Kanaďané na úvod nezvládli bitvu s Ruskem a prohráli v nájezdech

07.08.2017 | Petr Pavlík

Bratislava - V první hrací den se střetly týmy Kanady a Ruska. Favorizované javorové listy šly v šesté minutě do vedení, avšak Rusové se vždy dokázali svému sokovi vyrovnat. Ve třetí třetině se oba celky o vítězství přetahovaly, nakonec tuto vyrovnanou konfrontaci musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich byl nejúspěšnějším exekutorem Ruslan Ishakov, díky němuž Rusové dokonali obrat a přehráli Kanaďany 4:3.

Zápas č. 2  •  po 7.8.2017  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Kanada
3:4sn
( 1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Rusko
Kanada: Gravel (Rodrigue) – Bahl, Smith (A), Addison, Merkley, Dobson, Woo (A), McIsaac – Veleno (C), Thomas, Fortier – Dellandrea, Groulx, Hayton – McBain, Noel, Dudas – Burzan, MacDonald, Shepard – Foote.
Rusko: Miftachov (Rybalkin) – Žiljakov, Babincev, Galeňuk (A), Kaliničenko, Žuravljov, Malyšev, Ochoťuk (C), Solopanov – Biljalov, Cybin, Guskov – Denisenko (A), Žabrejev, Zavgorodnij – Ďaděňkin, Rotenberg, Ischakov – Rtiščev, Sokolov, Šabanov.
Branky a asistence: 6. Hayton (Addsion, Merkley), 36. McBain (Addsion), 45. Thomas (Veleno) - 11. Rtišev (Solopanov), 25. Zavgorodnij, 42. Zavgorodnij (Ochoťuk, Rotenberg), roz, náj. Ishakov.
Střely: 31:28 (10:7, 8:8, 9:11 - 4:1).
Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Jonák, Goga - Kacej, Výleta. Diváků: 1012.

Od samého začátku prvního dějství se hrál velice útočný a přímočarý hokej, z čehož pramenil úvodní gól zápasu. V páté minutě šel na trestnou lavici Solopanov a Kanaďané tento prohřešek Rusů okamžitě potrestali. Addison vyslal střelu z bezprostřední blízkosti na brankáře Miftachova, který ještě stihl zareagovat, avšak na dorážku Barretta Haytona byl už krátký. Ovšem v následujících minutách svítily na tabuli dvě jedničky, jelikož v jedenácté minutě vsítil vyrovnávací branku Nikita Ritiščev. A vzápětí mohli jít Rusové rázem do vedení! Ve vlastním oslabení ujel do sóla Žabrejev, který brankáře Gavrilova z úhlu nepřekonal. Gólové příležitosti se nadále rodily na obou stranách, tu největší měl po přihrávce Noela Groulx, ale druhý jmenovaný pálil jen do tyčky! Necelých pět minut do konce první třetiny šel za katr Kanaďan Bahl, na skóre to však nic nezměnilo.

Do prostřední dvacetiminutovky nastoupily týmy s velkou vervou, první velká příležitost se vykrystalizovala hned po třech minutách hry. Rusové urobili velkou chybu, jelikož se sám řítil na brankáře Miftachova útočník Groulx. Gólman Sborné se ale nenechal vystrašit a betony střelu zneškodnil. Ve 24. minutě měl obrovskou šanci kapitán javorových listů Veleno, ale jeho průnik skrz trojici bránících protihráčů byl neúspěšný. Rusové se poté nenápadně proháčkovali do útočné třetiny a Dimitrij Zavgorodnij vzal v situaci tři na jednoho zodpovědnost na sebe a ukázkovou střelou nad lapačku pokořil kanadského brankáře.

Ve 33. minutě se octil v dobré střelecké pozici Bilyalov, kterého však zradila hůl, a tak z této akce nic nebylo. Na druhé straně mohl skórovat jeden z kanadských hráčů, ale gólman Miftachov vytasil svoji lapačku. O pár minut později se hra přesunula opět před kanadskou branku, kdy obránce Solopanov těsně před Gravelem nahrával do prázdné branky Iskhakovi, ale ten trestuhodně minul. V posledních pěti minutách hry vlétli Kanaďané do pásma jako uragán, puk se dostali na pravou stranu Addison, který ještě nahrál Jacku McBainovi. Zkušený kanadský forvard nezaváhal a z mezikruží trefil odkrytou síť Ruska. Rychlou odpověď mohl stanovit Foote, který v situaci dva na jednoho volil přihrávku. Tu Rusové za pomoci vracejícího se beka zablokovali.

V první minutě třetí periody měl velkou šanci na skórování Noel, bohužel pro Kanaďany volil přihrávku, která nenašla adresáta. Když svou možnost nezužitkovali hokejisté javorových listů, trestal jejich protějšek. Rusové se na chvilku zabydleli v útočné zóně a z pohotové dorážky si připsal svůj druhý zásah v tomto zápase Dimitrij Zavgorodnij. Následně mohli Kanaďané opět srovnat krok v přesilové hře pět na tři, ve které nejprve obkroužil půlku pásma Veleno, ale Miftachov byl na svém místě. Poté tentýž hráč střílel z pravého kruhu, ovšem jen do náruče ruského muže s maskou. Až napotřetí to vyšlo! Puk se dostal až do mezikruží, kde ho nechytatelnou dělovkou poslal do branky Rusů Akil Thomas.

Vzápětí se situace obrátily a Rusům byla nabídnuta početní výhoda dvou mužů v poli. Ishakov zkusil štěstí příklepem z pravého kruhu, gólman Gravel vyrazil střelu betonem. Sedm minut před třetí sirénou mohl strhnout vedení na kanadskou stranu Dellandrea, ale kanadský útočník před Miftachovou svatyní nedokázal puk zpracovat. Kanaďané postupem času vystrkovali růžky, ve vlastním oslabení se dostal do samostatného úniku Fortier, který se nějak nerozmýšlel a svižnou střelou orazítkoval levou tyčku! V té samé početní převaze měl šanci ruský Iskhakov, který se ocitl sám před Gavrilem, ale ani jemu se vstřelit gól nepodařilo. Hra se opět přelila na opačnou stranu kluziště, kdy stál v dobré střelecké pozici Veleno, Miftachov zasáhl a nadále čaroval v ruském brankovišti. V úplném závěru hráli Kanaďané přesilovou hru pět na čtyři, která se přenesla do prodloužení.

V prodloužení, které se hrálo systémem tři na tři, měly javorové listy velmi blízko rozhodujícímu gólu. Kapitán Veleno střílel po kombinaci z modré čáry, Miftachov vytáhl ze svého repertoáru skvělý zákrok betonem. Poté jeli Kanaďané do brejku dva na jednoho, ve kterém se nakonec rozhodl pro střelu zadák Merkley, ale na dobře chytajícího Miftachova si nepřišel. V 65. minutě dostali Kanaďané možnost trestného střílení, který provedl Addison. Ruský strážce svatyně zůstal v klidu a lapil jeho střelecký pokus do lapačky, čímž si vysloužil ovace z publika.

V samostatných nájezdech se nejlépe vedlo Ruslanu Ishakovi, který přesnou střelou pokořil gólmana Gravela.

Alexander Zybin (hlavní trenér, tým Ruska): "Byla to dobrá hra z obou stran - vysoká rychlost a dva stejně vyrovnané týmy. V aréně bylo horko, ale hráči se s tím popasovali výborně. Musíme se jednoznačně zlepšit v útočné fázi a rovněž se zaměřit na přechody do útočného pásma."

Brent Kisio (hlavní trenér, tým Kanady): "Hra byla otevřená na obě strany. Kluci si v utkání vypracovali hodně šancí, ale bohužel nám zápas nevyšel. Oproti přípravnému zápasu s českým národním týmem byla hra tvrdší. Nyní nás čekají těžké zápasy ve třech dnech, což bude náročné, ale musíme se s tím vypořádat jako každý jiný tým."