ČLÁNEK

Nepovedená druhá třetina stála Čechy postup

04.08.2021 | Dominik Dubovči

Přehrávat silného soupeře z Ruska dokázali domácí mladíci jen 20 minut. Po první přestávce totiž Mičkov a spol. rozjeli gólový koncert, kterým si zajistili výhru 7:3 a postup z prvního místa.

Zápas č. 11  •  st 4.8.2021  •  19:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Česko
3:7
( 1:0, 1:5, 1:2)
Rusko
Česko: Špunar (41. Schnattinger) – Čech, Prčík, Alscher, Němec, Cibulka, Puchala, Krajčík – Kulich, Šapovaliv, Rymon – Hujer, Sapoušek, Slavíček – Šalé, Petr, Jecho – Formánek, Soukup, Bareš – Šmajda.
Rusko: S. Ivanov – Maljavin, Kudrjacev, Sapunov, Duda, Remezovskij, Guljajev, Baraboša – Perevalov, Kvochko, Mičkov – Mirošničenko, Davydov, Gazizov – Trikozov, Děmidov, Sinjatkin – Larkin, Rogovskij, But – Grigorjev.
Branky a asistence: 08:28 Šapovaliv (Kulich), 37:01 Čech (Prčík, Rymon), 59:33 Petr (Rymon) – 20:31 Mičkov (Maljavin), 21:26 Mirošničenko (Gazizov, Grigorjev), 22:24 Rogovskij (Trikozov), 24:07 Grigorjev (Mirošničenko, Sapunov), 39:00 Mičkov (Rogovskij), 46:17 Děmidov (Trikozov), 46:54 Rogovskij (Larkin).
Střely: 39:35 (21:5, 8:19, 10:11).
Vyloučení: 0:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Kika, Šír – Lederer, Rožánek.

Fotogalerie

Komentář

Utkání s Ruskem mělo rozhodnout o českém osudu. A domácí do něj vstoupili s velkou aktivitou, dobruslovali nebezpečné útočníky soupeře a sami často ohrožovali Ivanova. Střely Šalého nebo Formánka si ale ruský brankář ještě pohlídal. Podobně na druhé straně kluziště uspěl Špunar, když odolal i většímu tlaku Ruska v sedmé minutě.

Češi pokračovali v zodpovědném a odhodlaném výkonu, což vyplynulo v první branku zápasu. V čase 08:28 prohodil Šapovaliv puk na Kulicha a jeho povedenou střelu pak dorazil do odkryté klece.

Také v defenzivě ale vynikli jednotlivci, například Němec, který vleže zneškodnil protiútok tří Rusů. Kulich o chvíli později v přesilové hře trefil tyč a ke druhé brance zápasu nevedla ani domácí převaha v závěru první části.

Skóre tak změnil až Matvej Mičkov, který se hned v prvním střídání po siréně protáhl po mantinelu až ke Špunarovi, kterého prostřelil ranou pod horní tyč. A Rusové šli brzy do vedení, Mirošničenko pohotovou střelou z první zakončil ruské přečíslení.

Koncert sborné pokračoval, o třetí branku v rozmezí dvou minut se díky vydařené kličce postaral Rogovskij. Demolici české defenzivy dokonal v dalším střídání Grigorjev, který zakončoval kombinaci na jeden dotek.

Z nepovedeného úvodu druhé třetiny se Češi naplno nevzpamatovali, Rusové na puku dominovali a Špunar tak musel zasahovat proti průniku Mičkova nebo prudké střele Mirošničenka.

Alespoň snížení skóre slavil na modré čáře Aleš Čech. Jenže minutu před koncem prostředního dějství ujel do brejku Mičkov a blafákem zvýšil zpět na rozdíl tří branek.

Do závěrečné třetiny nastoupil do domácí branky Schnattinger, lehkou práci ale neměl. Rusové pokračovali v náporu a do šance se dostal například Mirošničenko. Ve 47. minutě se pak hosté prosadili hned dvakrát zásluhou Děmidova a Rogovského.

Dosavadní český náhradník se ale v brankovišti zaskvěl při samostatném nájezdu Mičkova nebo dorážce Gazizova. Skóre se však ještě změnilo 27 vteřin před koncem, kdy využil přesilovku Dominik Petr díky důrazu v brankovišti. Češi tedy s Ruskem padli 3:7.

Ohlasy trenérů

Jakub Petr (hlavní trenér Česka): „Hrát s tak talentovaným soupeřem vyžaduje sebeobětování se a dodržování systému. Pokud s takovým soupeřem budeme hrát otevřený hokej, tak to bude dopadat jako na minulém mistrovství. Musím ale říct, že naše hra z úvodní třetiny může být správnou cestou. Kluci měli skvělý pohyb, získávali kotouče v hloubce hřiště a Rusům to znechutili. Měli jsme dvacet solidních střel z dobrých prostorů. Nebudu říkat, že jsme měli smůlu, protože dalších čtyřicet minut nás vrátilo zase zpátky na zem. Způsob, jak soupeře nachytat, každopádně existuje. Ale otázka je, jestli jsme toho všichni schopni šedesát minut. Musím uznat, že ruské mužstvo má obrovskou kvalitu a je radost na to koukat.“

Vladimir Filatov (hlavní trenér Ruska): „Řekl bych, že tady na Hlinka Gretzky Cupu jsou si týmy fyzicky dost podobné. Proto není snadné zlomit odpor soupeře. Ale neustále jsme se snažili o vytváření šancí a zkoušení různých možností - a když náš soupeř trochu vyšel z tempa, tak se ukázaly naše dovednosti a týmová soudržnost. Jsme rádi, že zůstáváme tady v Břeclavi. Na tomhle turnaji není lehkých soupeřů. Hrát v semifinále poháru Hlinka Gretzkyho je pro nás opravdová čest. Bereme Švédy velmi vážně a máme k nim respekt. Myslím si, že budou velmi nepříjemným soupeřem.“

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??