ČLÁNEK

Úporné bitvě favoritů vládli brankáři, Kanaďané přetlačili Švédsko těsně 2:0

11.08.2015 | Václav Petrů

Břeclav - Výborné brankářské výkony dominovaly úternímu souboji titánů břeclavské skupiny Memoriálu Ivana Hlinky mezi Švédskem a Kanadou. V defenzivně laděném zápase se z těsné výhry zaradovali sedminásobní obhájci prvenství z Kanady v poměru 2:0, když definitivní pojistku na vítězství hlavního favorita turnaje, vystavil gólem do prázdné brány William Bitten. Kanadský brankář Dylan Wells, který dostal přednost před Carterem Hartem si připsal čisté konto a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Ocenění dostal i jeho švédský protějšek Filip Gustavsson, jenž inkasoval jediný gól z hole Mika McLeoda.

Zápas č. 3  •  út 11.8.2015  •  15:30  •  Videozáznam
Kanada
2:0
( 1:0, 0:0, 1:0)
Švédsko
Kanada: Wells – Fabbro, Bean, Clague, Mete, Quenneville, Girard, Poirier, Mahura – Malenstyn, McLeod, Kaspick – Dubois, Patrick, Benson – Bitten, Steel, Howden – Kyrou, Jost, Dube.
Švédsko: Gustavsson – Thilander, Moverare, Horrsell, Deutsch, Cederholm, Brännström, Nässén – Andersson, Lindström, Bratt – Nylander, Davidsson, Pettersson – Steen, Fällström, Weissbach – Wahlgren, Olsson, Oskar – Boakvist.
Branky a asistence: 12. McLeod (Quenneville), 60. Bitten (Mete)
Střely: 38:21 (13:9, 15:5, 10:7).
Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hradil, Šír – Hlavatý, Tošenovjan.

Fotogalerie

Komentář

Od úvodu byla k vidění vyrovnaná partie. Ve čtvrté minutě provětral betony kanadského gólmana Dylana Wellse prudkou ránou od modré čáry Brännström. V šesté minutě si ostřejší zákrok připsal rovněž švédský muž v masce Gustavsson poté, co se kanadský forvard Patrick ocitl v jeho blízkosti, zblízka si však na gólmana Tří korunek nepřišel. Ve 12. minutě však Gustavsson kapituloval. Mike McLeod využil otevřené švédské obrany, protáhl se před bránu a zasunul kotouč mezi Gustavssonovy betony. Hráči ve žlutomodrých dresech dostali krátce po inkasované brance příležitost první přesilové hry, když fauloval právě autor branky McLeod. Početní převaha však zůstala nevyužita a Švédi si nedokázali vytvořit vyloženou šanci.

Na začátku druhé třetiny se snažil navýšit vedení Bitten. Kanadský útočník se natlačil téměř až do brankoviště, pozorného Gustavssona ovšem zblízka nepřekonal. Po faulu Wahlgrena ve 28. minutě Kanaďané získali možnost první přesilové hry v utkání. Kromě nepříjemné střely Fabbreho od modré čáry, kterou švédský gólman vytěsnil nad bránu, si však hráči Javorového listu větší šanci nevytvořili. O pořádné ohrožení brány Tre Kronor se postaral až ve 32. minutě Quenneville, který po pohledném pasu McLeoda pálil švihem z pravého kruhu, Gustavsson však zastavil kotouč lapačkou. Do konce třetiny už byli k vidění spíše nepřesnosti na obou stranách.

Ani úvod třetí třetiny příliš hokejového vzrušení nepřinesl. Věci se začaly dít až ve druhé polovině třetí části. V 51. minutě Kanaďané zapomněli na zadní vrátka, díky čemuž se Švédové dostali do přečíslení, zakončující Nylander ovšem dostal kotouč na brusli a střela mu nevyšla. Následně si Javorové listy dokázali vytvořit tlak v útočném pásmu, z čehož vyplynul faul Brännströma, jenž dostal dvouminutový trest za nedovolené bránění. V početní převaze sice hráči z kolébky hokeje několikrát ohrozili švédskou bránu, Gustavsson si proti střelám od modré čáry poradil. V 55. minutě se dopustil nedovoleného zákroku Beck Malenstyn a Švédi získali možnost přesilové hry.

Hráči Tří korunek si vytvořili slušný tlak a těsně před vypršením trestu kanadského útočníka spálil největší šanci Švédska v zápase Fällström. Po přihrávce napříč pásmem měl před sebou odkrytou část branky. Jeho střelu z první z levého kruhu ovšem vytěsnil nad bránu vynikajícím reflexivním zákrokem Wellse. O necelé dvě minuty později zachránila kanadského brankáře po střele Olssona branková konstrukce. Švédi si tlakem vynutili další přesilovou hru, když za katr usedl minutu a půl před koncem Howden. Žlutomodří odvolali gólmana, ale v útočném pásmu se nedokázali usadit, z čehož nakonec pramenila inkasovaná branka. Z vlastní obranné třetiny se do prázdné brány neomylně trefil William Bitten a rozhodl o tom, že reprezentanti země Javorového listu si v takřka 24 stupňovém vedru v břeclavské hale připsali vskutku upocené vítězství.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??