Zámořské derby ovládla Kanada, USA čeká boj o bronz

04.08.2023 | Adam Čuba

Českou reprezentaci o zlato na Hlinka Gretzky Cupu nakonec vyzve výběr Kanady. Ta semifinálový boj s USA nezačala nejlépe, po první třetině prohrávala 1:2. Pak se ale javorové listy vzpamatovaly a vyhrály přesvědčivě 7:2. Dvěma góly se blýskli Berkly Catton a Maxim Massé.

Zápas č. 12  •  pá 4.8.2023  •  19:00
Kanada
7:2
( 1:2, 3:0, 3:0)
USA
Kanada: George (D'Aigle) – Marrelli, Elick, Mews, Dickinson, Danford, Cristoforo, Parekh – Misa, Catton, Wetsch – Beaudoin, McQueen, Ritchie – Spence, Lindstrom, Martone – Massé, Josephson, Poirier – Greentree.
USA: Heil (Hendrickson) – Bales, Pitner, Felicio, McLaughlin, Keefe, Kleber, Henricks – Zellers, Swanson, Butella – Connelly, Park, Frank – Monteiro, Stefanek, Lee – McNelis, Spellacy, Young.
Branky a asistence: 12. Massé (Cristoforo, Mews), 24. Spence (Parekh), 26. Catton (Parekh, Poirier), 28. Martone (Mews), 42. Beaudoin (Ritchie, McQueen), 55. Catton (Greentree, Josephson), 57. Massé (Cristoforo, Mews) – 9. Zellers (Heil), 14. Connelly (Butella, Swanson)
Střely: 34:24 (0:0, 0:0, 0:0).
Vyloučení: 9:9. Využití: 4:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hronský, Konc – Durmis, Konc ml..

Zápas začali lépe Američané, v osmé minutě totiž Will Zellers využil po náramném pasu brankáře Heila přes celé kluziště přesilovou hru. Odpověď přišla za pár minut. Kanada nejprve ubránila oslabení a následně sama udeřila, ranou z první se prosadil Maxim Massé. Výběr USA se ale s vyrovnaným stavem nespokojil. Ostrostřelec Trevor Connelly si sjel na kruh a švihem vrátil Američanům vedení.

V prostřední části hry se Kanadě podařilo nejen dorovnat, ale rovnou soupeři odskočit. Nejprve ve 24. minutě vyrovnal Malcolm Spence nahozením od modré čáry, tento gól šel možná trochu na vrub brankáře Heila.

Přesilovku 5 na 3 zužitkoval o pár chvil později ranou z pravého kruhu Berkly Catton, javorové listy rázem vedly – 3:2. A když se Porter Martone prezentoval krásným průnikem přes celé hřiště, tak už to bylo o dvě branky! Caleb Heil, stejně jako celá obrana, neměl nárok…

Ve třetí třetině Kanaďané svůj náskok pojistili. Hned v první minutě se Kanada nacpala před americkou bránu, vyvinula na ni tlak a Cole Beaudoin dotlačil puk do sítě.

Javorové listy už nikam nespěchaly a hrály zkušeně. O drama se USA mohly pokusit při přesilovce, tu ale nezužitkovali. Definitivní jistotu měla Kanada čtyři minuty před koncem. Berkly Catton zvýšil na 6:2, chvíli po něm uzavřel gólový účet dnešního duelu ranou z mezikruží Maxim Massé

Alan Letang (Kanada): Na začátku zápasu jsme byli příliš vylučovaní. Taky tam byla trochu nervozita, protože jsme hráli proti USA. Pro většinu z hráčů je to první podobná zkušenost, navíc je ještě srpen a pro nás všechny první větší hokej. Po první třetině jsme se uklidnili a věděli jsme, že pokud budeme hrát v plném počtu, tak se dostaneme do tlaku. Náš brankář nás na začátku několikrát podržel výbornými zákroky. Pokud bychom prohrávali o dvě branky, už by to bylo mnohem těžší.

Luke Strand (USA): Respekt Kanadě. Hráli tvrdě, dělali správná rozhodnutí, navíc jejich nejlepší hráči zahráli opravdu dobře. My jsme měli problém s disciplínou, Kanada pak využila přesilovky. Pak už jsme se snažili dohnat skóre proti skvělému týmu, kterým Kanada je. Zápas o bronz nebude lehký, musíme se z toho ale dostat sami, protože jsme se sami do této situace dostali.