Češi zdolali Švýcary a ve středu zabojují o semifinále

11.08.2015 | Tomáš Nejedlo

Druhé vystoupení českých mladíků na Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi mělo tentokrát vítězný punc. Po porážce s Kanadou si Češi dokázali poradit s nepříjemným Švýcarskem, které po tuhém boji nakonec zdolali 5:3. V 50. minutě domácí celek vedl již o tři branky, Švýcaři se však nevzdali a zdramatizovali koncovku. Závěr zápasu si však český tým pohlídal, do prázdné branky pečetil výhru Pavlík. Ve středu si to tak výběr trenérů Reichela a Augusty rozdá v přímém souboji se Švédskem o postup do semifinále.

Zápas č. 4  •  út 11.8.2015  •  19:10  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Česko
5:3
( 1:0, 1:1, 3:2)
Švýcarsko
Česko: Kořenář (Brízgala) – Vála, Hájek, Doudera, Hrdinka, Novák, Budík, Kachyňa – Zachar, Reichel, Kofroň – Pavlík, Kodýtek, Najman – Šmerha, Pšenička, Kurovský – Kačírek, Karafiát, Havelka – Kantner
Švýcarsko: Ritz (Wütrich) – Andersson, Stadler, Riva, Öjdemarj, Steinmann, Gerber, Brantschen, Le Coultre – Volejnicek, Hischier, Miranda – Roberts, Geisser, Weder – Eggenberger, Heim, Lerch – Oehen, Suter, Zwissler
Branky a asistence: 12. Kodýtek, 24. Kofroň (Hrdinka, Reichel), 41. Zachar (Kodýtek), 50. Kofroň (Zachar), 60. Pavlík – 24. Stadler (Miranda), 50. Lerch (Gerber), 56. Brantschen (Suter, Hischier).
Střely: 39:29 (8:7, 14:9, 17:13).
Vyloučení: 3:4, navíc Öjdemark (SUI) 10 minut OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Fraňo, Hribik – Lhotský, Špůr. Diváků: 1780.

Diváci v břeclavské Ice Bors aréně se ještě ani nestačili pořádně usadit do svých sedadel a v českém brankovišti došlo k nepřehledné situaci, po níž Švýcaři dostali kotouč za Kořenářova záda. Sudí gól nejprve uznali, aby ho poté po krátké poradě v rozhodcovském čtvrtkruhu odvolali - patrně pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Pravdou je, že v momentě, kdy puk přecházel brankovou čáru, se v českém brankovišti dohromady ocitli snad čtyři hokejisté. Časomíra v tu domu odkrojila pouhých šestadvacet sekund.

Čechy tato situace zdravě nakopla a přidali na aktivitě. Po ubráněném oslabení mohl po Zacharově akci udeřit Reichel, jenže tísněn Ritzovu branku přestřelil. V přesilovce už ale Češi udeřili. Najmanova teč ještě brankou neskončila, následná akce už ano. Petr Kodýtek zachytil riskantní vyhození Švýcarů a nechytatelnou střelou k tyči otevřel gólový účet - 2:1.

Domácí byli při chuti a Zacharova šance málem znamenala dvougólové vedení. Puk nakonec jen proklouzal okolo tyčky vedle branky. Švýcaři zahrozili příležitostí Mirandy, jehož bekhendový pokus Kořenář kryl. Z první třetiny stojí za zmínku určitě ještě tutovka Pšeničky, jenž si pěkně sjel z levého křídla, avšak branku trestuhodně minul.

Se vstupem do druhé části začali mladí Češi neproměněnou gólovkou do prázdné branky, ale také vlastní nedisciplinovaností. Podruhé v zápase Reichelova družina špatně střídala, dostala za to dvě minuty a byla navíc potrestána gólem. Livio Stadler z vrcholu kruhu našel místo nad Kořenářovým ramenem a vyrovnal - 1:1. Český tým však našel ještě v téže minutě bleskovou odpověď. První obrovskou příležitost ještě domácí neproměnili, reparát už složili na výbornou. David Kofroň převzal přihrávku zpoza branky a prostřelil překvapeného Ritze - 2:1.

Čeští hokejisté byli i nadále častějšími návštěvníky švýcarského obranného pásma a z ostřelování Ritzovy branky vzešla třeba možnost Havelky. Jeho ránu z první však Ritz našel ve své lapačce. Švýcarský brankář byl pod salvou střel, nevyzrál na něj z dobré pozice ani kapitán Zachar. Matteo Ritz se ve druhé části hry rozchytal k výbornému výkonu, se svými ošemetnými pokusy nepochodili Najman ani Pavlík.

Počátek třetí části byl pro český výběr velmi povedený. Vždyť hned v úvodní minutě této periody se podařilo svěřencům Roberta Reichela a Patrika Augusty navýšit vedení. Švýcarská obrana vůbec nevěděla, že má za zády českého kapitana Marka Zachara, který soupeře ztrestal hbitou střelou, na níž Ritz nestačil zareagovat - 3:1. I nadále byli Češi aktivní a soupeře před Kořenáře pouštěli jen sporadicky.

V 50. minutě si za beky nabruslil David Kofroň a ujížděl sám na Ritze. Nic nevymýšlel a rychlou střelou pod břevno poslal Čechy do trháku - 4:1. Pomyslnou jiskřičku naděje hosté vykřesali prakticky vzápětí, když Yannick Lerch propálil Kořenáře a snížil na rozdíl dvou branek - 4:2. Na pořádné drama bylo zaděláno, když v 56. minutě teč Kaje Sutera skončila za Kořenářovými zády - 4:3. Power play v dramatickém závěru Švýcarům nevyšla a Radovan Pavlík navíc do prázdné branky pečetil českou výhru - 5:3.

Robert Reichel, trenér Česka: Jsme samozřejmě rádi, že jsme utkání zvládli, i když zpočátku nám soupeř dělal problémy. Za stavu 4:1 jsme stále chtěli útočit a zbytečně jsme propadali, což Švýcaři využili ke snížení až na rozdíl jediného gólu. Zítra nás čekají v těžkém utkání Švédi, ale klukům věříme, že zápas zvládnou.

Thierry Paterlini, trenér Švýcarska: Začali jsme velmi dobře, plnili jsme taktiku, ale poté jsme bohužel inkasovali čtyři branky. Ale máme zde dobré mužstvo, které se dokáže i za nepříznivého stavu vrátit do utkání podobně jako včera se Švédy. Je jen škoda, že jsme nezískali žádný bod. Nyní už se soustředíme na další zápas s Kanadou.

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??