ČLÁNEK

Zápas o páté místo pro sebe urvali v nájezdech Finové

09.08.2013 | Tomáš Vlček

Páteční odpolední program na břeclavském ledě byl ve znamení zápasu týmů, které skončily ve svých skupinách třetí a v konečném umístění tak soupeřily o 5. místo. Zatímco dramatická břeclavská skupina „vyslala“ do boje Švýcary, z Piešťan přicestovali Finové. Ačkoli po většinu zápasu vedl švýcarský tým, seveřané se, pro ně včas, probrali a po srovnání skóre si nakonec v nájezdech vybojovali 5. místo.

Zápas č. 14  •  pá 9.8.2013  •  15:30  •  Online přenos utkání
Finsko
4:3sn
( 0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Švýcarsko
Finsko: Voutilainen (Kähkönen) – Rouhiainen, Väinölä, Tervo, Niku, Leppävuori, Keskitalo, Haapanen, Parikka – Lammikko, Lämsä, Rantanen – Jääskeläinen, Honkanen, Kiviranta – Aho, Kalapudas, Hopponen – A. Mäkinen, M. Mäkinen, Kauppinen
Švýcarsko: Fehr (Descloux) – Klopfer, Harlacher, Siegenthaler, Karrer, Maurer, Kindschi, Gurtner – Riat, Suter, Meier – Rod, Malgin, Fiala – Kessler, Privet, Trisconi – Schläpfer, Ritz, Schmidli – Meyer
Branky a asistence: 32. Rantanen (Lammikko), 52. Lammikko (Lämsä, Rantanen), 58. Hopponen (Rantanen), rozh. náj. Rantanen – 12. Harlacher (Suter), 25. Klopfer (Suter), 50. Suter (Kindschi)
Střely: 31:30 (13:10, 11:9, 5:9 - 1:2).
Vyloučení: 6:5. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Hlavatý, Tošenovjan.

Fotogalerie

 

Komentář

V první šanci zápasu se objevil Švýcar Ritz, ale proti jeho bekhendu se stihl Voutilainen ve finské brance včas přemístit. Skóre tak otevřel až ve 12. minutě při dvojnásobné výhodě Švýcarů obránce Edson Harlacher. Finové na nepříznivý stav reagovali zvýšenou aktivitou, ale brankové šance z toho neplynuly.

V 17. minutě pak i oni dostali k dispozici přesilovku, jenže kromě několika střel od modré nebyli nebezpeční. Paradoxně největší šanci pak měl Rantanen těsně poté. Jel zcela sám na Švýcarského gólmana Fehra, ale ten jeho slabou střelu po zemi v klidu zvládl.

Druhou třetinu začali seveřané velmi nedisciplinovaně a Švýcaři to opět trestali. Konkrétně to byl Tobias Klopfer, kdo ve 25. minutě propasíroval puk za Voutilainena podruhé. Minutu poté to mohlo být už o tři branky, když Fiala s Rodem jeli na jediného obránce, ale Väinölä jejich souhru včas narušil.

V polovině zápasu šli na trestnou během krátké doby Maurer a Fiala a Finové se v přesilovce také radovali. Mikko Rantanen byl při závaru v brankovišti dostatečně pozorný a důrazný a došťouchal puk za Fehra. Ve zbytku třetiny měli sice puk častěji na hokejkách Finové a Švýcaři hrozili tradičně spíš z rušivých protiakcí, ale branku už jsme žádnou neviděli.

Třetí třetina nabízela dlouho podobný obraz hry. Až v 50. minutě se skóre měnilo, když Pius Suter trefil z poza brankové čáry Voutainenův beton tak šikovně, že se puk odrazil do branky. Za dvě minuty ale Finové opět v přesilovce snížili. Lämsä vybídl ke skórování Juhu Lammikku a ten se do odkryté části branky nemýlil.

Ještě veseleji bylo na straně seveřanů v 58. minutě, když Waltteri Hopponen našel z mezikruží skulinku ve Fehrově výstroji – 3:3. Za tohoto stavu se zápas samozřejmě překlenul do prodloužení, ale ani ono vítěze nepřineslo.

Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. Švýcaři je na turnaji absolvovali už potřetí a opět v nich vyšli zcela naprázdno. Za Finy se trefil Mikko Rantanen a rozhodl tak, že páté místo získal celek ze země tisíců jezer.

Ohlasy trenérů

Marko Ojanen (trenér Finska): Jsme hodně unavení. Odehráli jsme za sebou zápasy na vysoké úrovni. Byli jsme i trochu frustrovaní. Hráči málo bruslili, byli pomalí. Měli by být v lepší kondici. Každopádně vítězství se počítá.

Rozhovor s trenérem Švýcarska Mario Celiem přineseme později v samostatném článku.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/RepechageCHG24Led by No. 4 pick Cayden Lindstrom, #HlinkaGretzkyCup alumni went early and often at the #NHLDraft—53 from six countries heard their names called in Las Vegas.De nombreux anciens de la #CoupeHlinkaGretzky ont été choisis au #RepechageLNH, dont Cayden Lindstrom au 4e rang. Au total, 53 anciens provenant de six pays ont été nommés a Las Vegas.

Facebook

A LIRE EN FRANÇAIS : https://hc.hockey/CHGLNH24With the #NHLDraft just a day away, #HlinkaGretzkyCup alumni – including a sizeable Canadian contingent – are set to take the next step in their hockey journeys.A la veille du #RepechageLNH, les anciens de la #CoupeHlinkaGretzky – dont une délégation canadienne nombreuse – sont prets pour la prochaine étape de leur parcours au hockey.

Facebook

DID YOU KNOW? Twenty players competing in the #StanleyCup Final are #HlinkaGretzkyCup alumni, including three who played in Edmonton in 2018. Tickets for the 2024 tournament are ON SALE NOW at www.HlinkaGretzkyCup.ca.LE SAVIEZ-VOUS? 20 joueurs qui participent a la finale de la #CoupeStanley sont des anciens de la #CoupeHlinkaGretzky, dont trois qui ont joué a Edmonton en 2018. Les billets pour le tournoi de 2024 sont EN VENTE MAINTENANT au www.CoupeHlinkaGretzky.ca.???? Dylan Holloway???? Philip Broberg???? Anton Lundell