ČLÁNEK

Rusko v zápase naprosto odlišných třetin porazilo Finsko a raduje se z postupu do semifinále

07.08.2013 | Tomáš Lysý, Veronika Pancuráková, Jon Rowson

Oba týmy před začátkem zápasu věděly, že případná výhra je posune bez ohledu na výsledek večerního zápasu Slovensko-USA do semifinále. Do utkání vstoupilo mnohem lépe Rusko a stav první třetiny tomu odpovídal. Po dvou slepených trefách v polovině první třetiny přidal na jejím závěru třetí gól Ryzhkov a Finsko bylo zralé na ručník do ringu. Druhá dvacetiminutovka ale přinesla naprosto opačný průběh. Postupně se totiž trefili Harapanen, Lammikko a Niku. O všem tak musela rozhodnout závěrečná část hry. Rusové ale nedali Finům žádnou šanci na případný úspěch, když už ve třiačtyřicáté minutě znovu vedli o dvě branky. O postupujícím do semifinále nebyl pochyb, zvláště, když rozjetí ruští hokejisté přidali další dva góly.

Zápas č. 9  •  st 7.8.2013  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
Rusko
7:3
( 3:0, 0:3, 4:0)
Finsko
Rusko: Sidorov – Cvetkov, Sleptsov, Dervuk, Nazarkin, Šaripzjanov, Nasybullin, Bojkov, Ljamkin – Zinoviev, Nikolišin, Vovčenko – Svečnikov, Kodola, Lauta – Pilipenko, Fazlejev, Lazarev – Boltanov, Kamenev, Ryžkov
Finsko: Kähkönen – Väinöla, Rouhiainen, Niku, Tervo, Keskitalo, Leppävuori, Parikka, Haapanen – Rantanen, Lämsä, Lammikko – Kiviranta, Honkanen, Jääskeläinen – Hopponen, Kalapudas, Aho – Kauppinen, M. Mäkinen, A. Mäkinen
Branky a asistence: 11. Dervuk (Kodola), 12. Pilipenko (Nikolišin), 18. Ryžkov (Boltanov, Bojkov), 42. Lazarev (Sidorov), 43. Boltanov, 54. Nazarkin, 58. Lazarev – 24. Haapanen (Kiviranta), 28. Lammikko (Leppävuori), 36. Niku (Rantanen)
Střely: 41:18 (15:6, 13:5, 13:7).
Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Fotogalerie

RUS - FIN Niku RUS - FIN Pilipenko, Hoponen RUS - FIN Keskitalo RUS - FIN Lauta RUS - FIN Russia goal

Komentář

Rusové byli hned zpočátku první části hry aktivnější. Jistě nechtěli čekat na večerní zápas a rozhodnout o svém postupu hned. Přesto první přesilovou hru zahrávali Finové, avšak neprosadili se. Po několika slibných šancích ruských hokejistů udeřilo v jedenácté minutě. První nahození od modré z hole Ilyi Dervuka ještě v brance neskončilo, to druhé už ale ano - 1:0. O minutu později již Finsko prohrávalo o dva góly, když přihrávku Nikolishina umístil za Kähkönenova záda Kirill Pilipenko – 2:0. Tři minuty před koncem se ještě prosadil Maxim Ryzhkov – 3:0. Poslední dvě minuty první periody byly poznamenány trojnásobným vyloučením ruských hráčů a poté i současným trestem na obou stranách, finští hokejisté ale početní převahy nevyužili.

Začátek druhé třetiny ještě hráči ze země tisíce jezer dohrávali přesilovou hru z konce první třetiny, ani v ní však nebyli úspěšní. Prosadili se až ve hře pět na pět, když se po vyhraném buly trefil Markus Haapanen – 3:1. Druhá dvacetiminutovka byla naprosto odlišná než úvodní část. Za další čtyři minuty vedli Rusové už jen o gól, z levého kruhu vypálil Juho Lammikko a trefil se přesně - 3:2. Ve třiatřicáté minutě Finové stav zápasu srovnali. Rantanen měl v útočném pásmu puk na holi, dlouho se nerozmýšlel, co udělá, našel volného Sami Niku a zápas začínal od znova - 3:3. Rusko mělo ještě dobrou příležitost k opětovnému získání vedení, Kamenev však netečoval Zinovievovu střelu přesně.

Do závěrečné dvacetiminutovky vstoupili Rusové jako uragán. Nejprve v přesilové hře uplatnil Maxim Lazarev svůj důraz na brankovišti - 4:3 a o čtyřiapadesát vteřin se prosadil Artur Boltanov – 5:3. Šance ruské hokejové velmoci na postup do semifinále tak byla rázem vyšší. Skóre se pak mohlo měnit na obou stranách, ani Nikolishin, ani Lämsä a následně dorážející Lammikko však neuspěli. Povedlo se to až šest minut před koncem Yevgeniji Nazarkinovi, který byl na pravém kruhu úplně osamocen a tuto nedůslednost finské obrany také bezezbytku využil. Trefil se přesně do levého horního rohu - 6:3. V závěru mohl ještě vykřesat naději Finům Kalapudas, jenže jeho dorážka u levé tyčky Sidorovovy branky prolétla těsně mimo. Platilo tak nedáš – dostaneš. Z protiútoku se prosadil po kombinaci Fazleyeva a Tsvetkova Maxim Lazarev – 7:3.

Frustrovaní Finové se v závěrečné minutě nechali dvakrát vyloučit, ale Rusové dvojnásobnou početní převahu nevyužili. Mrzet je to ale moc nemuselo, po výhře 7:3 totiž postupují do semifinále. Naopak Finsko musí čekat, jak dopadne zápas USA proti Slovensku. Jakákoliv výhra Američanů znamená konec jejich nadějím.

Ohlasy trenérů

Rauli Urama (Finsko): V první třetině jsme hráli bez energie, bez jakékoliv síly. Ta druhá byla mnohem z naší strany jsme hráli aktivnější hokej a mnohem lepší hru. Poté jsme ale ve třetí části udělali hloupé chyby a prohráli jsme. Budeme sledovat zápas USA proti Slovensku, může se stát cokoliv.

Pavel Baulin (Rusko): Kluci chtěli vyhrát dnešní zápas a na výhru se opravdu zaměřili. Ve druhé třetině jsme si možná mysleli, že se už nemůže nic stát, ale ve třetí třetině jsme se vrátili zpátky do zápasu a vyhráli ho.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??