ČLÁNEK

Kanada si na úvod turnaje snadno poradila se Švýcarskem

11.08.2014 | Vojtěch Jurák

Zápasem Kanady a Švýcarska odstartoval v Piešťanech letošní Memoriál Ivana Hlinky. Kanaďané v něm potvrdili roli favorita a už v první třetině dvěma zásahy položili základy svého triumfu. Svůj náskok postupně zvyšovali a Švýcarsko, které se trefilo jen jednou, přehráli celkově 5:1.

Zápas č. 1  •  po 11.8.2014  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
Švýcarsko
1:5
( 0:2, 1:2, 0:1)
Kanada
Švýcarsko: Van Pottelberghe (Guggisberg) – Auriemma, Burren, Fischer, Frick, Karrer, Moor, Pinana, Weber – Diem, Haberstich, Holdener, Hollenstein, Impose, Lanz, Marchon, Miranda, Riat, Roberts, Schmid, Thürkauf.
Kanada: Sawchenko (Booth) – Bear, Vande Sompel, Brisebois, J. Roy, Meloche, Spencer, Hobbs – Beauvillier, Merkley, N. Roy, Harkins, Barzal, Soy, Marner, Crouse, Konecny, Strome, Knott, Stephens, Musil.
Branky a asistence: 31. Schmid (Thürkauf) – 8. Strome (Knott, Marner), 11. Barzal (Soy), 25. Crouse (N. Roy), 30. Vande Sompel (Barzal, Hobbs), 43. Stephens (Merkley).
Střely: 21:36 (4:12, 9:12, 8:12).
Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Jonák, Novák – Orolin, Tvrdoň. Diváků: 251.

Fotogalerie

Tyler Soy, Michael Lanz Barzal bráni Mirandu Travis Konecny Christian Pinana
 

Komentář

Kanada vstoupila do utkání aktivně, přemíra snahy ovšem vyústila pouze ve vyloučení. Přesilovku zkraje zápasu ale švýcarský výběr nevyužil. Úvod se nesl v opatrném duchu, po několika minutách však Kanaďané přidali a brzy se dočkali také prvního gólu. Dylan Strome si najel před branku a šikovně tečoval puk do sítě. Zanedlouho přidali hráči s javorovým listem na hrudi i druhý zásah, Mathew Barzal si vyjel zpoza branky a přesnou střelou trefil horní roh klece. Na to švýcarský výběr nenašel odpověď, a do kabin se tak šlo za stavu 2:0.

Také ve druhé části hrála Kanada svou hru a brankář Joren Van Pottelberghe byl neustále v permanenci. Proti s chutí hrajícímu soupeři se však šlo jen těžko bránit a zanedlouho musel švýcarský gólman vytahovat puk ze sítě potřetí, trefil se Lawson Crouse. Když o pět minut později přidal další gól Mitchell Vande Sompel, vypadalo to se Švýcary bledě. Za stavu 0:4 však dokázali poprvé najít recept na kanadského Zachary Sawchenka a Dominik Schmid alespoň částečně rozradostnil své barvy rychlou střelou nad lapačku. Stav 4:1 vydržel až do druhé přestávky.

V úvodu třetí třetiny Kanada uzavřela gólový účet zápasu. Mitchell Stephens si vybruslil s kotoučem zpoza branky a rychlou střelou rozvlnil síť za Van Pottelberghem popáté. I nadále byly k vidění dobré šance a oba brankáři se několikrát předvedli, další branka však už nepadla. Kanada si v pohodě došla k úvodnímu vítězství na turnaji a připisuje si tři body do tabulky. Naopak Švýcarsko si musí na bodový zisk ještě počkat.

Ohlasy trenérů

Manuele Celio (Švýcarsko): Myslím, že jsme začali velmi dobře, ale bohužel jsme upustili od naší hry. Kanaďané výborně bruslí, my jsme se však nevzdali, což je pozitivní. Za nepříznivého stavu jsme dokázali snížit a ve třetí třetině si vytvořit několik šancí. Někdy se nám ovšem stávalo, že jsme se ztráceli soustředěnost. S takovými týmy jako je Kanada musíme hrát těsnou defenzivu a vyčkávat na své příležitosti. Nemůžeme jen lehkovážně honit puk a doufat, že se něco stane.

Jody Hull (Kanada): První zápas je vždy obtížný a když se dostanete do vedení, začnete mít sklony k individualismu. Nemyslím, že by někdo vyloženě vyčníval nebo naopak zaostával. Očekáváme, že další zápasy budou těžší a těžší, takže si užijeme dnešní vítězství a pak začneme vzhlížet k našemu dalšímu utkání zítra proti Švédsku.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.