Češi na Švédy nestačili, i tak postupují do semifinále

02.08.2023 | Redakce

Česká reprezentace do 18 let našla na Hlinka Gretzky Cupu prvního přemožitele. Je jím Švédsko, které ale i přes výhru 4:2 do semifinále nepostoupí. Češi se naopak mohou radovat, díky příznivému skóre jim připadlo rovnou první místo, což znamená souboj s Finskem! Vyhrocený duel s výběrem Tre Kronor sledovala rekordní návštěva 3126 diváků!

Zápas č. 7  •  st 2.8.2023  •  19:00  •  Videozáznam
Česko
2:4
( 0:2, 0:1, 2:1)
Švédsko
Česko: Milota – Jiříček, Fibigr, A. Král, Galvas, Hlinský, Zielinski, Skok – Titlbach, Benák, Kos – Kubiesa, Sikora, Pohludka – Jecho, Curran, Lisler – Humeník, Drančák, Klíma – Chludil
Švédsko: Liv – Eliasson, Sahlin Wallenius, Vilén, Freij, Persson, Olsson – Nordlund, Zetterberg, Sterner – Eklund, Eriksson, Olofsson – Fernström, Pettersson, Holst-Persson – Jarbsjö, Björck, Toresson – Zetterlund
Branky a asistence: 56. Fibigr (Kubiesa), 57. Kubiesa (Jiříček) – 1. Nordlund, 10. Pettersson (Sahlin Wallenius), 31. Fernström (Eklund, Pettersson), 47. Freij (Zetterberg)
Střely: 32:29 (18:9, 5:9, 9:11).
Vyloučení: 9:13. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Pražák, Jaroš – Hnát, Svoboda. Diváků: 3126.

První třetina byla strhující. Začátek ale Čechům úplně nevyšel, aktivnější byli Švédové. Ti šli také velmi brzy do vedení, po chybě v rozehrávce se do úniku hnal Viggo Nordlund, jenž skóroval přesnou střelou mezi ruku a tělo. I nadále byli Češi spíše pasivní, jednou pak museli bránit švédskou přesilovku.

Postupem času se situace zlepšila, ve veliké šanci byl třeba Ondřej Kos po objetí brány, tady chyběly skutečně centimetry. Další drobná chybička, a už to bylo o dva góly… Švédové se dostali do přečíslení 3 na 1 a Lukas Pettersson proměnil – 0:2.

Už od samotného úvodu byl zápas dosti vyhrocený, o šarvátky nebyla nouze. Dobrý tlak si domácí vytvořili sedm minut před sirénou, od tohoto času ožili jak hráči, tak tribuny. Blizoučko gólu byli Benák nebo Sikora, oba hrozili z mezikruží. Zápas se postupně ještě více vyhrocoval, následovala česká přesilovka 5 na 3. V té to kolem švédské brány létalo, Benák už zvedal ruce nahoru, když mu jistou gólovku sebral z hole famózním skokem brankář Liv. Neuspěl ani Titlbach, ten napálil tyčku.

Po ostrém ataku na Adama Benáka se strhla pořádná bitka, hodně aktivní v ní byl Petr Sikora. V závěru ještě zahrozili Švédové, Eriksson šel sám na Milotu, jenže neuspěl.

Češi začali prostřední část hry aktivně, nicméně trápila je především koncovka. Ubylo také emocí a ačkoli se třetina odehrála ve vysokém tempu, šarvátek už tolik k vidění nebylo.

Národní tým musel ve 28. minutě ubránit přesilovou hru, v ní zaujal především obětavý blok Adama Jiříčka. Krátce po vypršení trestu ale přišel tvrdý direkt, Melvin Fernström zůstal nikým nehlídán na levé straně a zvýšil na 0:3. Aktivita se Čechům upřít nedala, i když přicházely i slabší pasáže. Stále ale chyběl ten vytoužený gól…

Národní tým si na startu třetí třetiny zahrál další přesilovku, opět neúspěšně. Pár nebezpečných situaci sice přišlo, nicméně gól ani teď nepadnul. Čechy i nadále trápilo zakončení, Šimon Pohludka dokonce jednou vzteky zahodil zlomenou hůl. Diváky v Břeclavi potěšil alespoň tvrdý hit Adama Jecha.

Další tvrdý direkt inkasovali Češi při přesilovce soupeře, Alfons Freij napřáhl na modré a trefil naprosto ukázkově – 0:4. Naděje na výhru už se začaly ztenčovat, nicméně stále bylo důležité výsledné skóre.

Zbývaly čtyři minuty a padesát čtyři vteřin. Do kotouče se opřel Jakub Fibigr a dal gól, který Česko přiblížil semifinále! Ještě lépe bylo o dvě minuty později, když další přesilovku 5 na 3 zužitkoval ranou švihem Matěj Kubiesa – 2:4.

Češi tak nakonec se šesti body postupují z první příčky skupiny do pátečního semifinále, ve kterém se utkají s Finskem.

David Čermák (Česko): Sice jsme prohráli, ale máme radost z prvního místa ve skupině s tak silnými soupeři. Nevyšlo to proto, že jsme hned na začátku udělali dvě hrubé chyby, které soupeř potrestal. Chyběla nám síla. Byl to pro nás sedmý zápas v jedenácti dnech. Už v úterý čtyři hráči nedohráli, protože je ke konci zápasu chytaly křeče. Věděli jsme, že to v tomto stavu musíme uhrát, a jsme rádi, že se nám to povedlo.

Johan Rosén (Švédsko): Klíčová byla už naše prohra s USA, proto jsme nepostoupili. Dnes kluci předvedli skvělý zápas, hráli jsme dobře v ofenzivě i obraně. Pohřbil nás čas, který jsme strávili na trestné. Bylo 10 minut do zápasu a nám stačilo dát k postupu další góly, měli jsme jasný plán, ale Češi nám ho nakonec zhatili. I tak jsem na náš tým pyšný.