Turnajové překvapení pokračuje. Slováci smetli Finy a zahrají si o titul

06.08.2021 | Michal Hladký, FOTO: HockeySlovakia

Slovensko pokračuje ve své krasojízdě. V semifinálovém zápase Hlinka Gretzky Cupu 2021 zaskočilo Finy a po vítězství 6:2 si zahraje poprvé v historii o titul. Rozhodla druhá třetina, ve které slovenští hokejisté vstřelili čtyři branky a zlomili odpor svého severského soka. Za vyzdvihnutí stojí i hra v oslabení, právě v něm se totiž Slováci postarali o polovinu svých přesných zásahů.

Zápas č. 16  •  pá 6.8.2021  •  19:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Slovensko
6:2
( 1:0, 4:0, 1:2)
Finsko
Slovensko: Eliaš (Jurčák) – Nemec, Moško, Štrbák, Nátny, Kmec, Žabka, Krakovský, Nahálka – Mešár, Repčík, Slafkovský – Sýkora, Petrovský, Žlnka – Čiernik, Dvorský, Molnár – Šotek, Suchý, Honzek.
Finsko: Kokko (41. Lukkarinen) – Kulonummi, Laakso, Salin, Vuorinen, Heinonen, Grönlund, Vesala – Kaskimäki, Lassila, Kemell – Nyman, Rönni, Vuorio – Lundell, Bau, Hokkanen – Halttunen, Raiman, Männistö – Järventie.
Branky a asistence: 14. Petrovský (Nátný), 27. Repčík (Moško, Slafkovský), 28. Sýkora (Petrovský, Nátný), 39. Suchý (Šotek), 40. Šotek (Suchý), 55. Dvorský (Repčík, Slafkovský) – 56. Hokkanen (Raiman), 58. Kemell (Lassila, Kulonummi)
Střely: 47:27 (21:7, 18:10, 8:10).
Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. V oslabení: 3:0.
Rozhodčí: Müllner, Žák – Valo, Gegáň. Diváků: 500.

Slovenští hokejisté otevřeli skóre ve čtrnácté minutě první třetiny, kdy v oslabení všem pláchl Servác Petrovský a prudkou střelou překonal finského brankáře.

Prostřední část utkání už definitivně rozhodla o tom, kdo si na letošním ročníku Hlinka Gretzky Cupu zahraje finále. O druhý zásah do sítě soupeře se postaral Peter Repčík, jenž tečoval nahození Moška od modré čáry.

Seveřané byli jako opaření. Hned z další akce procpal puk do sítě Adam Sýkora, kterému se podařilo nejlépe zorientovat v předbrankovém prostoru a střelou ke vzdálenější tyči posunout svůj tým do vedení 3:0.

A domácí hráči neměli dost. Podruhé v utkání skórovali v oslabení. Markus Suchý vypíchl na modré čáře soupeři puk a dostal se do samostatného úniku. Tváří v tvář Kokkovi naznačil střelu, načež kličkou do bekhendu uspěl.

Hororová přesilová hra Finů, tohle se jen tak často nevidí. Vždyť Dalibor Dvorský při svém pobytu na trestné lavici viděl kromě čtvrté branky i tu pátou, kterou měl na svědomí devatenáct sekund před druhou sirénou Alex Šotek.

Do závěrečné třetiny finští hráči nastoupili se změnou v brankovišti. Kokka nahradil Lukkarinen, ani ten ovšem neopustil zápas s čistým štítem. Střelu obránce soupeře pouze vyrazil do míst, kde prokázal svůj důraz v brankovišti Dalibor Dvorský a pohotovým zakončením přidal šestou trefu na konto Slovenska.

Čestné trefy se dočkali i hokejisté ze severu Evropy. Jeden ze Slováků školácky chyboval za bránou a pořádně zavařil svým spoluhráčům, jimž se nepodařilo zabránit Ottu Hokkanenovi dorazit kotouč za záda Eliaše.

Hráči v bílých dresech se o chvíli později postarali o další kosmetickou úpravu skóre. Nutno dodat, že velmi pohlednou. Od modré čáry vyslal jedovatý projektil Joakim Kemell a vymetl pravý horní roh domácí svatyně.

Nic dalšího se už nestalo. Slovenská osmnáctka po výsledku 6:2 poprvé v historii postoupila do finále Hlinka Gretzky Cupu, ve kterém se střetne s Rusy.

Ivan Feneš (hlavní trenér Slovenska): Jsou to obrovské emoce. Jsem na kluky hrdý, protože hrají fantastický a skvělý hokej. Tyto zážitky a výsledky už jim nikdo nesebere. Hrát ve finále Hlinka Gretzky Cupu 2021 je něco neskutečného. I proto, že proti Finům jsme ve hráli 55 minut bezchybný hokej. Závěr už byl o obrovských emocích. Fini nám sice dali dva góly, ale proto, že mají obrovskou kvalitu. Rasťo Eliáš navíc znovu další vynikající výkon. A oslabení, která jsme sehráli? Ty můžeme pouštět trenérům na seminářích. Tak parádně je kluci sehráli. Měli v sobě obrovské emoce, chuť po vítězství. Klobouk dolů.