Finsko suverénně ovládlo zápas se Švýcary a je krok od semifinále. Co na to Češi?

04.08.2021 | Adéla Kvapilová

Zápas, který možná pošle Finy do bojů o medaile, rozhodla nedisciplinovanost Švýcarů. Mladíci Suomi během přesilových her nastříleli šest branek, čímž deklasovali švýcarský výběr v poměru 8:1 a jsou krok od semifinále. Definitivní pořadí skupiny A určí duel Česko – Rusko.

Zápas č. 9  •  st 4.8.2021  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Finsko
8:1
( 5:0, 1:1, 2:0)
Švýcarsko
Finsko: Lukkarinen – Laakso, Kulonummi, Vuorinen, Salin, Grönlund, Heinonen, Vesala – Kemell, Lassila, Kaskimäki – Vuorio, Rönni, Nyman – Bau, Hokkanen, Lundell – Järventie, Raiman, Halttunen – Männistö.
Švýcarsko: Simeoni (15. Zaetta) – Bichsel, Christe, Füllemann, Quinn, Terraneo, Bieri, Dionicio – Fiebiger, Taibel, Greuter – Naber, Müller, Lurati – Rod, Reinhard, Weber – von Bergen, Hull, Schild – Gruber.
Branky a asistence: 9. Kemell (Kulonummi), 13. Salin (Järventie, Rönni), 14. Lundell (Kemell, Kulonummi), 15. Nyman, 19. Hokkanen (Vuorinen), 35. Kaskimäki (Salin), 46. Kemell (Kulonummi), 47. Nyman (Rönni, Bau) – 25. Reinhard (Hull, Weber)
Střely: 28:18 (14:7, 6:9, 8:2).
Vyloučení: 5:3, navíc Julien Rod OT vysoká hůl, Alessandro Luratti (oba SUI) OT naražení na hrazení. Využití: 6:1. V oslabení: 0:0.

Švýcaři si po nepovedeném zápase proti Rusku, ve kterém utrpěli debakl 9:2, chtěli spravit reputaci, a tak do duelu s Finskem nastoupili s vervou. Postupem času ale začala udávat tempo hry družina Suomi. V 8. minutě přišlo první vyloučení ze strany Švýcarů, které Fini bleskově potrestali. Osamocený Joakim Kemell si počíhal na přihrávku a z levého kruhu vypálil k bližší tyči, čímž překvapil Simeoniho.

Další rána přišla pro mladíky ze země helvetského kříže těsně po polovině úvodního dějství. Za vysokou hůl byl potrestán Julien Rod, jenž oslabil tým na pět minut a navíc vyfasoval osobní trest do konce utkání. Posléze k němu přisedl jeho spoluhráč. Výhodu 5 na 3 prudkou střelou k tyči proměnil Otto Salin. Na třetí gól se nemuselo dlouho čekat. V předbrankovém prostoru se nejlépe zorientoval Kasper Lundell, který dorazil odražený kotouč za záda gólmana. Těsně před vypršením pětiminutového trestu Roda stihli Finové udeřit ještě jednou. Tentokrát za Simeoniho zaplachtila po teči švýcarského obránce rána Janiho Nymana. Po čtvrté inkasované brance došlo ke střídání gólmanů, Simeoniho vystřídal Zaetta. Čisté konto vydrželo novému maskovanému muži necelé čtyři minuty, v čase 18:34 byl překonán Topim Rönnim. Fini tak po jednoznačné první třetině vedli 5:0.

Prostřední perioda začala v pozvolném tempu. Švýcaři vsadili na ofenzivní hru, během níž si dokázali vybudovat slibné šance. Ke gólu měl blízko Luratti, jenže jeho pokus vytěsnil Lukkarinen ramenem. Ve 25. minutě už ale Švýcaři odčarovali kouzlo finského strážce. Maetthea Reinhard se nejrychleji ocitl u odraženého puku a bezproblémově ho dopravil do poloprázdné klece.

Švýcary branka nakopla a v následujících minutách předváděli aktivnější hru, jež dostávala vedoucí Finsko pod tlak. Ve 32. minutě si střihli přesilovou hru, avšak tu nevyužili. Po jejím konci se navíc slavilo na opačné straně, když Aleksanteri Kaskimäki trefou od levého kruhu rozvlnil síť za Zaettoou. Další gól už druhé dějství nepřineslo, a tak na tabuli po čtyřiceti minutách svítil stav 6:1 pro Finsko.

Do třetí pasáže vklouzli znovu lépe Švýcaři, nicméně Finové se nenechali zastrašit a velmi rychle srovnali krok. Navíc ve 44. minutě přišel další pětiminutový trest pro švýcarského mladíka, pro nějž tak zápas také skončil. Tímto momentem zhasly Švýcarům veškeré naděje na snížení, či dokonce otočení duelu. Vzápětí totiž přišlo navýšení na 7:1 z hokejky střelce úvodního gólu Joakima Kemella. Pár vteřin poté se prosadil Jani Nayman, jenž vyslal dělovku z pravého kruhu.

Mladíci v bílých dresech nezahazovali zbraně a snažili se sedmibrankové manko umazat. Avšak ani v nabízené početní výhodě se jim to nepodařilo. Finové tak suverénně ovládli předposlední střetnutí skupiny 8:1 a jsou krůček od semifinále. O postupu rozhodne až závěrečný souboj mezi Českou republikou a Ruskem, který určí definitivní pořadí skupiny A. Pokud čeští mladíci vyhrají za dva nebo tři body, budou Finové hrát o páté místo. V opačném případě postoupí do boje o medaile tým ze Skandinávie.

Mika Marttila (hlavní trenér Finska): Byl to pro nás velký zápas. Díky přesilové hře jsme měli dobrý vstup do zápasu a celkově se nám také dařily. Kvůli COVIDu jsme rok a půl nemohli hrát mezinárodní soutěže, takže si užíváme každý zápas, respektujeme naše soupeře a bereme je seriózně. Nyní nám nezbývá nic jasného, než čekat, jak dopadne poslední utkání skupiny.