ČLÁNEK

Bronz pro Švédy! Dramatické skandinávské derby rozhodla poslední minuta

07.08.2021 | Adéla Kvapilová

Derby severských týmů o třetí místo na turnaji Hlinka Gretzky Cup přineslo zajímavou podívanou. Největší drama nabídla závěrečná perioda, do které Fini vstupovali s jednobrankovým vedením. O to po proměněné přesilové hře přišli a navíc necelou půlminutu před koncem třetího dějství inkasovali. Bronzová radost tak patří Švédům, houževnatí Fini se musí spokojit pouze se čtvrtou příčkou.

Zápas č. 18  •  so 7.8.2021  •  17:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Švédsko
4:3
( 1:1, 1:2, 2:0)
Finsko
Švédsko: Albihn – Good Bogg, Salomonsson (A), Pettersson, M. Hävelid (A), Odelius, Fransson, Degnell – Carlsson, Östlund (C), Lekkerimäki, Öhgren, Bystedt, Hemström, Almgren, Wagner, Rudslätt, Jansson, Born, Styf.
Finsko: Kokko – Heinonen, Grönlund, Kulonummi (A), Laakso, Salin, Vuorinen, Vesala – Kemell (A), Lassila (C), Kaskimäki, Vuorio, Rönni, Nyman, Lundell, Bau, Halttunen, Männistö, Raiman, Hokkanen, Järventie.
Branky a asistence: 16. Almgren (Öhgren), 38. Bystedt (M. Hävelid, Öhgren), 55. Almgren, 60. Wagner (Rudslätt, Salomonsson) – 5. Heinonen (Nyman), 24. Männistö (Raiman, Kulonummi), 40. Kemell (Lassila, Kulonummi)
Střely: 29:41 (15:8, 9:18, 5:15).
Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Rampir, Rožánek. Diváků: 170.

Fotogalerie

 

Komentář

Utkání o bronzové medaile začalo v rychlém tempu. Zpočátku se dařilo více Švédům, kteří ihned po buly zavítali ke Kokkovi. Od třetí minuty už dominoval tým Suomi, jenž jako první slavil branku. Gólový učet načal v páté minutě střelou z levého kruhu Otto Heinonen, který během následné hry mohl ještě navýšit. To se ale nestalo a o slovo se přihlásil celek se třemi korunkami na dresu.

Šance na první zápis Švédů přišla ve 13. minutě, kdy si střihli přesilovou, kterou ale nezužitkovali. Radost hráčů Tre Kronor vypukla o chvíli později, když si Tim Almgren obhodil Vuorinena a zavěsil kotouč nad rameno finského maskovaného muže. V závěru byli ještě blízko k navýšení, nicméně k tomu nedošlo, a tak byl stav po úvodní pasáži nerozhodný.

Nastavené tempo hry pokračovalo i ve druhé periodě. Důrazněji začali opět Finové a ve 24. minutě si vzali vedení zpět. Z pravého kruhu se tentokrát přesnou ránou bod břevno prosadil Tommi Männistö. Vzápětí měl obrovskou šanci na vyrovnání Carlsson, avšak kotouč mu v koncovce utekl z hole.

Následné minuty byl k vidění pěkný hokej od obou mančaftů. Mírně navrch měli hráči Suomi, kteří svou aktivitou dostávali Švédy pod tlak. Ti se dopouštěli faulů, jež vedly k defenzivní hře. Finové ale žádnou z nabízených výhod nedokázali přetavit k navýšení náskoku. Z branky se nakonec radovali na opačné straně. Ve 38. minutě Švédové bleskurychle využili početní převahu. U odraženého puku se ocitl Filip Bystedt a pohotově ho zametl do prázdné části klece. Nerozhodný stav nevydržel ani dvě minuty. Těsně před odchodem do šaten si hokejisté v modrých dresech připravili odpověď. Finský talent Joakim Kemell trefou k pravé tyči navýšil na 3:2. 

Závěrečná dvacetiminutovka pokračovala velmi svižně. Finští mladíci předváděli výborný ofenzivní hokej, nicméně hra dozadu jim dělala problémy. Švédové tak několikrát ujeli do brejku a měli blízko k vyrovnání. Postupem času začala převládat tvrdá a bojovná hra na hranici pravidel a zdraví. Naštěstí k žádné ujmě nedošlo.

Po dlouhé gólové prodlevě se nakonec skóre změnilo. Běžela 55. minuta, když opět bleskově v početní výhodě udeřili hráči Tre Kronor. Podruhé se v duelu prosadil Tim Almgren, jenž přesně mířenou střelou spasil švédský výběr a vyrovnal na 3:3. Rázem bylo drama na světě. Oba týmy branka nakopla natolik, že se hrálo ještě ve větším tempu než doposud. Už se zdálo, že rozuzlení utkání přijde až v prodloužení, avšak to se nakonec neuskutečnilo. Necelou minutu před sirénou po povedené kombinaci Švédů Fabian Wagner vsítil vítězný gól. Hokejisté Suomi ještě riskli hru bez gólmana, nicméně ta už změnu nepřinesla. Skandinávské derby po obratu ovládli hráči Tre Konor, kteří tak mohou slavit zisk bronzových medailí. Mladíci z Finska se musí spokojit s celkovým čtvrtým místem.  

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.