Švýcar Volejnicek velel k obratu, Švédové rozhodli v závěru

10.08.2015 | Tomáš Nejedlo

Úvodní utkání Memoriálu Ivana Hlinky, které bylo hráno v Břeclavi, mělo nakonec zajímavé rozuzlení. Švédsko vedlo po dvou třetinách nad Švýcarskem 3:1, avšak švýcarský útočník s českými kořeny Dominik Volejnicek dvěma přesilovkovými trefami tento náskok smazal. V poslední minutě mohl obrat dokonat Hischier, avšak neproměnil trestné střílení. Švédové nakonec soupeře potrestali, když jednadvacet sekund před koncem v přesilovce rozhodl Cederholm.

Zápas č. 1  •  po 10.8.2015  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Švédsko
4:3
( 1:1, 0:0, 1:2)
Švýcarsko
Švédsko: Gustavsson (Wallin) – Thilander, Moverare, Deutsch, Horrsell, Brännström, Cederholm, Nässén – Bratt, Lindström, L. Andersson – Nylander, Davidsson, Bokvist – Steen, Fällström, Weissbach – Oskar, Olsson, Wahlgren – Pettersoon.
Švýcarsko: Wüthrich (Ritz) – A. Andersson, Stadler, Riva, Brantschen, Steinmann, Gerber, Öjdemarj, Le Coultre – Volejnicek, Hischier, Miranda – Roberts, Geisser, Weder – Eggenberger, Heim, Lerch – Oehen, Suter, Zwissler.
Branky a asistence: 17. Nylander (Brännström, Bokvist), 25. Fällström (Weissbach, Deutsch), 37. Bratt (Nylander, Deutsch), 60. Cederholm (Fällström) – 6. Hischier (Stadler), 44. Volejnicek (Miranda), 47. Volejnicek (Stadler, A. Andersson).
Střely: 39:25 (11:7, 15:9, 13:9).
Vyloučení: 12:8, navíc L. Andersson (SWE) - Lerch (SUI) oba 10 minut OT, A. Andersson (SUI) 5 + 20 minut OK. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Čech, Polák – Bryška, Skopal. Diváků: 386.

Do úvodního utkání hraného v Břeclavi vstoupili aktivněji Švýcaři a jejich dobrý pohyb dělal Švédům problémy. Pramenily z toho fauly a soupeře hned ve své druhé přesilové hře trestal. První oslabení ještě Švédové ustáli, v tom druhém už kapitulovali. Nico Hischier si z pravého kruhu vybruslil až do střelecké pozice a Gustavsson byl na jeho střelu k tyči krátký - 0:1. Hráči ze země helvétského kříže byli po vstřelené brance logicky při chuti a Weissbachově akci nescházelo mnoho, aby skončila druhou brankou.

Poté převzali aniciativu švédští hokejisté a na konci přesilovky byli blízko vyrovnání. Stopku jim však vystavil dvěma skvělými zákroky gólman Wüthrich, zejména při dorážce Davida Deutsche do poloodkryté branky se vyznamenal. Tři korunky se vyrovnání dočkaly ještě do první přestávky. A bylo tomu stejně jako u jejich soupeřů v početní převaze. Alexandr Nylander se vymanil ze sevření, povyjel si od mantinelu a jeho švih zaregistroval Philip Wüthrich až ve své síti - 1:1.

V pokračující přesilovce z prvního dějství pálil na počátku toho druhého od modré čáry Brännström a o chvíli později měl solidní pozici i střelec vyrovnávací branky Nylander. V obou případech Švýcary podržel pozorný Wüthrich. Na konci 25. minuty propadli hráči v bílém na své modré čáře a do přečíslení se tak dostala dvojice Linus Weissbach a Wiliam Fällström. Druhý jmenovaný po přesné přihrávce do svého spoluhráče trefil už jen prázdnou branku - 2:1.

Se Švýcary mohlo být ještě hůře hned v následující minutě. To totiž Linus Weissbach pláchl všem a zastavilo ho až hákování Andersona. Sudí Čech tak nařídil trestné střílení, v němž však švédský exekutor Wüthricha neprostřelil. Švýcarský brankář byl i nadále pro soupeřovy střelce velkou překážkou, zaskvěl se především proti šanci volného Nylandera. Švédové i nadále pokračovali v tlaku, v přesilovce po pěkné kombinaci na jeden dotek nescházelo ke gólu mnoho. Boakvist však místo cíle trefil padajícího beka.

Při vší snaze o útočení zapomínali svěřenci Torgnyho Bendelina na zadní vrátka. Zwisslerovův neproměněný brejk asi nebyl dostatečným varováním, neboť v oslabení tým v modrém bezhlavě útočil, aby následně na Gustavssona pelášila osamocená dvojice Švýcarů. Nico Hischier to možná trochu sobecky vzal na sebe a gólmana ani nadvakrát nepřekonal.

Neproměněné šance mrzely Švýcary dvojnásob, protože v 37. minutě Nylander přiťukl do mezikruží puk Jesperu Brattovi a jeho střela znamenala dvougólové švédské vedení - 3:1. V samém závěru druhé periody sice po Brantschenově dostali švýcarští hráči puk do sítě, avšak pro postavení útočícího hráče v brankovišti nemohl být gól uznán.

Švédové vstoupili do třetí části až příliš laxně a šance Volejnicka z úvodních sekund byla zdviženým prstem. V následné přesilovce už bylo sníženo na rozdíl jediné branky. Dominik Volejnicek obkroužil branku, srovnal si kotouč na střelbu a pokořil Gustavssona - 3:2. Švýcarský mančaft najednou vycítil šanci na vyrovnání a v krátkém časovém sledu po dvou švédských faulech vybojoval dvojnásobnou početní převahu. V ní střílel Stadler, Gustavsson puk vyrazil jen k číhajícímu Dominiku Volejnickovi, jenž svou druhou trefou usměrnil puk do branky - 3:3.

Vyrovnání vlilo švýcarským hokejistům novou krev do žil, rázem jich bylo plné kluziště. A Gustavsson zažíval pěkně horké chvilky. V četných oslabeních mu kolikrát pomohla i štěstí, zejména pak po střele Eliy Rivy, kdy ho zachránila tyčka! A když už družina Thierryho Paterliniho rozvlnila v pokračující přesilové hře síť, sudí gól neuznali pro vysokou hůl. V závěru třetí části dostali Švédové po Andressonově ošklivém faulu možnost pětiminutové přesilovky.

Jenže po Nylanderově nepřesné přihrávce se do úniku dostal Nico Hischier, byl seknut a sudí odpískal trestné střílení. Hischier ale tíhu okamžiku v poslední minutě nezvládl a neproměnil! Jak už to tak bývá, Švýcaři za to byli krutě potrestáni. V pokračující přesilovce vypálil téměř od modré čáry Jacob Cederholm a na švédské střídačce v té chvíli vypukla obrovská radost - 4:3. Krátká power play už k vyrovnání nevedla, Švédové se v zajímavém zápase nakonec radovali.

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??