ČLÁNEK

Češi porazili i Němce a jsou blízko postupu do semifinále!

01.08.2023 | Adam Čuba

Česká osmnáctka na Hlinka Gretzky Cupu zvládla i druhé utkání, po výběru USA výrazným rozdílem porazila i Německo. Klíčová byla pasáž na startu druhé třetiny, kdy Češi odskočili do vedení 4:0. Velký zápas zažil Matyáš Humeník, který vsítil první branku v národním týmu!

Zápas č. 3  •  út 1.8.2023  •  19:00  •  Videozáznam
Česko
6:2
( 1:0, 4:2, 1:0)
Německo
Česko: Mařík (Milota) – Fibigr, Jiříček (A), Galvas, Král, Zielinski, Hlinský (C), Skok – Kos, Benák, Titlbach – Klíma, Sikora, Kubiesa – Lisler, Curran, Jecho (A) – Pohludka, Drančák, Humeník – Chludil.
Německo: Elagin (Veillard) – Schams, Ficenec, Hahn, Händel, Kaiser, Hense (C), Merkl, Serikow – Schwarz (A), Seidl, Maul – Sager, Pul (A), Oswald – G. Griva, R. Griva, Lewandowski – Biggins, Seeger, Herzog.
Branky a asistence: 18. Pohludka, 22. Lisler (Curran), 24. Kos (Titlbach, Benák), 24. Kubiesa (Sikora), 34. Humeník (Pohludka), 59. Benák (Lisler) – 29. Seidl (Maul, Händel), 33. Maul (Seidl)
Střely: 41:19 (14:3, 19:9, 8:7).
Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Pilný, Veselý – Lhotský, Thuma. Diváků: 2398.

Fotogalerie

 

Komentář

Češi odehráli první třetinu mnohem aktivněji než Němci, kteří se v podstatě nedostali pořádně k puku. Hned na startu byl opět hodně vidět Adam Benák, který připravil dvě velmi pěkné přihrávky, jednu v přesilovce, druhou trošku později pro Adama Titlbacha. Pár slušných pozic si vytvořila také třetí lajna s Adamem Jechem.

Několik šancí sice gólem neskončilo, nicméně fanoušci v Břeclavi se poté přeci jen dočkali. Šimon Pohludka vystihl rozehrávku soupeře, v úniku si brankáře Elagina položil a zakončil kličkou po ledě – 1:0. Za chvíli mohlo být ještě veseleji, postarala se o to už zmíněná dvojice Titlbach – Benák. Tentokrát byl v roli nahrávače Adam Titlbach, jeho jmenovec ale nakonec přečíslení nezužitkoval.

Druhá třetina začala gólovou smrští. Nejprve se z předbrankového prostoru trefil Oskar Lisler. Pak sice Benák zleva trefil tyčku, to český výběr ale ani zdaleka nezastavilo. Naopak. Ondřej Kos parádně trefil z pravého kruhu a chvíli po něm dostal od Sikory pas do jízdy Matěj Kubiesa, jenž zvýšil už na 4:0! Zdálo se, že český výběr nic nezastaví.

Jenže… Hra se vyrovnala, Němci Čechy dokonce jednou pořádně zavřeli v pásmu. Následoval faul Jiříčka a v přesilovce se prosadil volný Simon Seidl. Za pár okamžiků se navíc z mezikruží prosadil Nick Maul a drama bylo na světě.

Od této ale chvíle opět úřadovali Češi. V podstatě okamžitě přišla odpověď Matyáše Humeníka, jenž dal po přesném pasu svůj první gól v národním týmu! Blízko gólu byla ještě Benákova lajna, tentokrát to ale mladí Češi překombinovali. V závěru se blýskl německý gólman Elagin, jenž vzal Lislerovi gól z hole.

Ve třetí části už se nic moc zásadního nestalo. Adam Jecho sympaticky zkusil trik Michigan, Češi v klidu zvládli oslabení, fanoušci se bavili na tribunách a Adam Titlbach se prokousal do samostatného úniku. Vyznamenal se také Matyáš Mařík, jenž bleskovým přesunem zmařil Grivovu šanci. Adam Benák v závěru ještě při přesilovce 5 na 3 potrestal faul na svou osobu gólem z pravého kruhu, odkud zametl poskakující kotouč do sítě.

Češi tak po USA porazili i Němce a jsou velmi blízko postupu do semifinále. Vše se ale rozhodne až zítra, kdy národní tým čeká výběr Švédska. Naopak Německo už do vyřazovací fáze s jistotou nepostoupí. 

Ohlasy trenérů

David Čermák (Česko): Po včerejšku to byl těžký zápas. Chtěli jsme do něj lépe vstoupit, abychom si to potom ulehčili, ale to se nám nepovedlo. Po první třetině jsme vedli jenom 1:0 a Němci cítili šanci, sami jsme si to zkomplikovali.

Tobias Abstreiter (Německo): Věřím, že jsme dnes měli ve srovnání se prvním zápasem silnější začátek. Během první třetiny jsme dělali lepší rozhodnutí. Nicméně, ve druhé části jsme čelili několika náročným minutám, kdy nás Češi přehrávali. Naštěstí jsme se dokázali vzpamatovat a zastavit jejich nápor. V závěrečné dvacetiminutovce jsme ukázali významné zlepšení v naší hře. Musíme pokračovat v této pozitivní dynamice i v dalším zápase..

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??