Češi si zahrají finále Hlinka Gretzky Cupu! Osmnáctka Finsko smetla 8:2

04.08.2023 | Adam Čuba

Český národní tým do 18 let si před skvělou břeclavskou návštěvou poradil s Finy poměrem 8:2, což znamená postup do finále a také jistotu první medaile od roku 2017! Zápas se zlomil ve druhé třetině, kterou národní tým vyhrál 4:0. Výkon osmnáctky sledovalo v Břeclavi přes 3800 diváků! Boj o zlato se odehraje v sobotu od 17:00.

Zápas č. 11  •  pá 4.8.2023  •  19:00  •  Videozáznam
Česko
8:2
( 2:1, 4:0, 2:1)
Finsko
Česko: Milota (Mařík) – Skok, Jiříček (A), Zielinski, Hlinský (C), Galvas, Fibigr, Král – Kos, Benák, Titlbach – Pohludka, Sikora, Kubiesa – Lisler, Curran, Jecho (A) – Klíma, Drančák, Humeník – Chludil.
Finsko: Rimpinen (37. Saarinen) – Amhamdi (A), Nieminen, Marila, Jokinen, Välilä, Muhonen, Jalasti – Sinivuori, Suoniemi, Hemming – Vesterinen, Saarelainen (C), Paqvalin – Miettinen, Ruohonen (A), Väärälä – Heinänen, Pulkkanen, Keinänen – Teshome.
Branky a asistence: 4. Titlbach (Kos), 5. Jecho (Fibigr), 31. Klíma (Hlinský), 34. Curran (Lisler), 37. Benák (Titlbach), 38. Lisler (Benák, Jiříček), 43. Titlbach, 47. Kos (Benák) – 19. Hemming (Jokinen), 44. Hemming (Välilä, Sinivuori)
Střely: 35:18 (11:5, 15:6, 9:7).
Vyloučení: 1:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Cabák, Mrkva – Blažek, Lederer. Diváků: 3877.

Začátek zápasu byl pro český tým snový. Adamu Titlbachovi se podařilo skórovat hned z první větší šance, když po parádní Kosově přihrávce zužitkoval přečíslení 3 na 1. Za malou chvíli bylo ještě veseleji, jelikož Adam Jecho backhandem zvýšil. Neuběhlo ani pět minut a Češi vedli 2:0!

Čechů byl samozřejmě najednou plný led a vytvářeli si další šance, úplně volný před bránou byl například Pohludka, vidět byl i nadále Jecho. Přesilovku se ale národnímu týmu využít nepodařilo, v podstatě všechny střely Finové zablokovali.

Naopak výběr Suomi byl úspěšnější. Češi se v oslabení sice drželi velmi slušně, nicméně pak za Milotu propadlo nahození Emila Hemminga od modré čáry – 2:1. V závěru ještě mohli domácí hrát druhou přesilovku, Adam Titlbach ale trest odvolal!

Ve druhé třetině se utkání zlomilo. Češi byli o řád aktivnější, místy se hrálo v podstatě na jednu branku. Převaha se projevila také gólově. Kos po pěkné kombinaci ještě neuspěl, pak už se ale národní tým prosadil. Nejprve Jiří Klíma překvapil Rimpinena z levé strany, finskému gólmanovi pak propadla i střela Maxmiliana Currana po objetí brány – 4:1. Lapačka mladého gólmana dnes skutečně nebyla ve formě. No a když si Rimpinena za chvíli vymíchal z úniku i Adam Benák, tak už se finský brankář poroučel na střídačku a do hry pustil kolegu Saarinena. Ani ten ale český gólostroj nezastavil, po pěkné kombinaci ho příklepem překonal Oskar Lisler – 6:1.

Jediný slušný tlak si výběr Suomi vytvořil až v závěru třetiny, domácí ale podržel pozorný brankář Milota.

Bylo znát, že třetí třetina už se jen a pouze dohrávala, o vítězi bylo jasno. To však vůbec nerozhodilo více než 3800 fanoušků, kteří si atmosféru naplno užívali. A nakonec přišly ještě další góly. Po proskočení do mezikruží zvyšoval Adam Titlbach, z přečíslení alespoň symbolicky snížil dnes dvougólový Emil Hemming. Skóre pak definitivně uzavřela gólová dorážka Benákovy akce Ondřejem Kosem – 8:2.

Na pověstnou „desítku“ nakonec nedošlo, nadšení na české straně je ale obrovské, jelikož osmnáctku v sobotu čeká boj o zlato!

David Čermák (Česko): Moc příjemné pocity, chceme jít co nejdál a zítra budeme chtít turnaj vyhrát. Kluci byli soustředění, chtěli jsme hlavně chytit začátek a jít do vedení abychom se uklidnili. To se povedlo, klukům narostlo sebevědomí a s každým gólem to bylo jen lepší. Ve druhé třetině jsme už odskočili a věřili jsme, že to dotáhneme. S Kanadou jsme prohráli přátelák, teď jim to budeme chtít určitě vrátit. Byli jsme v tom zápase moc bojácní. Musíme věřit tomu, že se dá hrát s každým.

Marko Kauppinen (Finsko): Čeští hráči byli dnes o mnoho lepší než my. Atmosféra byla skvělá, byli jsme na to připravení. Ale pro většinu z našich hráčů je to první podobná zkušenost. Domácí fanoušci byli opravdu hlasití a českým hráčům to dost pomohlo. Když jsme skórovali v přesilovce a snížili na 1:2, myslel jsem, že se ještě dokážeme vrátit. Ale Češi vyhrávali veškeré souboje. To se pak hraje těžko. Co se týče zítřka, tak jsme na Hlinka Gretzky Cupu zatím moc medailí nevyhráli, takže určitě máme velkou motivaci. Musíme jen spravit náš herní systém a hráči se musí připravit mentálně i fyzicky.