ČLÁNEK

Přestřelku v Trenčíně definitivně rozhodlo Finsko v posledních deseti minutách

31.07.2023 | Daniel Lhotský

Souboj dvou hlavních favoritů na první místo ve skupině nabídl celkem překvapivě gólové hody. Finsko a Kanada se dlouho přetahovaly o průběžné vedení, o vítězi nakonec rozhodlo až posledních deset minut utkání, během kterých dokázali Finové vstřelit hned čtyři branky.

Zápas č. 2  •  po 31.7.2023  •  15:30
Kanada
6:9
( 3:2, 1:3, 2:4)
Finsko
Kanada: D'Aigle (53. George) – Marrelli, Mews, Dickinson, Elick, Danford, Parekh, Cristoforo – Lindstrom, Beaudoin, Wetsch – Spence, McQueen, Poirier – Ritchie, Catton, Martone – Misa, Josephson, Massé.
Finsko: Saarinen – Jokinen, Marila, Amhamdi, Nieminen, Muhonen, Välilä, Vikla – Loponen, Ruohonen, Väärälä – Sinivuori, Suoniemi, Hemming – Vesterinen, Saarelainen, Miettinen – Keinänen, Pulkkanen, Paqvalin.
Branky a asistence: 1. Beaudoin (Marrelli, Lindstrom), 7. Massé (Dickinson, Catton), 11. Poirier (Spence, Marrelli), 29. Catton (Parekh, Martone), 41. Mews (Catton, Ritchie), 57. McQueen (Josephson) – 6. Miettinen (Loponen, Suoniemi), 18. Hemming (Sinivuori, Suoniemi), 21. Suoniemi (Hemming, Sinivuori), 21. Välilä (Vesterinen, Muhonen), 28. Nieminen (Keinänen), 52. Saarelainen, 53. Suoniemi, 54. Pulkkanen (Hemming), 56. Suoniemi (Jokinen, Hemming)
Střely: 22:25 (6:6, 8:10, 8:9).
Vyloučení: 6:2. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hronský, Stano – Synek, Durmis. Diváků: 1011.

Komentář

Kanada zvládla start utkání skvěle. Hned z první akce po deseti sekundách hry dostal Coleu Beaudoin přihrávku do předbrankového prostoru a otevřel ranou zblízka stav utkání. V 6. minutě pak Finové dokázali během své první přesilovky odpovědět na rychlý gól, kdy Julius Miettinen z dobré pozice překonal D´Aigleho. Radost Finska však netrvala moc dlouho, už o minutu později vrátil Kanadě vedení Maxim Massé. V 11. minutě Justin Poirier poslal Kanadu už do dvoubrankového vedení. V situaci 4 na 4 se v 18. minutě Finové znovu dostali na dostřel po gólu Emila Hemminga.

Góly nepřestaly padat ani ve druhé třetině, hned ve 21. minutě za Finsko vyrovnal z protiútoku Tuomas Suoniemi. O pouhých dvacet vteřin později Finové v zápase poprvé vedli po úspěšné dorážce Arttu Välilä. V přesilové hře ve 28. minutě Finové znovu uspěli s podobnou akcí. První střelu Daniela Nieminena brankář D´Aigle dokázal zlikvidovat, na druhou střelu stejného hráče už ale nedosáhl. Dvoubrankový náskok však Finsku moc dlouho nevydržel, už ve 29. minutě snížil v přesilové hře na rozdíl jediné branky Berkly Catton.

Fanoušci na zimním stadionu v Trenčíně se ihned na začátku třetí třetiny dočkali znovu vyrovnání. Pouhých 54 vteřin po začátku poslední třetiny vyrovnal Henry Mews. Definitivně rozhodlo napínavé utkání až posledních deset minut zápasu, které mnohem lépe zvládl tým Finska. V 52. minutě nejprve Joona Saarelainen využil kanadské ztráty puku na modré a střelou z mezikruží vrátil Finsku vedení. O minutu později pak proměnil Tuomas Suominen samostatný únik a poslal Finy do dvoubrankového vedení. Trenéři Kanady následně zkusili oživit tým střídáním brankářům, ani to ale Kanadě nepomohlo. V 54. minutě téměř ihned po střídání Aleksi Pulkkanen přivítal brankáře George už osmým gólem. Zhruba čtyři minuty před koncem zápasu zkompletoval Tuomas Suominen střelou z mezikruží a s Kanadou to vypadalo velmi špatně, favoritovi na celkové vítězství hrozil desátý gól. Ten už ovšem Finové nevstřelili, Kanada dokonce v 57. minutě ještě upravila skóre po rychlé kombinaci zásluhou Rogera McQueena. Více už se v utkání nestalo a Finsko tak z divoké přestřelky bere důležité tři body za výhru 9:6.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Facebook

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??

Facebook

Amerika dokráčela bezpečně za ziskem ?? bronzu! Gratulujeme!USA wins the bronze ?? medal! Congratulations!

Facebook

Sledujte zápas mezi ???? Českem a ???? Kanadou živě na Youtube! ??

Facebook

Severoamerické derby pro ???? Kanadu! Ve finále zabojuje o zlato s domácími Čechy. ??

Facebook

Česko nadělilo Finsku 8 golů a je ve finále poprvé od roku 2017! ??