Švédsko si v piešťanské přestřelce poradilo s Američany a zahraje si o medaile

03.08.2021 | Michal Krobot, FOTO: HockeySlovakia

Druhým týmem, který se probojoval do bojů o medaile je Švédsko. Po začátku utkání to sice vypadalo na jasnou výhru Spojených států, ale švédská osmnáctka ukázala bojového ducha a zápas ani za velice nepříznivého stavu nevzdala. Ba naopak! Do druhé třetiny hráči Tre Kronor vletěli ve smrtícím tempu a soupeř si nevěděl rady. Nejprve dohnali dvoubrankové manko a poté ještě dvě branky přidali. Tým USA je definitivně ze hry o medaile a po posledním skupinovém utkání mu turnaj končí.

Zápas č. 6  •  út 3.8.2021  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Švédsko
5:3
( 1:3, 2:0, 2:0)
USA
Švédsko: Albihn – Good Bogg, Salomonsson, Pettersson, M. Hävelid, Fransson, Odelius, Degnell – Carlsson, Östlund, Lekkerimäki – Öhgren, Bystedt, Hemström – Almgren, Wagner, Rudslätt – Styf, Born, Jonsson.
USA: Szyszka – Livanavage, Brzustewicz, Borgesi, Healey, Dorrington, Bocharov, Rinzel, Ali – Plante, Abraham, Hayes – DeAngelo, Aegerter, Lund – Clark, Knuble, Finley – Steenari, Laylin, Devlin.
Branky a asistence: 14. Öhgren, 23. Wagner (Jonsson), 31. Lekkerimäki, 52. M. Hävelid (Carlsson), 57. Pettersson – 4. Hayes (Ali), 8. Aegerter (DeAngelo, Livanavage), 20. Knuble (Ali, Dorrington)
Střely: 24:41 (7:17, 8:21, 9:6).
Vyloučení: 7:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1.
Diváků: 325.

Americké mužstvo po prohře se Slovenskem naskočilo do utkání s Tre Kronor v obrovském tempu. Už ve čtvrté minutě si Gavin Hayes našel nečekaně odražený kotouč a takřka okamžitě ho poslal do odkryté švédské svatyně. O několik málo minut později, tým USA slavil podruhé. Nejprve zkusil své štěstí kličkou v úniku rychlík DeAngelo, ten však na brankáře Albinha nevyzrál. Bohužel pro Švédy byl kotouč vyražen betony gólmana přímo na čepel Jonaha Aegertera, který zvýšil na dva nula. Následně se tváří v tvář se švédským maskovaným mužem ocitl Liam Öhgren a střelou mezi betony snížil stav utkání. Těsně před koncem třetiny ještě korigoval skóre Cole Knuble a do šaten se šlo za stavu jedna tři.

Na startu druhé dvacetiminutovky se role obrátily. Po gólu hladové Švédsko doslova vletělo na led a po necelých třech minutách hry vstřelilo branku. Fabian Wagner dostal puk přesně na hokejku v prostoru mezi kruhy a tvrdou střelou dostal modrožluté do kontaktu. V polovině zápasu si potom bekhendovou kličkou položil amerického brankáře Jonathan Lekkerimäki, který v Piešťanech srovnal stav zápasu. V dalším průběhu periody řekli maskovaní muži stop! Obrany obou mužstev se začaly více koncentrovat a do přestávky nikdo další branku nepřidal.

Do poslední části vstoupily oba celky opatrně. Ve čtyřicáté páté minutě ale nastala situace čtyři na čtyři a hra se rozhýbala. I po skočení této dvouminutové pasáže se hrálo v tempu, avšak obrany nedovolily útočníkům dostat se k nebezpečnějším střelám. Tento stav trval do padesáté druhé minuty, kdy se hokejisté Tre Kronor dostali poprvé do vedení. Od modré čáry vypálil dělovou ránu Mattias Hävelid, který přiblížil svůj tým k postupu do semifinále. Necelé tři minuty před závěrečnou sirénou definitivně zlomil odpor amerických mladíků Elias Pettersson a modrožlutý tým slavil postup do bitev o medaile.