ČLÁNEK

Naprostá dominance Kanady, Švýcary v Břeclavi smetla 8:0

06.08.2019 | Redakce

B ř e c l a v - Reprezentace Kanady zvládla i druhý duel skupiny A a potvrdila, že zatím na turnaji nemá konkurenci. Proti Švýcarsku dala v každé z prvních dvou třetin tři branky a nakonec pohodlně zvítězila 8:0. Dva přesné zásahy si připsali útočníci Cole Perfetti a Hendrix Lapierre.

Zápas č. 5  •  út 6.8.2019  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Kanada
8:0
( 3:0, 3:0, 2:0)
Švýcarsko
Kanada: Garand (Lennox) – Drysdale (C), Guhle (A), Cormier, Hunt, Poirier, Sebrango, O'Rourke – Foudy, Greig, Cuylle – Jarvis, Byfield, Neighbours (A) – Sourdif, Lapierre, Perfetti – Wiesblatt, Bourque, McClennon – Rochette
Švýcarsko: Patenaude (Henauer) – Meier, Streule, Delémont, Sidler, Chanton, von Allmen, Nussbaumer, Maurer – Knak (C), Fahrni, Ritzmann (A) – Dufey (A), Allenspach, Robin – Zaugg, Lindemann, Hofer – Derungs, Bieri, Bottini
Branky a asistence: 10. Poirier (Sebrango), 11. O'Rourke (Byfield, Jarvis), 16. Lapierre (Drysdale), 32. Perfetti (Drysdale), 38. Perfetti (Lapierre), 40. Sourdif (Perfetti), 49. Lapierre (Perfetti), 52. Cuylle
Střely: 48:8 (14:1, 21:5, 13:2).
Vyloučení: 7:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Petr Úlehla, Robin Šír – Jiří Ondráček, Josef Špůr. Diváků: 486.

Fotogalerie

Komentář

Oba týmy v druhém utkání skupiny A vsadily na jiné brankáře. V brance Kanady se představil Dylan Garand, v té švýcarské Noah Patenaude. Švýcaři si sice v úvodu zahráli přesilovku za faul Byfielda, po jejím skončení ale otěže zápasu pevně držel zámořský tým. Obrovskou útočnou sílu ukázali Kanaďané v přesilové hře po vyloučení Ritzmanna. Kapitán Drysdale ale v největší šanci z bezprostřední blízkosti mířil těsně nad.

Favorit se dostal do vedení už v deváté minutě, kdy se po rychlé kombinaci od modré čáry trefil obránce Jérémie Poirier. Kanada hned po vstřelené brance rozjela útočný kolotoč, kterému její soupeř nemohl odolávat dlouho. Byfield nakonec na levé straně viděl Ryana O’Rourkeho, jenž kotouč doklepl do sítě. Obrovský tlak javorových listů trval i nadále, třetí branku měl na holi McClennon, zblízka však minul branku.

Švýcary do hry nevrátila ani přesilová hra za prohřešek stejného hráče, naopak čtyři minuty před koncem znovu inkasovali. Rychlý kontr zakončil nechytatelnou střelou zápěstím Hendrix Lapierre, asistenci si připsal kapitán Drysdale. Závěrečný tlak Severoameričanů už ovoce nepřinesl, reprezentanti helvétského kříže tak šli do šatny s tříbrankovou ztrátou.

Výběr středoevropské země stále nemohl najít recept na útočnou hru Kanaďanů, na začátku druhého dějství spálili velké šance Jarvis a Byfield. Svěřenci trenéra Höhenera se do šancí dostávali sporadicky, všechny pokusy navíc s klidem likvidoval brankář Garand. Poradit si musel i s nebezpečnou střelou Dufeyho, který se ke kotouči dostal po chybě jednoho z kanadských beků.

Reprezentace Švýcarska se k většímu ohrožení soupeřovy branky dostala při další přesilové hře, kdy Garand lapil nepříjemnou střelu Robina. Následující minuty se znovu nesly v duchu útočného tlaku Kanady, gólman Patenaude ale zatím odolával. I při vyrovnaném počtu hráčů na ledě to vypadalo jako kdyby celek ze zámoří hrál přesilovou hru, Švýcaři měli velké štěstí, že neobdrželi další gól.

Jejich obrana však nemohla odolávat věčně. Dvě minuty po polovině utkání se švýcarským obranným valem prokličkoval Cole Perfetti a zavěsil puk pod břevno Patenaudeho branky. Po mírné pauze se vepředu objevili i Evropané, dalekonosný pokus jednoho ze švýcarských obránců ale Garandovi příliš starostí nenadělal. Neúnavný Cole Perfetti skóroval dvě a půl minuty před druhou sirénou ještě jednou, tentokrát se prosadil po přihrávce Lapierra. A aby toho nebylo málo, šestý zásah do švýcarské sítě přidal Justin Sourdif, jenž do branky doklepl Perfettiho střelu.

Javorové listy na úvod poslední periody ubránily oslabení po faulu Lapierra, vzápětí se ale musely bránit ve třech, když na trestnou lavici zamířili Guhle a Sebrango. Střelecká nemohoucnost Švýcarů však vydržela po celou dobu dlouhé dvojnásobné přesilovky, Garand zůstával nepřekonán.

Zřejmě nejvýraznější hráč Kanady, Cole Perfetti, měl dvanáct minut před koncem na hokejce hattrick, v identické pozici jako ve včerejším klání proti Finsku jej vychytal švýcarský brankář. Co se nepovedlo jemu, napravil o malou chvíli později Hendrix Lapierre. Kanadský forvard dostal puk mezi kruhy a tvrdou střelou propálil Patenaudeho.

Frustrace hráčů v bílém vedla k dalším nedovoleným zákrokům, které Kanaďani o malou chvíli později potrestali. V kombinaci dostal puk mezi kruhy Will Cuylle a střelou švihem už se nemýlil. Kanada soupeře tlačila i v posledních minutách, ani Perfetti a Byfield však kotouč do sítě neprotlačili. Zámořský tým tak proti Švýcarsku bez problémů dokráčel k pohodlné výhře 8:0.

Ohlasy trenérů

Michael Dyck (Kanada): "Myslím, že jsme odvedli dobrou práci. Dařily se nám oslabení i přesilovky, celkově to byl od našeho mužstva dobrý výkon. Nebudeme se ohlížet zpátky a pořádně se připravíme na dalšího soupeře."

Martin Höhener (Švýcarsko): "Bylo to poprvé, co tohle mužstvo nastoupilo proti Kanadě. Hráli jsme proti velmi silnému týmu. Velmi rychle bruslili a v útočném pásmu vždycky něco vymysleli. Bylo to pro nás těžké, ale zároveň to byla zkouška charakteru. Viděl jsem i dobré momenty, ale moc šancí jsme si nevytvořili."

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??