ČLÁNEK

Kanaďané přetlačili Švédsko, ve finále se utkají s Čechy

11.08.2017 | Petr Pavlík

Bratislava - Ve druhém semifinále se utkaly týmy Švédska a Kanady. Fanoušci v hale rozhodně nemuseli litovat cesty, jelikož se od začátku utkání hrála urputně vyrovnaná bitva. Hokejisté Tre Kronor inkasovali gól ve druhé třetině, když se prosadil kanadský forvard Akil Thomas. Skandinávci vyrovnali pouhé dvě vteřiny před koncem prostředního dějství zásluhou Gustafssona. Zápas se nadobro zlomil ve třetím části, kdy se Kanaďané prosadili hned třikrát, a zajistili si tak vstupenku do celkového finále turnaje.

Zápas č. 3  •  pá 11.8.2017  •  19:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Švédsko
1:4
( 0:0, 1:1, 0:3)
Kanada
Švédsko: Lindbom (Hellsten) – Andersson, Boqvist, Fransson, Ginning, Granberg, Johansson, Sandin (C) – Bäck, Berggren, Eriksson – Fagemo, Finn Olsson, Gustafsson – Hållander, Jakobsson, Lilja – Nässén, Olofsson (A), Wernblom (A) – Westfält.
Kanada: Rodrigue (Gravel) – Addison, Bahl, Dobson, McIsaac, Merkley, Smith (A), Woo (A) – Shepard, Burzan, Dellandrea – Dudas, Foote, Fortier – Groulx, Hayton, MacDonald – McBain, Noel, Thomas – Veleno (C).
Branky a asistence: 40. Gustafsson (Ginning, Johansson) - 36. Thomas (Addison, Merkley), 49. Noel (McBain, McIsaac), 58. Groulx (Veleno, Smith), 60. Dudas (Groulx).
Střely: 25:26 (7:6, 8:11, 10:9).
Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Jonák, Fridrich - Výleta, Šefčík. Diváků: 550.

Fotogalerie

Komentář

Utkání mělo od samého začátku elektrizující náboj, první velkou šanci si připravil Bergrren, který se snažil natlačit po pravé straně před gólmana Rodrigua. To se mu však nepovedlo, a tak ukazatel skóre zůstal neměnný. Javorové listy hrály vzápětí svou první početní výhodu, během které Veleno hledal křižným pasem Dudase. Druhý jmenovaný se do střely parádně opřel, jeho dělostřelecký pokus ale neměl gólové parametry. Situace se o pár minut později otočila, Švéd Gustafsson se pokusil pálit z otočky, ale kanadský brankář byl na svém místě. Na další velkou tutovku si divácky v aréně museli počkat až do 11. minuty, kdy v přesilové hře vybruslil mezi kruhy Wernblom, který provětral Rodriguovu lapačku.

Hra se poté začala trochu kouskovat a hráči obou týmů se začali rojit na trestné lavici jako vosy v úlu. Necelých sedm minut do začátku první přestávky se Kanaďané nastěhovali do útočného pásma, Velenova formace několikrát zahrozila, ale nic z toho nebylo. Následně nabral velkou rychlost Fortier, svou ranou švihem si pouze naběhl na lapačku Lindboma. V další početní převaze se po krásné výměně puku opřel na modré čáře zadák Boqvist. Rodrigue celou situaci viděl a puk v klidu schoval ve své náruči. Do konce prvního dějství se už nic podstatného neudálo, a tak stav byl po dvaceti minutách nerozhodný 0:0.

Do prostředního dějství nastoupil lépe tým Kanady. Ve druhé minutě ujel švédské obraně kapitán Veleno, který se už chystal zasouvat touš za Lindboma. V poslední chvíli ho však zahákoval jeden ze Švédů, a tak javorové listy měly k dispozici další početní výhodu. V ní nebezpečně pálil z kruhu pro vhazování Thomas, branku soupeře ale minul. Následně hráli hráči v modrožlutých dresech další přesilovou hru, ve které si vypracoval dobrou střeleckou pozici Boqvist. Švédský obránce zkusil nahodit na Rodrigua a dokázal propálit puk skrz klubko hráčů, ale trefil tyč!

V téže přesilovce Švédska ujeli do přečíslení dva na jednoho kanadští hráči, Noel se natahoval po přihrávce svého spoluhráče, nahrávka byla však zablokována a puk skončil v rohu kluziště. Už ve hře pět na pět vzal kotouč Thomas, který z prostoru levého kruhu vyzkoušel odolnost Lindbohmových betonů. Další nedovolený zákrok proti pravidlům měli Švédové, kteří tak šli na trestnou lavici už popáté. Veleno obdržel skvostnou přihrávku do mezikruží, odkud vyslal jedovatou střelu do horní části branky. Švédský muž s maskou si s jeho pokusem počínal skvěle.

Netrvalo to dlouho a gólman Tre Kronor musel být opět v pohotovosti! MacDonald totiž střílel z pravého kruhu, ale Lindbom předvedl svoje nesporné geniality. Stupňující tlak Kanady postupně eskaloval, až švédská obrana kapitulovala! Addison v brejku dva na jednoho nahrál najíždějícímu Akilu Thomasovi, který ranou z první otevřel skóre tohoto duelu. Pro zbytek druhé periody dostali hráči Švédska výhodu jednoho muže v poli, kterou náramně využili. Ginning vyslal střílenou přihrávku před branku na Lukase Wernbloma, přičemž druhý jmenovaný usměrnil černou pryž za Rodriguova záda.

Třetí třetina se nesla v poměrně vyrovnaném duchu, větší pozornost získala přesilová hra Švédů, kteří se ihned jali kombinovat do útočné třetiny. Hällander přihrál zpoza branky do mezikruží na beka Ginninga, který však mířil nepřesně. Následně ujížděli Švédové už v rovnovážném počtu hráčů do úniku, Gustaffson udělal výhybku na střed, odkud otestoval kvalitu zadního plexiskla. Další velká možnost přišla necelých dvanáct minut před závěrečnou sirénou, když vystřelil z bezprostřední blízkosti McBain, jehož pokus bez problémů dorazil do prázdné branky Serron Noel.

Vzápětí hráli hokejisté Tre Kronor v další početní převaze, kterou se snažil zužitkovat tvrdou ranou z levého kruhu pro vhazování Hällander. Gólman Rodrigue byl připraven a střelu pohotově zneškodnil. Následně se snažil dorážet touš na brankovišti Fagemo, kanadská defenziva vše zvládla bez úhony. V posledních minutách třetí dvacetiminutovky se na ledě výrazně přitvrdilo, ale žádný zákrok nebyl za hranicí pravidel. Až faul Wooa se nevešel do měřítka rozhodčích, a tak Švédové mohli pomýšlet na vyrovnání. Johansson se pokoušel narýsovat přihrávku před branku soupeře na svého kolegu, kanadský gólman včas odpálil puk svou holí a nebezpečí zažehnal.

V poslední pětiminutové dávce třetí periody střílel od modré čáry Boqvist, gólman Rodrigue však našel puk ve své lapačce. Závěrečné tři minuty se odehrály především v pásmu Švédů, kde se Kanaďané snažili udržet hru. Dařilo se jim to na výtečnou, jelikož ve zmatku před švédskou svatyní stanovil definitivní pojistku Benoit-Olivier Groulx, který pokořil gólmana Lindboma potřetí. Skandinávcům nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře, ba naopak. Kanaďané potrestali švédskou nedůslednost a gólem do prázdné branky Aidan Dudas ustanovil konečný stav ve prospěch javorových listů.

Ohlasy trenérů

Torgny Bendelin (hlavní trenér, tým Švédska): "Myslel jsem si, že Kanada byla dnes o něco lepší než v předchozích zápasech. Po dvou třetinách byl stav nerozhodný 1:1, ale naše malé chyby úplně změnily hru. Třetí gól, když to řeknu natvrdo, nás zabil. Za stavu 1:2 jsme zápas mohli ještě otočit, když jsme prohrávali o dvě branky, bylo zle. Kanada svůj výkon podpořila výbornou defenzivní činností a navíc jim perfektně zachytal gólman. V hale bylo velké horko, to nás ale v žádném případě neomlouvá. Musím sportovně uznat, že Kanada byla lepší soupeř. Čeká nás těžká bitva o bronz s Ruskem, musíme se na ně pořádně připravit a uvidíme."

Brent Kisio (hlavní trenér, tým Kanady): "Myslím, že Švédsko hrálo velmi dobře. Bylo to hektické utkání se vším všudy. Jsem velice pyšný na tým, že kluci dokázali najít způsob, jak vyzrát na soupeře. Dali jsme rozhodující góly, což bylo důležité. Dobře jsme pracovali před soupeřovým brankářem. Nyní změříme síly s českým národním týmem. Nečeká nás vůbec nic lehkého, jedeme na jejich půdu, což bude výhoda pro soupeře. Mají navíc skvělé fanoušky, kteří je určitě přijdou podpořit v hojném počtu. My musíme hrát tvrdě a bojovat o výsledek."

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??