Slovensko vzdorovalo favoritovi turnaja, na bodový zisk to však nestačilo

10.08.2015 | Veronika Pancuráková

V druhom zápase prvého hracieho dňa sa v Bratislave silný ruský výber predstavil proti domácemu tímu. Slovenskí mladíci pod vedením Antona Bartánusa predviedli bojovný výkon, ale na bodový zisk im to nestačilo a prehrali trojgólovým rozdielom.

Zápas č. 8  •  po 10.8.2015  •  17:30  •  Videozáznam  •  zápis SZLH
Slovensko
2:5
( 1:3, 0:1, 1:1)
Rusko
Slovensko: Kožiak (Durný) – Bodák, Rajnoha, Zeleňák, Kmec, Krempaský, Fereta, Juriga, Rudy – Studenič, Solenský (C), Buček – Galbavý, Roman, Václav – Vybiral, Čacho, Lacka – Ružička, Martančík, Tamáš
Rusko: Kalijajev (Suchačev) – Achmetgalijev, Makejev (C), Afanasev, Gromov, Alexejev, Ijakovenko, Ryženkov – Bajn, Rubtcov, Verba – Popugajev, Ivanov, Kajumov – Ivanjuženkov, Ševčenko, Verijajev – Avramjenko, Meščerjakov, Geraskin – Švyrev
Branky a asistence: 9. Roman (Galbavý), 53. Studenič (Buček, Bodák) – 7. Afanasev (Popugaev, Bain), 10. Verijajev (Ivanjuženkov), 13. Avramjenko (Meščerjakov, Geraskin), 24. Kajumov (Avramenko, Švyrev), 44. Ševčenko (Verijajev, Ivanjuženkov)
Střely: 33:31 (11:10, 13:10, 9:11).
Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Baluška, D. Konc – Výleta. Šefčík. Diváků: 1228.

Už od prvého buly sa začalo veľmi aktívne a hráči oboch celkov sa pokúšali dostať do vedenia. To sa napokon podarilo favorizovanému Rusku, ktoré v siedmej minúte zápasu využilo presilovku, keď sa spred bránky presadil Afanasev. Slováci mali pred sebou následne náročnú úlohu, ale na radosť prítomných fanúšikov sa im ju podarilo splniť pri nasledujúcom vylúčení, keď si gólman Kalijajev neustrážil puk a pomedzi betóny mu ho do siete poslal Miloš Roman. Ihneď po buly potom opäť padol gól, Rusov poslal späť do vedenia Verijajev. Za stavu 2:1 v prospech veľkého favorita celého turnaja spálil domáci Martančík šancu na vyrovnanie, čo mohli hostia potrestať z protiútoku, ale zastavila ich konštrukcia bránky. Do prestávky ešte hokejovejší Rusi pridali jeden presný zásah z presilovky a do šatní šli s pohodlným dvojgólovým náskokom.

Druhá tretina sa začala hrou vo štvoriciach na oboch stranách, počas ktorej sa Slováci pokúsili súpera zaskočiť, ale to sa im nepodarilo. Naopak, úspešnejší boli hostia, ktorí sa bezprostredne po nej presadili spred bránky. Následne mohol Avramenko náskok hosťujúceho celku zvýšiť na rozdiel štyroch presných zásahov, ale úspešný nebol. Slovensko sa v zvyšnej časti strednej dvadsaťminútovky súperovi v niektorých fázach hry pokúsilo vyrovnať, ale náročný duel hráčom postupne uberal na silách. V prvej polovici 35. minúty Roman počas presilovky spred bránky neprepálil gólmana Kalijajeva a o pár minút neskôr musel Zeleňák na opačnej polovici ihriska hasiť šancu Avramenka, ale diváci už gól nevideli a do šatní sa šlo za stavu 1:4.

Slováci aj napriek nepriaznivému stavu neprestávali bojovať a v záverečnej časti hry pokračovali s túžbou potrápiť favorita. Ich snahu ale naštrbilo rýchle inkasovanie už v úvode tretiny, keď sa spred bránky presadil Ševčenko. Zverenci trénera Bartánusa pokračovali aktívne aj naďalej a o pár minút neskôr mohol znížiť Galbavý, ale jeho pokus skončil iba na zadnom mantineli. Diváci v hlavnom meste Slovenska sa nenudili ani v záverečných minútach, kedy ich zo sedadiel zdvihli šikovné ruky Studeniča, ktoré spred bránky stanovili skóre na konečných 2:5 z pohľadu domácich.

Anton Bartánus, tréner Slovenska: „Hrá sa tu so svetovou špičkou a je to poznať. Naši hráči sú dobrí korčuliari, ale technicky to na súpera nestačí. Musíme hrať obetavo a bojovať, potom môžeme hrať s takými súpermi solídne zápasy. Ideme od zápasu k zápasu, chceme sa zlepšovať a to hovoríme aj našim hráčom. Myslím, že chlapci splnili to, čo sme si pred zápasom určili. Dúfam, že naše výkony ešte pôjdu hore."

Alexander Ijakovenko, obranca Ruska: ,,Bol to náročný zápas, Slováci majú výborný tím a musím priznať, že nás svojou hrou aj trochu prekvapili. Myslím však, že sme boli lepší a zaslúžili sme si dnes vyhrať. Musíme si teraz oddýchnuť a pripraviť sa na zajtrajší náročný duel s USA.”

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??