ČLÁNEK

Američané udrželi naději na postup, Švédům nasypali šest branek

01.08.2023 | Adam Čuba

Málokdo asi čekal, že by si výběr USA po včerejším neslaném, nemastném výkonu proti Česku na Hlinka Gretzky Cupu takovým způsobem vyšlápl na Švédy. Tre Kronor musí mrzet především množství neproměněných přesilovek, naopak Američané byli mimořádně produktivní a nadělili soupeři šest gólů.

Zápas č. 1  •  út 1.8.2023  •  15:30  •  Videozáznam
USA
6:1
( 2:1, 2:2, 0:0)
Švédsko
USA: Heil (Bernstein) – Bales (A), Pitner (C), Felicio, McLaughlin, Keefe, Kleber, Henricks – Zellers, Swanson (A), Butella – Connelly, Young, Lee – Monteiro, Park, Frank – McNelis, Stefanek, Spellacy.
Švédsko: Härenstam (53. Liv) – Morin, Sahlin Wallenius, Persson, Freij, Olsson, Vilén, Eliasson – Nordlund, Pettersson (A), Zetterlund – Olofsson, Eriksson (C), Eklund – Sterner, Zetterberg, Fernström – Toresson (A), Björck, Jarbsjö – Holst-Persson.
Branky a asistence: 10. Monteiro (Connelly), 20. Park (Connelly), 24. Stefanek, 39. Felicio (Henricks), 43. Stefanek (Monteiro), 45. Zellers (Swanson) – 17. Zetterberg (Eriksson, Freij)
Střely: 39:23 (14:7, 8:9, 17:7).
Vyloučení: 7:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Mejzlík, Ondráček – Rampír, Šimánek. Diváků: 324.

Fotogalerie

 

Komentář

Na první šanci jsme nemuseli čekat dlouho. Už ve druhé minutě zůstal v mezikruží úplně volný Lee, jenž ale netrefil přesně. Američané byli sice o kousek aktivnější, nicméně start zápasu byl přeci jen relativně opatrný. Švédové dostali možnost strhnout tempo hry na svou stranu v přesilovce, těch měl výběr Tre Kronor k dispozici nakonec celou řadu. Mladíci v modrém se ale spíše trápili, a naopak dovolili soupeři skórovat. JJ Monteiro se bleskově obtočil kolem brány a zasunul puk do sítě – 1:0.

Ještě hůře mohlo být, když Connelly sám ujížděl na Härenstama, tentokrát byl ale švédský gólman připraven. Švédům nebyl gól v přesilovce souzen, nicméně úspěchu se dočkali krátce po vypršení posledního trestu. Alexander Zetterberg zůstal sám u levé tyče a doklepl kotouč do sítě. Spojené státy však přeci jen odcházely do kabin s vedením. Čtyřicet vteřin do sirény se před bránou uvolnil Idan Park, jenž udržel nervy na uzdě, potáhl si kotouč a překonal Härenstama – 2:1.

Druhá perioda začala pěkně divokou pasáží, nejprve se Američané hnali na soupeře ve třech, následně se situace obrátila a Zetterberg se sám řítil na Heila. Gól nakonec padl z méně obvyklé situace. Kotouč se odrazil o zadní mantinel a Chase Stefanek jej dopravil do brány.

Švédy může mrzet především veliké množství neproměněných přesilovek, žádná ze střel nakonec brankáře Heila výrazněji neohrozila. Snad až na Vilénův pokus, který cinknul o tyčku. V závěru třetiny švédský gólman Härenstam zabrnkal na nervy svých spoluhráčů, když místo rozehrávky namazal přímo na soupeřovu hůl, ten ale jeho zaváhání nepotrestal. Minutku před koncem přeci jenom padl ještě jeden gól, William Felicio parádně trefil růžek brány – 4:1.

Švédové museli ve třetí třetině otevřít hru, čehož ale výběr USA efektivně využil. Dva brejky, dva góly a bylo hotovo. Nejprve se trefil Chase Stefanek, chvíli po něm Will Zellers. Zápas už se v podstatě dohrával. Dobré momenty měl alespoň útočník Nordlund, jenž se jednou sám řítil na brankáře Heila. Drze to pak zkusil Američan Trevor Connelly, jenž se za bránou pokusil o lakrosový kousek s kotoučem na čepeli.

Břeclavská skupina se tedy značně zamotává, po třech bodech mají Češi, Američané a Švédové. Postup si zajistí pouze dva týmy, ve hře je navíc teoreticky ještě Německo.

Ohlasy trenérů

Luke Strand (USA): Co nám chybělo v prvním zápase, to jsme našli druhý den turnaje. Kluci ukázali hodně bojovný a týmový výkon. Samozřejmě pokud roste skóre ve váš prospěch, tak se hraje úplně jinak. To jsme dnes dokázali vrchovatě využít. Také se nám podařilo proměnit přesilovky v úvodu zápasu. Poslední zápas ve skupině musíme ale hrát ještě lépe.
Johan Serén (Švédsko): Pro nás to bylo mnohem těžší než v prvním zápase. Nedostali jsme se na náš standard a hráli jsme soupeři do karet. Musíme hrát mnohem více jednoduše, v tomto zápase jsme spoustu situací přehrávali. Bude těžké dostat se přes Čechy do semifinále, ale zítra je nový den a nový zápas.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.