ČLÁNEK

Finové na poslední chvíli proklouzli do semifinále, Švýcaři smutní

02.08.2023 | Adam Čuba

Zajímavá podívaná byla k vidění v Trenčíně. Nejen, že domácí Slovensko odehrálo svůj nejlepší zápas na Hlinka Gretzky Cupu a drželo krok s favoritem, strhující byl především závěr utkání. Suomi odvolali brankáře a tři vteřiny před koncem skórovali na 2:1, což jim zajistilo nutnou tříbodovou výhru a postup do semifinále.

Zápas č. 8  •  st 2.8.2023  •  19:00
Slovensko
1:2
( 0:0, 1:1, 0:1)
Finsko
Slovensko: Haronik (Rafaj) – Radivojevič, Beluško, Šlank, Kupec, Húževka, Ličko, Petráš, Fabuš – Chovan, Pobežal (C), Zálešák – Tomík, Pitka, Semančík – Liščinský, Maruna, Tomašec – Liška, Prokopovič, Feranec.
Finsko: Rimpinen (Saarinen) – Nieminen, Amhamdi, Jokinen, Marila, Vikla, Muhonen, Jalasti – Hemming, Suoniemi (C), Sinivuori – Paqvalin, Saarelainen, Vesterinen – Teshome, Pulkkanen, Heinänen – Miettinen, Ruohonen, Väärälä.
Branky a asistence: 21. Zálešák (Radivojevič, Pitka) – 24. Hemming (Suoniemi, Jokinen), 60. Suoniemi (Hemming)

Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Fotogalerie

 

Komentář

Úvodní třetina byla možná tou nejlepší periodou Slovenska na turnaji. Domácí hráli houževnatě, nebojácně a na střely byli aktivnější. Finové dokonce párkrát propadli, hned v úvodu je mohl potrestat Pobežal, později pak Chovan. V dobré pozici byl i Simon Semančík, jenž ale také neuspěl. Nakonec z toho po dvaceti minutách byla bezbranková plichta…

Střelecké mlčení protrhl na úplném startu prostřední části hry Miroslav Zálešák, jenž po 14 vteřinách unikl obraně soupeře – 1:0. Nedlouho poté však přišla finská přesilovka, v ní si na střelu najel Emil Hemming a z prostoru u pravého kruhu vyrovnal.

Velmi sympatický výkon podal brankář Martin Haronik, jenž dostal přednost před svými kolegy, kteří včera odchytali nepovedený výkon s Kanadou. Mladý slovenský brankář se několikrát vyznamenal opravdu výborným zákrokem, například proti Viklově ráně.

Ve třetí třetině byl blízko gólu Joona Saarelainen, jenž ale se svou backhandovou kličkou neuspěl. Finové byli blízko gólu i v dalších situacích, Slovensko ale podržel Haronik.

V 59. minutě Finové odvolali brankáře, jelikož věděli, že musejí nutně zvítězit za tři body. A vyplatilo se! Pouhé tři vteřinky před koncem třetí třetiny vypálil z dálky Tuomas Suoniemi, kotouč zaplachtil a skončil v síti – 1:2.

Suomi tak skutečně na poslední chvíli proklouzli do semifinále, smutní naopak Švýcaři, kteří byli tři vteřiny od historického úspěchu. V pátek čeká Finy zápas v Břeclavi, kdy vyzvou český národní tým. 

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??