Švédové si na úvod turnaje poradili s USA. Zápas rozhodli čtyřmi góly během čtyř minut

07.08.2017 | Jonáš Majtyka

Břeclav – Ve vyrovnaném a velmi tvrdém utkání dlouho drželi těsný náskok Američané. Jenže ke konci druhé třetiny přišel zkrat. Hráči Švédska vsítili během čtyř minut čtyři branky a otočili vývoj zápasu. Zámořský celek se ve třetí třetině snažil o zvrat, Švédové si ale vítězství už vzít nenechali.

Zápas č. 1  •  po 7.8.2017  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
USA
1:6
( 1:0, 0:4, 0:2)
Švédsko
USA: Saville – Demin, Krygier, Semik, Samuelsson (A), Mackinnon (A), Ch. Krygier, Ferrandino – Hall, Drury (C), Randl – Savage, Hain, Jenkins – Lapointe, Donovan, Meyer – Caponi, Haskins, Jensen – McLaughlin.
Švédsko: Lindbom (43. - 46. Hellsten) – Ginning, Johansson, Sandin (C), Boqvist, Fransson, Granberg, Andersson – Wernblom (A), Bäck, Hållander – Fagemo, Olofsson (A), Jakobsson – Berggren, Gustafsson, Eriksson – Finn Olsson, Nässén, Westfält – Lilja.
Branky a asistence: 15. Lapointe (Donovan) – 34. Wernblom (Johansson, Hållander), 36. Westfält, 39. Fagemo (Boqvist, Sandin), 40. Johansson (Ginning), 60. Fagemo (Finn Olsson, Boqist)
Střely: 18:41 (5:11, 5:20, 8:10).
Vyloučení: 13:4, navíc Albin Eriksson 5+20 vražení na hrazení. Využití: 0:4. V oslabení: 0:1.
Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Kotlík, Rampír. Diváků: 523.

Úvodní utkání břeclavské skupiny začalo pěkně zostra. Už od úvodní buly se hrálo ve vysokém tempu a ani jedno z mužstev nechtělo tomu druhému nechat nic zadarmo. V sedmé minutě měli Švédové k dispozici přesilovou hru. Tu ale hráči USA svou obrovskou bojovností ubránili, když zblokovali několik střel soupeře a jejich brankář ani nemusel zasahovat.

První branky se diváci dočkali až po čtvrt hodině hry. Donovan vybojoval na půlce kotouč, se kterým zajel k levému mantinelu a pokusil se o střelu. Ta se od některého ze švédských obránců odrazila směrem do mezikruží, kde byl nachystaný Phillipe Lapointe a nekompromisně zavěsil pod horní tyč. Tým tří korunek mohl posléze vyrovnat, když Wernblom ujížděl sám na bránu. Mířil ovšem až moc přesně a trefil tyč! Američané následně ubránili další oslabení a do šatny si odnesli jednobrankový náskok.

Na začátku prostřední periody se početní výhody dočkal i tým ze zámoří. A byla to hned pětiminutová přesilovka, za vražení nahrazení totiž putoval předčasně do sprch Albin Eriksson. Švédi ovšem velice dobře bránili a své první oslabení s přehledem ustáli. V polovině zápasu se tváří v tvář Lindbomovi ocitl Lapointe, jenže na švédského gólmana si nepřišel, což ho v následujících minutách muselo mrzet.

Hráči ve žlutých dresech totiž dokázali otočit skóre! Nejdříve Saville vyrazil Johanssonův pokus z mezikruží přímo na hůl Lukase Wernbloma, který už jen pohodlně poslal puk do sítě a vyrovnal na 1:1. O dvě minuty později zaváhali Američané v rozehrávce, čehož využil Marcus Westfalt, jenž se zmocnil kotouče a nadvakrát překonal Savilla. Následně si Tre kronor zahráli další přesilovku. Adam Boqvist našel křížným pasem výborně najetého Samuela Fagema a ten nekompromisní ranou propálil amerického brankáře. Ani po třetím gólu neměli švédští mladíci dost. Adam Ginning to zkusil od modré čáry, jeho projektil těsně před bránou tečoval Filip Johansson, který zvýšil na rozdíl tří branek!

V závěrečné dvacetiminutovce se sice Spojené státy snažili zvrátit výsledek, jenže Švédové svůj náskok zodpovědně bránili a svého soupeře už v podstatě k ničemu nepustili. Naopak mohli vstřelit další gól. Wernblom se dostal do samostatného úniku, ale jeho bekhendový blafák Saville vystihl.

V závěru utkání padly ještě dvě branky. Svým druhým gólem se prezentoval Lukas Wernblom, jenž do sítě dorazil vyraženou střelu Filipa Johanssena. Následně šestý gól svého týmu vstřelil Samuel Fagemo. Hráči ze severu Evropy tak dokázali otočit pro ně se nepříznivě vyvíjející střetnutí a připisují si tři body do tabulky.

Clark Donatelli (Trenér USA): Byli jsme hodně vylučovaní a obdrželi jsme čtyři góly v oslabení. Jsme hodně zklamaní, ale to je hokej. Naše hra nebyla špatná, nemůžete ovšem vyhrát s tolika trestnými minutami.
Bendelin Torgny (Trenér Švédska): Myslím, že jsme odehráli výborný zápas. Náš výkon byl velmi soustředěný. Takticky jsme utkání skvěle zvládli. Plnili jsme věci, které jsme si řekli před zápasem. Nakonec rozhodly přesilovky, v nichž jsme vstřelili čtyři branky.