ČLÁNEK

Bronz pro Švédy! Dramatické skandinávské derby rozhodla poslední minuta

07.08.2021 | Adéla Kvapilová

Derby severských týmů o třetí místo na turnaji Hlinka Gretzky Cup přineslo zajímavou podívanou. Největší drama nabídla závěrečná perioda, do které Fini vstupovali s jednobrankovým vedením. O to po proměněné přesilové hře přišli a navíc necelou půlminutu před koncem třetího dějství inkasovali. Bronzová radost tak patří Švédům, houževnatí Fini se musí spokojit pouze se čtvrtou příčkou.

Zápas č. 18  •  so 7.8.2021  •  17:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Švédsko
4:3
( 1:1, 1:2, 2:0)
Finsko
Švédsko: Albihn – Good Bogg, Salomonsson (A), Pettersson, M. Hävelid (A), Odelius, Fransson, Degnell – Carlsson, Östlund (C), Lekkerimäki, Öhgren, Bystedt, Hemström, Almgren, Wagner, Rudslätt, Jansson, Born, Styf.
Finsko: Kokko – Heinonen, Grönlund, Kulonummi (A), Laakso, Salin, Vuorinen, Vesala – Kemell (A), Lassila (C), Kaskimäki, Vuorio, Rönni, Nyman, Lundell, Bau, Halttunen, Männistö, Raiman, Hokkanen, Järventie.
Branky a asistence: 16. Almgren (Öhgren), 38. Bystedt (M. Hävelid, Öhgren), 55. Almgren, 60. Wagner (Rudslätt, Salomonsson) – 5. Heinonen (Nyman), 24. Männistö (Raiman, Kulonummi), 40. Kemell (Lassila, Kulonummi)
Střely: 29:41 (15:8, 9:18, 5:15).
Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Rampir, Rožánek. Diváků: 170.

Fotogalerie

 

Komentář

Utkání o bronzové medaile začalo v rychlém tempu. Zpočátku se dařilo více Švédům, kteří ihned po buly zavítali ke Kokkovi. Od třetí minuty už dominoval tým Suomi, jenž jako první slavil branku. Gólový učet načal v páté minutě střelou z levého kruhu Otto Heinonen, který během následné hry mohl ještě navýšit. To se ale nestalo a o slovo se přihlásil celek se třemi korunkami na dresu.

Šance na první zápis Švédů přišla ve 13. minutě, kdy si střihli přesilovou, kterou ale nezužitkovali. Radost hráčů Tre Kronor vypukla o chvíli později, když si Tim Almgren obhodil Vuorinena a zavěsil kotouč nad rameno finského maskovaného muže. V závěru byli ještě blízko k navýšení, nicméně k tomu nedošlo, a tak byl stav po úvodní pasáži nerozhodný.

Nastavené tempo hry pokračovalo i ve druhé periodě. Důrazněji začali opět Finové a ve 24. minutě si vzali vedení zpět. Z pravého kruhu se tentokrát přesnou ránou bod břevno prosadil Tommi Männistö. Vzápětí měl obrovskou šanci na vyrovnání Carlsson, avšak kotouč mu v koncovce utekl z hole.

Následné minuty byl k vidění pěkný hokej od obou mančaftů. Mírně navrch měli hráči Suomi, kteří svou aktivitou dostávali Švédy pod tlak. Ti se dopouštěli faulů, jež vedly k defenzivní hře. Finové ale žádnou z nabízených výhod nedokázali přetavit k navýšení náskoku. Z branky se nakonec radovali na opačné straně. Ve 38. minutě Švédové bleskurychle využili početní převahu. U odraženého puku se ocitl Filip Bystedt a pohotově ho zametl do prázdné části klece. Nerozhodný stav nevydržel ani dvě minuty. Těsně před odchodem do šaten si hokejisté v modrých dresech připravili odpověď. Finský talent Joakim Kemell trefou k pravé tyči navýšil na 3:2. 

Závěrečná dvacetiminutovka pokračovala velmi svižně. Finští mladíci předváděli výborný ofenzivní hokej, nicméně hra dozadu jim dělala problémy. Švédové tak několikrát ujeli do brejku a měli blízko k vyrovnání. Postupem času začala převládat tvrdá a bojovná hra na hranici pravidel a zdraví. Naštěstí k žádné ujmě nedošlo.

Po dlouhé gólové prodlevě se nakonec skóre změnilo. Běžela 55. minuta, když opět bleskově v početní výhodě udeřili hráči Tre Kronor. Podruhé se v duelu prosadil Tim Almgren, jenž přesně mířenou střelou spasil švédský výběr a vyrovnal na 3:3. Rázem bylo drama na světě. Oba týmy branka nakopla natolik, že se hrálo ještě ve větším tempu než doposud. Už se zdálo, že rozuzlení utkání přijde až v prodloužení, avšak to se nakonec neuskutečnilo. Necelou minutu před sirénou po povedené kombinaci Švédů Fabian Wagner vsítil vítězný gól. Hokejisté Suomi ještě riskli hru bez gólmana, nicméně ta už změnu nepřinesla. Skandinávské derby po obratu ovládli hráči Tre Konor, kteří tak mohou slavit zisk bronzových medailí. Mladíci z Finska se musí spokojit s celkovým čtvrtým místem.  

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada