Dva góly v poslední minutě druhé části poslaly Rusko do semifinále

11.08.2015 | David Jahoda

Výběr Ruska se může radovat. I druhý zápas na turnaji Rusové zvládli a zajistili si postup do semifinále Memoriálu Ivana Hlinky. V zápase proti USA sice byli střelecky horší než soupeř, o to účelněji však dokázala sborná trestat. Klíčové momenty duelu se odehrály v poslední minutě druhého dějství, kdy Rusko odskočilo na rozdíl dvou branek. Pro Američany se naopak vidina semifinále téměř jistě rozplynula.

Zápas č. 9  •  út 11.8.2015  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam  •  zápis SZLH
USA
2:5
( 1:1, 0:2, 1:2)
Rusko
USA: Rasmussen (Dhillon) – Peeke, Rossini, Eliot (C), Gleason, Farmer, Dineen, Perunovich – Yamamoto, Mittelstadt, Gettinger – Lown, Tufte, Harper – Leonard, Rymsha, Berger – Knierim, McGing, Wait
Rusko: Suchačev (Kalijajev) – Achmetgalijev, Makejev (C), Afanasev, Gromov, Alexejev, Ijakovenko, Švyrev, Ryženkov – Avramjenko, Meščerjakov, Geraskin – Ivanjuženkov, Ševčenko, Verijajev – Popugajev, Ivanov, Kajumov – Bajn, Rubtcov, Verba
Branky a asistence: 20. Mittelstadt (Peeke), 43. Yamamoto (Rossini) – 17. Ijakovenko (Kajumov, Ivanov), 40. Geraskin (Alexejev, Meščerjakov), 40. Popugajev (Achmetgalijev), 42. Ivanov (Popugajev, Makejev), 48. Ijakovenko (Verijajev, Rubtcov)

Vyloučení: 9:9, navíc Yamamoto, Rymsha, Gettinger, Knierim (všichni USA) a Rubtcov (RUS) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Novák, Lokšík – Výleta, Šefčík. Diváků: 421.

Všichni přítomní na Zimním Stadionu Ondereje Nepely mohli od prvních minut vidět výbornou hokejovou podívanou. Oba celky se snažily hrát útočně, paradoxně však celkem dlouho trvalo, než se některý z hráčů prosadil. Když se první třetina lámala do druhé poloviny, měli Američané dvakrát výhodu přesilovky, branku ale nedali, čehož následně litovali.

Rusové totiž hned svou první možnost využili zásluhou dělovky Alexandra Ijakovenka. Mužstvo USA ale před koncem úvodního dějství nezabalilo zbraně a 14 vteřin před sirénou vyrovnalo, když Casey Mittelstadt dokázal procpat kotouč za Suchačevova záda, jenž si mylně myslel, že je puk v jeho moci.

Druhá třetina byla hned od samého začátku bohatá na události. Během čtyř minut byla nařízena dvě trestná střílení, po jedné na obou stranách. Skóre se však nezměnilo, ze souboje s útočníkem totiž v obou případech vyšel vítězně brankář. Neúspěšnými exekutory byli na americké straně Harper, na ruské Ivanjuženkov.

Klíčové momenty, které de facto rozhodly o osudu celého utkání, se odehrály v samotném závěru druhé části. USA nevyužilo řadu přesilovek, Rusko naopak v této herní činnosti trestalo. Střelou po ledě poslal puk až za brankovou čáru Igor Geraskin. Když pak dvě vteřiny před závěrem druhé periody prostřelil Rasmussena ještě Nikita Popugajev, byla studená sprcha pro Američany dokonána.

Zkraje třetího dějství nadělal Američanům další vrásky na čele gól Georgije Ivanova. Tým USA se však hned vzápětí vrátil do kontaktu, když se k puku dostal Keiler Yamamoto, jehož střela pod víko byla pro ruského gólmana nechytatelná.

Rusové se ale americkým snížením nenechali zviklat a dál si hráli svou hru. Když pak Rusku vrátil tříbrankové vedení svým druhým gólem v zápase Alexandr Ijakovenko, bylo o vítězi téměř jasno. Cítili to i Američané, kteří byli v závěru víc na trestné lavici, než na ledě.

Rusko nakonec porazilo Spojené státy americké stejným poměrem jako den předtím Slovensko, tedy 5:2, čímž si zajistilo postup do semifinále turnaje. Naopak pro USA znamená prohra velkou komplikaci. Zachránit by je mohli pouze Slováci, kteří hrají v podvečer proti Finsku.

Vitalij Prochorov (trenér Ruska) : Jsme rádi, že se nám podařilo vyhrát druhé utkání na turnaji. Myslím, že náš výkon byl o dost lepší, než den předtím proti Slovensku. Podle mého nás hodně podržel náš brankář Suchačev, jenž byl vyhlášen hráčem utkání.

Derek Plante (trenér USA): Jsem na naše kluky hrdý. Předvedli daleko lepší výkon než proti Fnsku, měli jsme v utkání několik pozitivních momentů. A to že jsme prohráli? Takový je hokej. Rusko má skvělý tým a zasloužilo si vyhrát. Není důvod, abychom byli smutní. Soustředíme se na další utkání, která nás tu čekají. Jsem přesvědčen, že náš tým v těchto zápasech ukáže svou sílu.

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??