Slováci v základnej časti bez bodu, Američanom podľahli 3:7

12.08.2015 | Veronika Pancuráková

Posledné vystúpenie slovenského tímu v základnej časti sa nieslo opäť v bojovnom výkone a mladí hokejisti zo zámoria sa museli dokonca strachovať o výsledok, ale záverečné minúty potvrdili hokejovú dominanciu USA a rozhodli o víťazovi zápasu.

Zápas č. 12  •  st 12.8.2015  •  17:30  •  Videozáznam
Slovensko
3:7
( 0:2, 1:2, 2:3)
USA
Slovensko: Kožiak (Durný) – Bodák, Rajnoha, Zeleňák. Kmec, Krempaský, Rudy, Juriga, Fereta – Studenič, Solenský (C), Buček – Galbavý, Roman, Václav – Ružička, Čacho, Lacka – Vybiral, Martančík, Tamáš.
USA: Dhillon (Rasmussen) – Peeke, Rossini, Eliot (C), Dineen, Farmer, Perunovich, Gleason – Yamamoto, Mittelstadt, Gettinger – Lown, Tufte, Harper – Knierim, McGing, Berger – Leonard, Rymsha, Wait.
Branky a asistence: 37. Buček (Kmec, Roman), 49. Kmec (Roman, Galbavý), 56. Solenský (Bodák, Buček) – 3. Knierim (Yamamoto, Mittelstadt), 8. Mittelstadt (Knierim, Gettinger), 24. Rymsha (Leonard), 27. Gettinger (Yamamoto, Mittelstadt), 56. Yamamoto (Gettinger), 58. Berger, 59. Leonard (Rymsha, Wait).
Střely: 33:44 (9:11, 12:15, 12:14).
Vyloučení: 6:8, navíc Matúš Juriga (SVK) 10 min. U-HL. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Lokšík, Müllner – Výleta, Šefčík. Diváků: 1278.

Zápas sa začal v rýchlom tempe a americkí hokejisti si vybojovali presilovú hru už po minúte hry. Tú aj bleskovo využili, keď sa po dobrom dôraze pri pravej žrdi presadil Knierim. Slovensko malo po góle takisto k dispozícii početnú výhodu, ale v nej sa neujali dobré teče cloniaceho Zeleňáka. Američania aj naďalej ohrozovali Kožiaka z najrôznejších pozícií a napokon sa dočkali aj druhého úspechu. V polovici ôsmej minúty inkasoval spoza bránky prihrávku Mittelstadt a so zakončením nemohol mať problém. Zverenci trénera Bartánusa sa v ostatnej časti tretiny snažili o gólovú odpoveď, ale všetky ich strelecké pokusy končili iba na pozornom gólmanovi, raz dokonca na konštrukcii bránky. Do šatní sa po dvadsiatich minútach hry šlo za stavu 0:2.

Stredná tretina sa začala rýchlym gólom USA, keď Rymsha poslal puk popod betóny slovenského brankára až za čiaru. Hokejisti zo zámoria vo svojej aktivite pokračovali aj za stavu 3:0 a o pár minút svoje vedenie ešte zvýšili. Slovensko sa potom vrhlo do útočenia a pokúsilo sa zmazať náskok súpera, čo sa mu napokon aj podarilo zásluhou neúprosných dorážok Bučeka spred bránky. Ešte do prestávky potom mohol USA poslať späť do štvorgólového vedenia Tufte, ale tesne prestrelil.

Za stavu 1:4 sa Slovákom v záverečnej dvadsaťminútovke podarilo do zápasu dostať prudkou Kmecovou strelou z hranice pravého kruhu, ktorú zastavila až sieť za Dhillonom. Na rozdiel jediného gólu z pohľadu domáceho tímu potom znížil Solenský v presilovke a Američania sa začali strachovať o výsledok. To ale netrvalo dlho, pretože v záverečných minútach zápasu predviedli skvelé ofenzívne predstavenie, Slovensku nastrieľali ďalšie tri góly a napokon sa tešili z triumfu 7:3.

Anton Bartánus, tréner Slovenska: "V treťom zápase v rade sme nezvládli úvod. Hráči sa potom zdvihli, začali lepšie korčuľovať a kombinovať a dostali sme sa na rozdiel gólu, ale v závere nám už chýbali sily. Stav sme chceli zvrátiť, ale individuálnymi chybami sme prepadli vpredu a súper to využil."

Derek Plante, tréner USA: "Som veľmi šťastný, že sme vyhrali. Konečne sme dali nejaké góly. Chlapci robili presne to, čo mali. Slováci zapracovali a zatlačili nás, takže sme museli reagovať a chlapci reagovali niekoľkými gólmi. Pred zápasom sme vedeli, že do semifinále už nepôjdeme, čo je pre nás, samozrejme, sklamanie, ale aj napriek tomu sme chceli vyhrať. "

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??