Čeští hokejisté na úvod prohráli s Kanadou, ta ukázala obrovskou sílu v přesilových hrách

05.08.2013 | Petr Horčička

Favorizovaná Kanada svou úlohu zvítězit v prvním zápase nad českým výběrem zvládla na jedničku. Zápas rozhodly především její využité přesilové hry. Svěřenci trenéra Jakuba Petra si tak na první body budou muset počkat minimálně do zítra, kdy od 19 hodin změří síly se Švýcarskem, které v pondělním utkání přehrálo výběr Švédska.

Zápas č. 4  •  po 5.8.2013  •  19:00  •  Online přenos utkání
Česko
0:4
( 0:2, 0:1, 0:1)
Kanada
Česko: Vaněček (Pechek) – Zbořil, Pyrochta, Pýcha, Mašín, Mikliš, Zahradníček, Ščotka, Matula – Karabáček, Zacha, Kotala – Pastrňák, Veselý, Vrána – Vopelka, Kovařčík, Jenyš – Černoch, Kuťák, Švarc
Kanada: Bilia (McDonald) – Hickets, Ekblad, Fleury, McKeown, Pilon, Neill, Carrier – Bennett, Point, Watson – Dal Colle, Fabbri, Virtanen – Chartier, Bishop, Hawryluk – Lemieux, Audette, McCann - Pépin
Branky a asistence: 3. Dal Colle (Ekblad, Fabbri), 20. Fleury (Ekblad), 38. Watson (z trestného střílení), 42. Audette (Point, Ekblad)
Střely: 13:42 (5:12, 6:16, 2:14).
Vyloučení: 7:6. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hribik, Šír – Hlavatý, Tošenovjan. Diváků: 1300.

Od úvodního hvizdu panovala na stadionu v Břeclavi výtečná atmosféra. Větší tlak si v úvodních minutách vytvářeli Kanaďané, kteří byli za svou aktivitu odměněni početní výhodou. Tu hráči s javorovým listem dokázali využít, po 74 vteřinách se prosadil Michael Dal Colle a otevřel tak střelecký účet pondělního utkání.

Čeští mladíci byli na konci sedmé minuty hodně blízko vyrovnání. Karabáček vyprodukoval z mezikruží zajímavý pokus, který však se štěstím vyrazil Billia mimo tři tyče. I nadále se pokračovalo ve vysokém tempu, ale Vertanen a později ani Veselý na pozorně chytající brankáře nevyzráli.

Chvíli před koncem první třetiny byli čeští hokejisté potrestáni za příliš mnoho hráčů na ledě. Hokejisté ze zámoří znovu prokázali svou sílu v přesilových hrách. Dělovku z hokejky Haydna Fleuryho zastavila až síť Vaněčkovy branky a místo touženého vyrovnání přišla druhá branka v české síti.

I druhá část nabídla pohledný hokej. Ovšem to nejzajímavější přišlo až ve 38. minutě. Spencer Watson postupoval tváří v tvář mladoboleslavskému Vaněčkovi a při zakončování byl faulován. Hlavní rozhodčí nařídil trestné střílení, které faulovaný hráč s přehledem proměnil a navýšil vedení Kanady na rozdíl tří branek.

O síle kanadských hráčů v početních výhodách netřeba diskutovat. V úvodu posledního dějství byl vyloučen Pyrochta, což hokejisté v červených dresech nekompromisně trestali. Ti dokonale rozebrali českou defenzivu a Daniel Audette zakončoval prakticky do odkryté klece.

Více už se v prvním představení českých a kanadských hokejistů nestalo. Hráči s javorovým listem si připisují první vítězství, čeští mladíci naopak první porážku. Nejlepším hráčem výběru trenéra Petra byl zvolen brankář Vaněček, nejlepším hráčem výběru trenéra Huntera pak brankář Billia.

Jakub Petr (trenér české reprezentace): Z hlediska přístupu a bojovnosti nemám hráčům co vytknout. Stál proti nám velice silný soupeř, kterému jsme nabídli několik přesilovek, a on se v nich dokázal prosadit. Nejvíce se nám povedla úvodní třetina, ale od druhé už si myslím, že Kanaďané byli lepší, a to zejména v osobních soubojích. V úterý nás čeká duel se Švýcarskem, tedy zřejmě klíčový zápas turnaje, takže se na něj musíme dobře připravit. Půjdeme do něj s čistou hlavou a pro dobrý výsledek uděláme na ledě vše.

Dale Hunter (trenér kanadské reprezentace): Chlapci se snažili, to především. Měli jsme dobré přesilovky a dobře zachytal brankář. Ten je vždycky hlavním faktorem úspěchu. Češi měli svoje šance. Bylo rozhodující, že za stavu 2:0 náš brankář chytil situaci 2 na 1.