zpoza modré čáry nahodil na brankáře Vojvodu Ochoťuk a jeho nabízený kotouč usměrnil do branky domácího týmu Pavel Rotenberg. Další útočný výpad měl na svědomí obránce Žijlakov, ovšem jeho střelecký pokus mířil mimo. Po dlouhé době se v útočném pásmu ohřáli také Slováci, jelikož Dlugoš hledal střílenou přihrávkou Čederleho. Ten byl pečlivě střežen jedním z ruských obránců, a tak Slováci měli smůlu.

Rusové však stále neměli dost, a tak přišel devátý direkt. Žuljakovu střelu od modré dokázal tečovat obránce Malyšej, od kterého se puk odrazil přímo na hůl Dmitrijovi Zavgorodnijemu. Zkušený ruský mazák střílel už poněkolikáté jako jeho předchůdci do prázdné branky. Slováci se poté dokázali ještě vzchopit, když v přečíslení tři na jednoho přihrál Minko na najíždějícího Jána Sarvaše. Slovenský forvard pokořil brankáře Rybalkina střelou na teploměr, čímž alespoň zmírnil brankovou ztrátu. Domácí následně popadli druhý dech a Melcher byl tím, kdo mohl přidat čtvrtou branku v utkání. Rybalkin byl ovšem na svém místě a zažehnal rodící se nebezpečí. V posledních minutách měl ještě velkou příležitost Minko, který z pravého kruhu pálil jen do tyčky! Poté se už nic podstatného neudálo, a tak tento duel měl jasného vítěze.

Norbert Javorčík (hlavní trenér, tým Slovenska): "Do utkání jsme vstoupili výborně. Dali jsme gól a měli hru pod kontrolou. Můžu tvrdit, že první třetina se nám podařila. Stíhali jsme bruslařsky, a to bylo důležité. Vytvářeli jsme si šance, ani poměr střel nebyl z našeho pohledu tak hrozný. Na to se ale bohužel nehraje. Těsně před koncem první třetiny jsme inkasovali gól, což jsme samozřejmě nechtěli. Kdyby se šlo do druhé třetiny za vyrovnaného stavu 1:1, bylo by to jiné. Jenomže to je to slovíčko "kdyby". Ani si nemyslím, že tento gól nás zlomil. Jistě, bylo by pro nás lepší, kdybychom drželi nerozhodný stav. Druhá perioda z našeho pohledu už tak povedená nebyla, měli jsme dál střídačku, s čímž zatím máme velký problém. Dostat hru z vlastního pásma, udržet se na puku před soupeřovou brankou... to jsou věci, na kterých musíme zapracovat. Nedávali jsme si cíle, jakého bychom chtěli dosáhnout výsledku. Snažíme se udržet kluky v dobré náladě, aby dodržovali systém hry. Musíme najít síly a v příštích zápasech se trochu více vyrovnat svému soupeři. Pracujeme na tom, máme v tom určité mezery co se týče výsledku. Ve složení formacích nadále hledáme různé alternativy. Na jednu stranu nám chybí útočník, který by v rozhodujícím momentu strhl zápas na naši stranu. Musíme však celkově zlepšit výkon týmu, bez toho to nejde. Nyní nás čeká Kanada, věřím, že ji dokážeme potrápit."

Alexander Zybin (hlavní trenér, tým Ruska): "Jsem spokojený s výsledkem, ale s hrou tak úplně ne. V utkání jsme měli dobré i špatné chvíle, jako byla například velká chyba v první minutě zápasu. Máme před sebou těžký duel s Finskem, který bereme vážně. Na zápas se musíme pořádně nachystat. Na druhou stranu, utkání s hokejisty Suomi bude velmi zajímavé. Je to vždy zajímavá rivalita, bude to dobrý hokej."