ČLÁNEK

Slováci schytali debakl od Kanady, do semifinále nepostoupí

01.08.2023 | Adam Čuba

Slovenské osmnáctce letošní Hlinka Gretzky Cup vůbec nevychází. Po prohře v klíčovém utkání se Švýcary nyní schytali čtrnáct gólů od Kanaďanů a jejich semifinálový sen se rozplynul. Fanoušky v Trenčíně potěšil alespoň Tomáš Pobežal, jenž se blýskl ukázkovým Michiganem.

Zápas č. 4  •  út 1.8.2023  •  19:00
Slovensko
4:14
( 0:2, 3:6, 1:6)
Kanada
Slovensko: Rafaj (33.–41. Varša) – Radivojevič, Kupec, Húževka, Beluško, Šlank, Petráš, Fabuš – Chovan, Pobežal, Zálešák – Tomík, Pitka, Kiss – Liščinský, Maruna, Tomašec – Liška, Semančík, Feranec.
Kanada: George (D'Aigle) – Elick, Marrelli, Mews, Dickinson, Cristoforo, Danford, Parekh – Wetsch, Catton, Misa – Ritchie, McQueen, Beaudoin – Martone, Lindstrom, Spence – Poirier, Josephson, Massé – Gavin.
Branky a asistence: 23. Pobežal (Chovan, Zálešák), 26. Liška (Semančík, Feranec), 36. Beluško (Pobežal), 42. Pobežal (Fabuš) – 1. Catton (Misa, Wetsch), 10. Ritchie (Beaudoin, McQueen), 23. Misa, 26. Catton (Misa, Dickinson), 31. Misa (Mews, Marrelli), 33. Lindstrom (Mews, Martone), 34. Poirier (Josephson, Massé), 39. Ritchie (Spence), 41. McQueen (Ritchie, Elick), 41. Ritchie (Beaudoin, McQueen), 41. Wetsch (Dickinson, Mews), 43. Massé (Poirier, Elick), 58. Ritchie (Misa, Parekh), 60. Martone (Misa)
Střely: 19:38 (4:13, 12:11, 3:14).
Vyloučení: 5:9. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Crman, Novák – Gegáň, Kacej. Diváků: 4149.

Fotogalerie

 

Komentář

Kanaďané na Slováky vletěli. Už po dvaadvaceti vteřinách se ke střele dostal mladíček Misa, jeho rána letěla sice jen do tyče, nicméně Berkly Cotton pohotově dorazil kotouč do sítě. Odpovědět mohl se svou ranou Tobias Tomík, který ale neuspěl. V desáté minutě udeřily Javorové listy podruhé, Ryder Ritchie bleskově obkroužil bránu a zvýšil na 2:0.

Hrozit začali domácí při přesilovce, pálil Maruna a Theo Kiss. Vše ale s ledovým klidem vyřešil brankář Carter George. Na druhé straně se opět ukázal Ryder Ritchie, jenž byl očividně při chuti, tentokrát ale trefil tyč.

Ve druhé třetině Kanada v poklidu navyšovala skóre. Nejprve se elegantní kličkou prosadil Michael Misa. Poté se Slováci ještě vzepřeli. Tomáš Pobežal s Martinem Liškou snížili a v Trenčíně to vypadalo na drama!

Opak byl ale pravdou. Ještě do poloviny zápasu si Javorové listy vedení pojistily. Zásluhou důrazného Berkleyho Cattona a tvrdé střele Michaela Misy vedly 5:2. A to nebylo všechno, další jedovka z mezikruží v podání Caydena Lindstroma už vyhnala gólmana Richarda Rafaje z brány. Nastoupil Benjamin Varša. Ale ani on rozjetou Kanadu nezastavil, netrvalo dlouho a v bráně jej přivítal Justin Poirier – 7:2. Slováci alespoň korigovali díky Adamu Beluškovi, nicméně minutu a půl před koncem udeřil ještě Ryder Ritchie – 8:3.

To nebylo ani zdaleka vše… Hned po deseti vteřinách třetí třetiny se z přečíslení prosadil Roger McQueen a po dalších dvaceti vteřinách završil svým hattrickem pověstnou desítku Ryder Ritchie. No a když Varšovi smolně propadla dorážka Carsona Wetsche, tak se slovenský brankář opětovně poroučel na střídačku a vrátil se Richard Rafaj.

Alespoň jedné parády se fanoušci na stadionu v Trenčíně dočkali. Tomáš Pobežal nabalil puk na hůl a parádním Michiganem překonal Georgeho – 11:4! Chvíli poté ještě skóroval Maxim Masé, Kanada tak vedla opět o osm gólů.

Alespoň chvíli byl klid. Góly znovu padaly až v závěru, kdy parádní přesilovkovou kombinaci zakončil dnes výtečný Ryder Ritchie. V poslední minutě se ještě prosmýkl na střed Porter Marone, jenž upravil na konečných 14:4

Ohlasy trenérů

Martin Dendis (Slovensko): Když bylo skóre 3:2, dotahovali jsme se, arena ožila, kluci na lavičce stejně tak, pak jsme ale dostali gól a v těchto momentech samozřejmě hraje roli i kvalita soupeře. Když Kanaďané dostanou puk na hokejku, vědí, jak této příležitosti využít. V těchto situacích musíme být agresivnější. Ve chvílích kanadského tlaku jsme byli hodně pasivní a nechali je hrát jejich hru. I když se to na skóre neprojevilo, kluci celý zápas nevzdali.

Alan Letang (Kanada): Byli jsme dnes více soustředění, trochu připravenější na bitvu. Začali jsme skvěle a tím jsme soupeře vykolejili a z toho jsme se pak snažili těžit. V předešlém zápase jsme taky začali dobře a pak jsme byli pasivní, což se nám vymstilo, protože na téhle úrovni nemůžete vyhrávat jen s obranou. Dnes se nám podařilo zvládnout to lépe.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.