ČLÁNEK

Švýcaři dvakrát stáhli švédský náskok a nakonec se radují z výhry

05.08.2013 | Tomáš Vlček

Prvním duelem břeclavské skupiny Ivan Hlinka Memorial Cup bylo utkání Švýcarska se Švédy. Úvod a celá první třetina vyšly mnohem lépe seveřanům, kteří šli v zápase do zaslouženého vedení. Jenže hokejisté z alpské země ve druhé třetině hru i skóre vyrovnali. A ikdyž šli Švédové ještě jednou na konci 2. třetiny do vedení, blesková odpověď Švýcarů znamenala opět vyrovnání. Nakonec si po přesilovkové brance Kesslera vzali vedení ve 3. třetině Švýcaři a to i přes snahu Švédů možná trochu překvapivě udrželi.

Zápas č. 2  •  po 5.8.2013  •  15:30  •  Online přenos utkání
Švýcarsko
3:2
( 0:1, 2:1, 1:0)
Švédsko
Švýcarsko: Descloux (Fehr) – Harlacher, Klopfer, Karrer, Siegenthaler, Maurer, Kindschi, Gurtner – Meier, Suter, Riat – Rod, Malgin, Fiala – Schmidli, Privet, Kessler – Trisconi, Ritz, Meyer – Schläpfer
Švédsko: Eriksson (Söderström) – Lagesson, Englund, Aho, Andersson, E. Johansson, Ollas Mattsson, Forsling – Elgestal, Holmström, Törnqvist – Nylander Altelius, F. Karlsson, Lindblom – Kempe, Franzén, A. Karlsson – Timashov, Muzito Bagenda, Olofsson – Kovacs
Branky a asistence: 29. Malgin (Rod), 39. Trisconi (Schläpfer), 42. Kessler (Maurer, Kindschi) – 4. F. Karlsson (Nylander Altelius), 38. F. Karlsson (Nylander Altelius)
Střely: 39:33 (9:12, 19:7, 11:14).
Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Jeřábek, Hradil – Blümel, Gebauer.

Fotogalerie

 

Komentář

Seveřané si od úvodu zápasu vynutili nad svým soupeřem viditelnou převahu. Své první dvě brankové příležitosti ještě nevyužili, ale na začátku 4. minuty už se Filip Karlsson z předbrankového prostoru nemýlil a otevřel skóre. Švédové byli i nadále lepším týmem, vytvářeli si šance, a když na ně soupeř nestačil hokejově, dostali možnost přesilovky. Tu první od 8. minuty hrály „tři korunky“ pohledně a efektně, ale žádná jejich kombinace brankou neskončila. Švýcary ubráněné oslabení povzbudilo a trochu srovnali hru, ale do vyložené šance se nedostali.

Od 14. minuty se naopak museli zase bránit v oslabení, ale i tentokrát se štěstím odolali nacvičeným kombinacím seveřanů. Zejména šance Kempeho a Nylandera doslova volali po změně skóre, ale brankář Desloux své spoluhráče podržel. Nejblíže vstřelení branky byli Švýcaři v situaci, kdy se vyloučený Rod vrátil na led a střelou švihem po samostatné akci vylekal gólmana Erikssona. Na konci první dvacetiminutovky dostali k dispozici přesilovku i hráči z alpské země, ale nic výrazného v ní nepředvedli a tak se šlo do šaten za těsného, ale oprávněného vedení Švédů.

Druhou třetinu začali aktivněji Švýcaři, k čemuž jim dopomohla dohrávaná přesilovka. Vypracovali si několik šancí, z nichž tu největší zazdil v situaci 2 na 1 Kessler. Švédský trenér reagoval na změněný obraz hry svého týmu už ve 26. minutě oddechovým časem. Chvíli to vypadalo, že time-out splnil svůj účel, ale nakonec se hráči helvétského kříže dočkali vyrovnání. Stalo se tak ve 29. minutě, když jeden ze Švédů ležel otřesen po střetu ve svém obranném pásmu, vzal si puk Denis Malgin a po chytré kličce zakončoval do skoro prázdné branky – 1:1.

Pro Švédy mohlo být ještě hůř, ale přežili dvě oslabení a pak na konci 38. minuty sami udeřili. Filip Karlsson zůstal zcela nekrytý u tyčky a v pohodě doklepl puk do klece. Švýcarská odpověď přišla už za 21 vteřin, když Noel Trisconi srovnal skóre po 40 minutách na 2:2.

A hned po sto vteřinách třetí třetiny už Švýcaři vedli. Tino Kessler si v přesilovce najel mezi kruhy a bekhendem poslal puk nad gólmanův beton. Seveřané měli následně velkou příležitost srovnat, když hráli minutu a půl 5 na 3, ovšem velký tlak v branku neproměnili. Nejblíže skórování byl Kempe, ale trefil boční síťku. Pak mohl vyrovnat při hře ve čtyřech Lagesson, jenže Descloux puk v brankovišti včas zalehl.

Blížící se konec zápasu seveřany viditelně motivoval k vyrovnání. Švýcarská obrana však byla poměrně pozorná a co bylo potřeba to vyřešil gólman. Dvě minuty před koncem šli navíc Švédové po zbytečném oplácení do čtyř, a i přes nadějný únik Törnqvista už zůstalo skóre vítězné 3:2 pro Švýcary.

Ohlasy trenérů

Manuele Celio (trenér Švýcarska): Kluci tvrdě bojovali. Měli jsme sedmnáct zblokovaných střel. Po první třetině, ve které bylo Švédsko jasně lepší, jsme je v té druhé přestříleli 18 ku 10. Měli jsme v ní dobré příležitosti, které jsme nevyužili. Třetí třetina byla z naší strany o oslabení, která jsme dobře ubránili. Příště bychom se měli vyvarovat zbytečných faulů. Každopádně si teď nemůžeme myslet, že jsme mistři světa. Musíme se koncentrovat na zítřejší zápas.

Anders Eriksén (trenér Švédska): Měli jsme spoustu šancí, ale nevyužili jsme je. Také jsme se hodně točili s pukem po rozích, místo toho, abychom stříleli. Ve druhé třetině se začala kvalita ledu trochu zhoršovat a nemohli jsme hrát takový hokej, na který jsme zvyklí. To však není omluva. Ani nechci snižovat výkon Švýcarů - hráli výborně a já jim gratuluji. Tento zápas se nám vůbec nepovedl, umíme hrát o hodně lépe.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??