ČLÁNEK

Bravo! Česko přetlačilo v nervydrásajícím semifinále Švédy v prodloužení a s USA si zahraje o titul

12.08.2016 | Václav Petrů

Břeclav - Česká reprezentace porazila v dramatickém utkání plném šancí Švédsko v poměru 2:1 v prodloužení, a postoupila do finále, kde si zahraje s USA. Nebezpečné Tři Korunky přestřílely domácí mužstvo, ale vynikající Jakub Škarek držel svůj tým. Český gólman předvedl před téměř dvěma tisíci bouřlivými fanoušky 41 úspěšných zásahů a položil základ k výhře. Postup do finále vystřelil 22 vteřin před koncem prodloužení Jakub Galvas. Finále čeká české hokejisty v Břeclavi zítra od 17:30.

Zápas č. 2  •  pá 12.8.2016  •  19:00  •  Videozáznam
Švédsko
1:2pp
( 0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)
Česko
Švédsko: Eriksson – Brännström (A), Walfridsson, Björkman, Liljegren, Hedberg, Dahlin, Berg, Ringsby – Wemblom, Miketinac, Zetterlund – Hugg (C), Lundeström, Elvenes – Sylvegärd, Tjemström, Johansson – Weinlund, Bemström, Aterius.
Česko: Škarek – Kvasnička, Mikyska, Galvas, Šalda, Bednář, Král, Bukač – Svoboda, Nečas (C), Kaut – Kern (A), Chytil, Zadina – Machala (A), Kondelík, Safin – Škvrně, Hladoník, Dvořák.
Branky a asistence: 31. Dahlin (Bemström) – 24. Zadina (Nečas), 70. Galvas (Zadina)
Střely: 42:36 (10:11, 11:8, 17:10 - 4:7).
Vyloučení: 7:3, navíc Brännström (SWE) 5+20, sekání . Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Čech, Hribik – Gebauer, Špůr. Diváků: 1968.

Fotogalerie

Komentář

Úvodní třetina semifinálového duelu nabídla zajímavou podívanou plnou šancí, kterým však chybělo gólové zakončení. Činili se oba brankáři, český Jakub Škarek a švédský Ek Olle Eriksson. Češi si hned ve třetí minutě zahráli přesilovou hru. Ta ovšem zůstala nevyužita poté, co Nečasovu nebezpečnou střelu zpoza kruhů Eriksson vyrazil. V osmé minutě se po chybě obrany dostali do velké příležitosti Bemström s Wennlundem. Ani jeden nedokázal zblízka na několik pokusů protlačit puk přes Škarka. V patnácté minutě českému gólmanovi pomohl obránce Bednář, který dokázal na brankovišti nahradit již překonaného brankáře. V závěru periody získali možnost přesilové hry domácí, tu ovšem využít nedokázali i přes slušný tlak, který si vytvořili. Nejblíže kýženému gólu se ocitl Svoboda, jemuž zhatil zakončení připravený Erikssonův beton.

Na úvod druhé třetiny si početní převahu poprvé vyzkoušely Tři Korunky. Češi však oslabení sehráli výborně, a po skončení početní nevýhody dokázali poprvé skórovat. Galvas vyskočil z trestné lavice a zapojil se do přečíslení. Při rychlém protiútoku posunul kotouč na Filipa Zadinu, který na konci 24. minuty otevřel skóre utkání. Atraktivní utkání plné šancí na obou stranách v bouřlivé atmosféře se muselo téměř dvěma tisícům platícím fanouškům líbit. Dobrou příležitost nevyužil Nečas, jehož průnik zakončený střelou vyrazil Eriksson betonem, na druhé straně lapil zase za mohutného aplausu Škarek samostatný brejk Walfridssona.

Tři korunky byly v útoku nadále hodně nepříjemné, a dočkaly se vyrovnání. Ve 31. minutě překvapil Škarka svižnou střelou z pravého kruhu Rasmus Dahlin. Švédové mohli následně otočit skóre, ovšem bekhendový blafák Wennlunda vychytal Škarek. Na konci druhé části Češti nevyužili další ze svých přesilových her. V posledních vteřinách netrefil po zmatcích v obraně odkrytou bránu Hugg.

Do třetí třetiny vstoupili aktivněji Švédové, kteří si vytvořili tlak a také několik gólových šancí, své spoluhráče ale podržel vynikající Škarek. Ve 47. minutě už byl český gólman překonán, ale na brankové čáře ho zastoupil po šanci Bemströma Šalda. Češi se nedostávali před Erikssona tolik jako v předchozích periodách. Čtyři minuty před koncem normální hrací doby vyhodil Lundeström kotouč z obranného pásma do hlediště a Češi dostali velkou šanci na rozhodující branku. V početní převaze se však k žádné šanci nedostali. V dramatickém závěru normální hrací doby si svěřenci Václava Varadi vytvořili zajímavé šance, před Erikssonem vzniklo několik závarů, ani jeden ovšem brankou neskončil.

Na úvod desetiminutového prodloužení získali domácí hokejisté výhodnou početní převahu čtyři na tři. Česká čtveřice si vytvořila enormní tlak, ale Erikssona překonat nedokázala. Hrdinou se mohl stát Machala, který se ocitl před bránou, proti jeho zakončení se však dokázal přesunout švédský gólman. I Tři Korunky mohly rozhodnout. Hugg se ocitl sám před bránou, ale Škarek předvedl veledůležitý zákrok. Když už se zdálo, že utkání budou muset rozhodnout samostatné nájezdy, našel Zadina Jakuba Galvase, který 22 sekund před koncem prodloužení prostřelil zblízka Erikssona, a spustil erupci euforie v břeclavské Ice Bors Areně.

Ohlasy trenérů

Václav Varaďa, trenér české reprezentace: Bylo to utkání hodné semifinále. Hrál se vyrovnaný hokej, který rozhodl jeden gól. Chtěli jsme vyhrát víc než soupeř. Několikrát měli prázdnou bránu, ale nám se to podařilo vždy blokovat. V prodloužení jsme byli lepší a zasloužili jsme si postoupit dál.

Torgny Bendelin, trenér Švédska: Byl to fantastický zápas. Tito kluci mají šestnáct nebo sedmnáct roků a velmi dobře plnili plán, který jsme si stanovili. Hráči si vytvořili množství šancí a nevzdali se, ale stále šli za výhrou. Je to pro nás těžká prohra. Připravoval jsem se na samostatné nájezdy a my dostali 22,5 vteřin před koncem gól. Na druhou stranu, český tým pracoval dobře a velmi tvrdě. Rád bych dodal, že jsme měli jednu přesilovovou hru a Češi čtyři nebo pět, což neodpovídalo průběhu hry. Nedovolil bych si obviňovat rozhodčí, ale je to pro mě trochu překvapivé, že v takovém zápase má jeden tým jednu přesilovku a druhý o tolik víc. Myslím, že jsme udělali všechno, co jsme měli.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??