ČLÁNEK

Čtyři branky v úvodní části zařídily Finům vysokou výhru nad USA

10.08.2015 | David Jahoda

O otevírací zápas letošního ročníku Memoriálu Ivana Hlinky se postarala mužstva Finska a USA. Papírová očekávání vyrovnaného souboje Finové roztrhali na cáry papíru již v první minutě, kdy do sítě soupeře nasázeli celkem čtyři góly. Zámořský výběr se do konce zápasu z tohoto tvrdého direkt nedokázal vzpamatovat a musel tak přestát těžkou ujmu v podobě porážky. Finsko porazilo USA 5:1!

Zápas č. 7  •  po 10.8.2015  •  14:00  •  Videozáznam
Finsko
5:1
( 4:0, 1:1, 0:0)
USA
Finsko: Isokangas – Jokiharju, Välimäki (C), Salo, Niemeläinen, Reunanen, Kotkansalo, Pylkkänen – Oksanen, Mäkinen, Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, Koppanen – Moilanen, Toivola, Jääskä – Tolvanen.
USA: Dhillon (21. Rasmussen) – Peeke, Rossini, Eliot (C), Gleason, Farmer, Perunovich, Dineen, Dineen – Yamamoto, Mittelstadt, Harper – Lown, Tufte, Crone – Gettinger, Rymsha, Berger – Knierim, McGing, Leonard – Wait.
Branky a asistence: 8. Mäkinen (Jokiharju, Kuokkanen), 11. Tuulola (Somppi), 15. Salo (Oksanen, Mäkinen), 19. Somppi (Räsänen, Tuulola), 39. Mäkinen (Kuokkanen) – 37. Gettinger (Lown, Gleason).
Střely: 34:15 (12:3, 12:5, 10:7).
Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Kubuš, Goga, Tvrdoň, Návratek. Diváků: 284.

Komentář

Před startem utkání se dalo čekat hodně věcí, že by však Finové v prvních dvaceti minutách mužstvo ze zámoří přehráli tak výrazným způsobem, to předpokládal zřejmě jen málokdo. Než se Finsko poprvé prosadilo, bylo utkání poměrně vyrovnané, Američané měli možná o trochu navrch.

V osmé minutě střetnutí ale šikovnou tečí procpal puk za amerického brankáře Dhillona Otto Mäkinen, čímž odšpuntoval finské rodeo. Finsko nepolevilo a pokračovalo ve svém tlaku, který vyústil v druhou trefu. Krátce po buly se dostal ke kotouči Eetu Tuulola, jehož skrytá rána prošla až do sítě.

Další úder rozjeté finské mašiny přišel po necelých čtyřech minutách, když zkrácenou přesilovou hru dokázal přetavit v branku obránce Robin Salo. A aby toho nebylo na americké mužstvo málo, tak v závěru úvodní části dokonal skvělou akci Finů Otto Somppi.

Během první přestávky zřejmě proletěla americkou kabinou pořádná vichřice, mužstvo USA totiž bylo téměř jako vyměněné. Dhillona nahradil v brance Rasmussen a ani obrana už se nedopouštěla takových chyb. Dlouho očekávaného gólu se Američané dočkali až v 36. minutě, kdy do střílené nahrávky Lowna vložil svou hůl Timmy Gettinger.

Finové ale s odpovědí nečekali dlouho a ještě před druhou přestávkou bylo skóre opět s čtyřbrankovým rozdílem. Otto Mäkinen ze za brankou USA zmocnil kotouče, vyjel s ním až před Rasmussena a přesnou střelou poslal kotouč do sítě. Zaznamenal tak svou druhou branku v utkání

Ve třetí třetině by se musel stát malý hokejový zázrak, aby výběr kouče Dereka Plantea dokázal vymazat ztrátu čtyř branek. Finové si byli moc dobře vědomi svého náskoku, ovšem na své aktivitě neubírali. USA mohlo docílit své druhé branky už v první minutě třetí periody, gól však kvůli postavení hráče v brankovišti platit nemohl.

Stav zápasu se již v poslední dvacetiminutovce nezměnil, proto se Finové mohli v úvodním zápase Memoriálu Ivana Hlinky 2015 radovat z vysoké výhry 5:1 nad výběrem USA.

Ohlasy trenérů

Otto Makinen (útočník): Jsme šťastní, že se nám první zápas povedl. Abych byl upřímný, nečekal jsem, že mezi námi a USA bude tak velký brankový rozdíl. Dal jsem sice dvě branky, ale vděčím za ně mým spoluhráčům, hráli skvěle. Užívám si to tu. Naším cílem je vyhrát zde titul.

Dayton Rasmussen (brankář): Nastoupil jsem do utkání po první třetině, což v situaci, ve které jsme se nacházeli, nebylo lehké. Naštěstí jsme se do hry dostal poměrně brzy. V první třetině jsme nehráli vůbec dobře, vytvořili jsme několik chyb. Následně jsme však náš výkon zlepšili. Bude důležité, aby nám to vydrželo.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??