ČLÁNEK

Slováci končí těsně pod vrcholem. Zlato berou Rusové

07.08.2021 | Martin Pacák, FOTO: HockeySlovakia

Slovenský národní tým svou pohádku nedotáhl. Ruská mašina byla zkrátka nad jeho síly, po výsledku 2:7 tak zlato putuje do Ruska. Slovenské stříbro je nicméně i tak obrovským úspěchem!

Zápas č. 17  •  so 7.8.2021  •  17:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Rusko
7:2
( 3:0, 2:1, 2:1)
Slovensko
Rusko: S. Ivanov (Murašov) – Maljavin, Kudrjacev, Sapunov, Duda, Remezovskij, Guljajev, Baraboša – Perevalov, Kvočko, Mičkov – Mirošničenko, Rogovskij, Gazizov – Trikozov, Děmidov, Sinjatkin – Larkin, Grigorjev, But – Davydov.
Slovensko: Eliaš (31. Jurčák) – Moško, Nemec, Nátny, Štrbák, Kmec, Žabka, Nahálka, Krakovský – Slafkovský, Repčík, Mešár – Žlnka, Petrovský, Sýkora – Molnár, Dvorský, Čiernik – Honzek, Suchý, Šotek.
Branky a asistence: 13. Mirošničenko (Kvočko, Mičkov), 14. Maljavin (Larkin), 19. Sinjatkin (Děmidov, Trikozov), 30. Mirošničenko, 31. Guljajev (Mičkov, Rogovskij), 43. Rogovskij (Gazizov), 56. Mičkov – 28. Mešár (Slafkovský), 41. Žlnka (Petrovský)
Střely: 25:41 (11:14, 7:15, 7:10).
Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1.
Rozhodčí: Konc st., Stano – Kacej, Durmis. Diváků: 500.

Fotogalerie

 

Komentář

Ve slovenských Piešťanech se od začátku hrál velmi atraktivní hokej z obou stran. Více ze hry ale měli – pro radost domácích fanoušků – Slováci. Ti nejprve z hole Petrovského rozezněli tyčku za zády Ivanova, následně ruského gólmana ještě vydatně ostřelovali při přesilové hře. Ani jeden z jejich pokusů však nebyl úspěšný a poté už přišel zlom. Slovenský výběr ruskému kolosu nabídl zkrácenou početní výhodu, již v posledních vteřinách využil po obrovském závaru v brankovišti Eliaše Ivan Mirošničenko.

Od toho momentu jako by po ledové ploše bruslil jediný tým. Sborná o minutu a deset sekund později udeřila znovu, když si Amdrej Maljavin nabruslil do výhodné pozice k vrcholu kruhu a střelou tahem využil šikovné clony před gólmanem. V závěru třetiny ještě Děmidov zpoza branky nahrál Semjonu Sinjatkinovi a ten posléze neměl větší problém s překonáním slovenského maskovaného muže ranou na vzdálenější tyč – 3:0. Rudá mašina tak po první siréně odcházela do kabin s luxusním třígólovým náskokem.

Druhá perioda odstartovala ve znamení čím dál četnějších šarvátek a napětí mezi hráči obou celků postupně rostlo. První se nicméně tentokrát prosadila slovenská reprezentace, jmenovitě Filip Mešár, jenž zužitkoval přečíslení 3 proti 2. Následovali ovšem dva slepené góly Ivana Mirošničenka s Michailem Guljajevem a sborná znovu chopila otěže zápasu pevně do svých rukou. Rusové tak měli i v prostřední části navrch a se čtyřbrankovým náskokem v zádech při vedení 5:1 byli pouhých 20 minut od vysněného zlata.

Po pouhých pětadvaceti sekundách třetího dějství ale ihned po buly napřáhl Adam Žlnka a vykřesal naději pro své barvy ranou pod břevno Ivanovovy svatyně. Neuběhly však ani dvě minuty a Rusko znovu udeřilo. Po chybě domácího beka se dostal do dobré příležitosti Ilja Rogovskij a rozesmutnil ochozy pišťanské Easton Areny pošesté.

Když posléze více než čtyři minuty před koncem Slováci zkusili risk bez gólmana, definitivně jejich snahu zhatil Matvej Mičkov ranou do prázdné klece a uzavřel na konečných 7:2. I tak ale domácí do poslední chvíle tlačili a snažili se svým fanouškům udělat radost alespoň korigující brankou. V úplném závěru srdnatě ubránili ještě ruskou přesilovou hru 5 na 3, ze zlata se však radoval jejich sok.

Slovenští mladíci se nicméně nemají za co stydět, na celém turnaji se prezentovali parádními výkony a stříbrná tečka je i tak obrovským úspěchem!

Ohlasy trenérů

Vladimir Filatov (hlavní trenér Ruska): Naším plánem bylo nenechat Slováky hrát tak, jak hráli s Finskem – tedy agresivně, na puku. A to se nám podařilo. První gól byl strašně důležitý, ale v juniorském hokeji to nikdy není o jedné brance, takže je moc dobře, že jsme skórovali tolikrát. Jeden z našich charakteristických rysů na celém turnaji byl, že když soupeř dal gól, vždy jsme byli schopni rychle odpovědět. A ve finále se nám to také dařilo.

Ivan Feneš (trenér Slovenska): Rusové jsou soupeř, který je momentálně v této kategorii nejkvalitnější na světě. My jsme se mu snažili konkurovat. Myslím, že jsme dnes naše fantastické fanoušky vůbec nezklamali. Kluci odmakali celý zápas, celých 60 minut. Že nám něco nevyšlo… To jsou právě ty věci, které potřebujeme do budoucna zlepšit. Abychom pak takovéto zápasy zvládali. A abychom si vůbec takové zápasy mohli zahrát. Jsem skromný člověk, ale podle mě se naši kluci předvedli skvěle a dokázali, že jsou schopni konkurovat světové elitě.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada