Rusko nezvládlo začátky třetin a koncovku, Finové trestali

11.08.2014 | David Jahoda

První utkání Memoriálu Ivana Hlinky, které se hrálo v Břeclavi, sehrála mužstva Finska a Ruska. Mladá sborná v zápase doplatila na dvě věci – špatné vstupy do utkání a neproměňování vyložených šancí. Tyto fakty naopak hráči Finska zvládli, a proto se mohli radovat z prvního vítězství na turnaji, a to v poměru 5:2.

Zápas č. 1  •  po 11.8.2014  •  15:30  •  Online přenos utkání
Finsko
5:2
( 1:2, 2:0, 2:0)
Rusko
Finsko: Vehviläinen (Heljanko) – Saarijärvi, Juolevi, Järvinen, Vainio, Mattila Je., Parika, Välimäki – Palmu, Nättinen, Puljujärvi – Aho, Tamella, Laine – Tavernier, Ruotsalainen (C), Piipponen – Niemelä, Mattila Ju., Björqkvist – Mäkinen.
Rusko: Kolesnikov (Krasotkin) – Sidorov, Kozyrjev, Fatkullin, Rykov (C), Bannikov, Platonov, Nestěrov – Ivašov, Aleksejev, Karnauchov – Žebelev, Žukenov, Kaprizov – Bochkarev, Ivanjuženkov, Bjakin – Barabanov, Volkov, Podlubošnov – Jemec.
Branky a asistence: 1. Puljujärvi (Palmu, Saarijärvi), 28. Björkqvist, 32. Tavernier (Piiponen), 42. Laine, 52. Aho – 7. Rykov (Fatkullin), 15. Sidorov (Žukenov).
Střely: 34:23 (10:10, 11:5, 13:8).
Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Lhotský, Ondráček. Diváků: 300.

Vstup do prvního utkání hraném v Břeclavi vyšel lépe Finů, než Rusům. Mladíci „Suomi“ zažili doslova snový start, protože první branku vstřelili už po třinácti vteřinách. Petrus Palmu předložil ideální pas na Jesseho Puljujärviho, který neměl problém překonat bezmocného Kolesnikova v brance Ruska.

Finové se chvíli po svém gólu drželi na koni, ovšem už v sedmé minutě bylo skóre srovnané. Obránce Jegor Rykov v přesilovce svého týmu dostal nabito do výborné pozice, ze které nedal finskému brankáři Vehviläinenovi šanci. Rusko po vyrovnávací brance diktovalo tempo zápasu, Finové chvílemi nestíhali, a proto museli soupeře v několika případech zastavit i nedovoleně. Sílu ruské přesilovky ukázal v 15. minutě Michail Sydorov. Ten od modré čáry poslal přesnou ránu zápěstím, který zasvištěla až do horního růžku.

V závěru prvního dějství si Finové vytvořili obrovský tlak v přesilové hře, ovšem ani jeden z pokusů nezamířil do ruské sítě. Co se nepovedlo hráčům v bílých dresech na konci první třetiny, se mohlo povést na začátku té druhé. Rusové jako kdyby opět zaspali, tentokrát však potrestáni nebyli. Mohli děkovat jen svému brankáři Kolesnikovovi, který v samostatném nájezdu vyčapal Puljujärviho.

Na přelomu šestadvacáté a sedmadvacáté minuty došlo k naplnění pravidla – Nedáš, dostaneš. Na Podlubošnova zívala odkrytá finská klec, jenže jako už po několikáté v utkání, ruský hráč v jasné šanci promáchl. Proto se po chvíli mohli Finové radovat z vyrovnání. Kasper Björkqvist se dokázal uvolnit z rohu kluziště, aby posléze střelou z mezikruží našel místo nad vyrážečkou Kolesnikova.

Svěřenci kouče Marttily byli po vyrovnání lepším mužstvem a 32. minutě dokázali využít další nedůslednosti v obranné činnosti mladé sborné. Piiponen ladně projel až před ruského brankáře, jeho střelu muž s maskou ještě chytl na dorážku Samiho Taverniera už ale nedosáhl. Nutno však podotknout, že ruští obránci nebyli včas na svém místě.

Pro ruskou klec byl nebezpečný i tečovaný pokus Saarijärviho, ten ale nakonec skončil na boční brankové konstrukci. Po náporu Finů se ke slovu dostali i Rusové, proti Žebelevově ráně z bezprostřední blízkosti branky zasahoval brankář Vehviläinen na poslední chvíli. Rusko naopak mohlo ještě ve své početní výhodě inkasovat, když se do úniku dostal Niemelä. Ten si ale tváří v tvář s Kolesnikovem neporadil, a tak Finové vedli po dvou třetinách o jednu branku.

Do třetice všeho špatného, to si mohli říct zkraje třetí části hráči Ruska. Těm se totiž ani napotřetí nepovedlo dobře vstoupit do dvacetiminutovky a stejně jako v první části to donesli gólovým trestem. Palma Kolesnikov ještě vychytal, o půl minuty později už ale Finové zaúřadovali. Patrick Laine chtěl v přečíslení dvou na jednoho nahrávat, to se mi ale nepovedlo a kotouč mu po čepeli hole sjel. Brankář Ruska však čekal nahrávku, přesouval se tedy ke druhé tyči a na puk, který překvapivě zamířil k tyči bližší, už nestačil. „Suomi“ se tak dostalo do dvoubrankového vedení.

Rusové v žádném případě nesložili zbraně, ovšem jejich produktivita byla opravdu bídná. A když už se některý z hráčů sborné dostal před branku Vehviläinena, dokázal finský brankář zasáhnout. V dobré příležitosti vychytal třeba Platonova, který se na něj řítil sám. Finové naopak hráli velmi dobře z obrany a své útočné akce naopak od soupeře dokázali proměňovat. Názornou ukázku předvedl v 52. minutě Sebastian Aho, který se chopil kotouče na pravém kruhu a přesnou střelou zápěstím procpal puk za gólmana Kolesnikova už popáté v duelu.

Výtečnou šanci na vstřelení další finské branky měl Tamella, proti němu se ale zaskvěl brankář Kolesnikov, jenž jej vychytal tygřím skokem. Další branky v utkání Finska s Ruskem nepadly, proto si Finové připsali na turnaji první výhru, a to v poměru 5:2.

Mika Marttila (trenér Finska): Byl to pro nás první mezinárodní zápas sezony, navíc pracujeme s novým týmem a změnilo se i trenérské obsazení. Proto jsme velmi rádi, že jsme vstoupili do turnaje vítězně. Doufáme, že se nám bude dařit i v dalších utkáních. Snad nám to půjde tak dobře i po celou sezonu a zúročíme to, co jsme přes léto natrénovali.