Slováci nebodovali ani v druhom zápase, Fíni stále stopercentní

11.08.2015 | Veronika Pancuráková

V druhom hracom dni Ivan Hlinka Memorial Cupu predviedli zverenci slovenského trénera Antona Bartánusa pred vlastnými fanúšikmi dobrý výkon, ale na bodový zisk stále iba čakajú. Naopak, Fíni krok po kroku zbierajú dôležité body a suverénne kráčajú do play-off.

Zápas č. 10  •  út 11.8.2015  •  17:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam  •  zápis SZLH
Slovensko
2:4
( 1:3, 0:1, 1:0)
Finsko
Slovensko: Durný (Kožiak) – Bodák (A), Rajnoha, Zaleňák, Kmec, Krempaský (A), Rudy, Juriga, Fereta – Studenič, Solenský (C), Buček – Galbavý, Roman, Václav – Vybiral, Čaco, Lacka – Ružička, Martančík, Tamáš
Finsko: Halonen (Isokangas) – Jokiharju, Välimäki (C), Salo (A), Niemeläinen, Reunanen, Kotkansalo, Pylkkänen, Tolvanen – Oksanen, Mäkinen (A), Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, Koppanen – Jääskä, Toivola, Moilanen
Branky a asistence: 8. Galbavý (Václav), 48. Kmec (Bodák, Roman) – 4. Salo (Niemeläinen, Tuulola), 10. Tolvanen (Räsänen), 12. Mäkinen (Koukkanen), 37. Koivula (Niemeläinen)
Střely: 26:29 (6:17, 11:7, 9:5).
Vyloučení: 7:7, navíc Somppi (FIN) 10 min. za nešportové správanie. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Baluška, Goga – Synek, Tvrdoň. Diváků: 1328.

Slovensko začalo zápas bojovne a už v prvej minúte sa dostalo do útoku, ale Fíni aktivitu svojho súpera rýchlo eliminovali a sami sa presunuli do ofenzívy. Hokejisti Suomi využili na skórovanie už prvú presilovku, keď sa pri Zeleňákovom vylúčení tečom presadil Salo. Slováci sa museli brániť aj naďalej, ale v polovici siedmej minúty zahodil veľkú šancu na skórovanie Tolvanen, keď sa mu puk pred bránkou iba odrazil od korčule. Fíni druhýkrát udreli v polovici 10. minúty, keď sa už rovnaký hráč nemýlil a puk dostal až do siete. Iba necelých 60 sekúnd potom potrebovali favorizovaní hokejisti na to, aby svoje vedenie zvýšili už na 3:0. Po tomto presnom zásahu si domáci kouč Bartánus vyžiadal oddychový čas, ktorý jeho zverencom pomohol a do prestávky sa im ešte zásluhou Galbavého podarilo znížiť, keď puk šťastne prepadol pomedzi betóny Halonena.

V strednej časti hry začali Fíni dvoma vylúčeniami, ale Slovákom sa aj napriek veľkej snahe presilovky nepodarilo využiť. Domáci hokejisti nepochodili ani v plnom počte, keď sa ešte v prvej desaťminútovke pred bránkou nedokázal v rýchlosti zorientovať Studenič. Hokejisti z Fínska mali duel plne pod kontrolou a súpera takmer k ničomu nepúšťali, výsledkom čoho bolo aj prečíslenie, ktoré si vypracovali v záverečnej päťminútovke a dokázali ho premeniť na gól. Do šatní sa šlo za stavu 1:4

V záverečnej časti zápasu predviedli slovenskí hokejisti doposiaľ svoj najlepší výkon na turnaji. Zverenci kouča Bartánusa plnili taktické pokyny a tlačili sa do zakončenia, ale silní Fíni im statočne odolávali. Všetko zmenila až 48. minúta, kedy sa na modrej čiare napriahol obranca Kmec a prepálil všetko, čo mu stálo v ceste. Duel potom zbrzdilo viacero vylúčení na oboch stranách a Slovákom sa už výsledok zdramatizovať nepodarilo, aj keď ich ofenzívne poňatie hry potešilo prítomných divákov.

Anton Bartánus, tréner Slovenska: "Opäť sme v druhej a tretej tretine hrali vyrovnanú partiu. Možno keby sme boli ešte trochu efektívnejší, bol by zápas zaujímavejší. Za tie dve tretiny si chlapci zaslúžia pochvalu, ale hokej sa hrá šesťdesiat minút a to zatiaľ nezvládame. Fíni hrali veľmi dobre v systéme, sú to výborní korčuliari a hrajú veľmi dobre aj technicky. Aj keď sme celkovo prehrali 2:4, v druhej tretine sme vyhrali 1:0 a to je pre nás potešujúce."

Jussi Ahokas, tréner Fínska: "Začali sme veľmi dobre a podarilo sa nám dať tri góly. Vedeli sme, že je to pre nás veľmi dôležitý zápas, pretože výhra nám zabezpečila semifinále. Súper veľmi dobre útočil z rohov, čo pre nás bolo veľmi náročné, ale je dôležité, že sme to vydržali a pripísali sme si tri body."