Rusi šokovali Kanadu, porazili ju v poslednej dvojminútovke

09.08.2016 | Veronika Pancuráková

Ruskí hokejisti predviedli v Bratislave zápas ako z ríše snov. Ešte dve minúty pred koncom riadnej hracej doby prehrávali 0:1 a aj napriek obrovskej snahe sa im v zakončení nedarilo, ale napokon dvakrát skórovali a získali všetky tri body.

Zápas č. 6  •  út 9.8.2016  •  15:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Rusko
2:1
( 0:0, 0:1, 2:0)
Kanada
Rusko: Melnikov (Rajko) – Samorukov, Ljachov, Galeňuk, Rubinčik (A), Alexejev (A), Baranov, Anochovskij – Svečnikov, Lipanov, Čechovič – Kostin (C), Bicadze, Alexejev – Toropčenko, Demin, Muranov – Šaškov, Marušev, Lobanov
Kanada: DiPietro (Scott) – Smart, Mitchell, Crete-Belzile, Phillips (C), Roberts, Brook, Meireles, Bouchard – Veleno, Rasussen, Tippett – Comtois, Suzuki, Entwistle – Strome, Bowers, McLeod – Bellerive, Studnicka, Mattheos.
Branky a asistence: 59. Čechovič (Rubinčik), 59. Kostin (Alexejev, Bicadze) – 22. Mattheos (Rasmussen, Créte-Belzile)

Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: J. Konc, D. Konc – Tvrdoň, Výleta.

Druhý bratislavský zápas sa začal rýchlym vylúčením na strane Kanady. Počas svojej prvej presilovky sa Rusi okamžite usadili v pásme a neboli ďaleko od otvorenia skóre, keď Lipanov dorážal puk do siete, ale v poslednej chvíli proti nemu vynikajúco zakročil DiPietro. Dobrú šancu malo Rusko aj v nasledujúcich minútach, keď Svečnikov tečoval nahodenie svojho spoluhráča, ale puk vtedy skončil iba tesne vedľa ľavej žrde kanadskej svätyne. Veľký pozor si však musel dávať aj gólman na opačnej polovici klziska, pretože Melnikov v ôsmej minúte čelil nepríjemným dorážkam pri pravej žrdi, ale napokon ich ustál. V prvej tretine diváci nevideli presný zásah ani počas ruského oslabenia a do šatní sa šlo za stavu 0:0.

Po zmene strán však Kanada dohrávala ďalšiu početnú výhodu zo záveru úvodnej dvadsaťminútovky a tú už dokázal využiť. Postaral sa o to Mattheos prudkým zakončením z uhla z pravej strany. Na dlhý čas to bol jediný gól, ktorý mohli bratislavskí diváci vidieť a to aj napriek tomu, že ofenzívne chúťky ani na jednej strane neustávali. V 36. minúte bol blízko vyrovnania Svečnikov, ktorý sa povysunul pred obranu a zakončoval, ale jeho pokus skončil iba na betóne gólmana.

Rusko v záverečnej tretine pokračovalo v dobiedzaní a naďalej ohrozovalo DiPietra. Po piatich minútach mohol skórovať opäť Svečnikov, dokonca aj z takmer rovnako vyzerajúcej situácie, ale ani tentokrát nepochodil. Kanadská striedačka tŕpla aj počas ruského nahodenia spoza bránky, ale aj to gólman dokázal ustáť. Rusi však aj napriek tomu neprestávali bojovať a to sa im napokon v samom závere vrátilo. Krásu športu predviedli hokejisti v červených dresoch v záverečnej dvojminútovke, v ktorej najskôr Čechovič využil presilovku, a potom po vynikajúcej spolupráci Kostin takisto napálil puk do siete.