Češi nestačili na Švédsko, ve středu si to s USA rozdají o postup do semifinále

08.08.2017 | Richard Müller

Večer druhého hracího dne patřil opět českému výběru trenéra Bruka, který vyslal svůj tým před zraky necelých dvou tisícovek fanoušků do utkání proti Švédsku. Češi se zásluhou Pláška sice dostali do vedení, ale velmi brzy je soupeř ze severu přetlačil. Konečných sedm gólů v síti Dvořáka rozhodlo o druhém vítězství Švédska na turnaji.

Zápas č. 7  •  út 8.8.2017  •  19:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Česko
3:7
( 1:2, 1:4, 1:1)
Švédsko
Česko: Dvořák (Dostál) – Zábranský (C), Dluhoš, Klejna, Kowalczyk, Malík, Adámek, Seemann – Blümel, Pekař, Lauko (A) – Plášek, Střondala, Gajarský – Kvasnica, Čajka (A), Matiášek – Pavel, Arnošt, Jeník – Sedlák
Švédsko: Lindbom (Hellsten) – Johansson, Ginning, Boqvist, Sandin (C), Granberg, Andersson, Fransson – Hållander, Bäck, Wernblom (A) – Jakobsson, Olofsson (A), Fagemo – Eriksson, Gustafsson, Berggren – Westfält, Nässén, Lilja – Finn Olsson
Branky a asistence: 15. Plášek, 23. Jeník (Gajarský), 42. Plášek (Gajarský, Střondala) – 17. Fagemo (Berggren, Sandin), 19. Olofsson (Jakobsson), 26. Westfält (Gustafsson), 28. Berggren (Gustafsson, Finn Olsson), 37. Hållander (Olofsson, Boqvist), 38. Fagemo (Jakobsson), 47. Gustafsson
Střely: 34:44 (9:17, 13:14, 12:13).
Vyloučení: 6:10. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hribik, Hradil – Jindra, Zíka. Diváků: 1982.

Počáteční oťukávání trvalo asi jen tři minuty. Adam Gajarský přidal na tempu a zajel si mezi obranu, odkud donutil Lindboma použít levý beton. Švédové nezaostávali a za potlesku tribun si připsal první zákrok proti Gustafssonovi gólman Dvořák.

S blížící se polovinou utkání ztráceli domácí hráči často puk při útočných akcích. V souboji s obráncem byl tentokrát o kotouč obrán Lauko, který by jinak čelil samostatnému úniku.

Na přelomu první třetiny nechyběly ani první potyčky v brankovišti, do kterých se zapletl z českých barev Jeník.

I druhý závar před bránou Dvořáka způsobil velmi aktivní Gustafsson. Z následné protiakce si musel nedovoleně pomoci Johansson a dostal za to po právu dvě minuty.

Přesilovka Čechů měla krátkého trvání a za nedovolené bránění si šel z donucení odpočinout Plášek. Hru čtyři na čtyři zvládali lépe Švédové, přesto zaměstnali brankáře pouze jedinkrát.

Sotva co se Češi dostali do plného počtu, vydal se na pouť směrem k bráně Jeník, v tomto případě to řešil Švéd v masce za pomoci betonu a vyrážečky. Následně to mezi oběma týmy vřelo, což dvojice sudích řešila současnými tresty.

V patnácté minutě sebral na půlící čáře kotouč Karel Plášek a bez osobního strážce si dojel sólovou jízdou až před Lindboma, jehož velmi hbitým pohybem doleva posunul a vzápětí otevřel k radosti publika skóre zápasu.

Vedení domácího týmu netrvalo dlouho. Švédové se nahrnuli v plném počtu k pravé tyči Dvořáka, odkud po přihrávce rozvlnil síť Samuel Fagemo.

Minutu před závěrem první třetiny už Švédové dokonce vedli. Velká rána pro český tým přišla takzvaně do šatny. Jacob Olofsson sebral na levém kruhu kotouč, se kterým se následně prosmýkl skrz předbrankový prostor a bekhendem zakončil ke vzdálenější tyči.

Úvod druhé třetiny vzali Češi kompletně do svých rukou. Navíc jim byla nabídnuta přesilová hra, v níž se dostali před bránu Lindboma. Za bránou sebral puk Jan Jeník, který nejprve naznačil střelu a pak s jistotou vyrovnal.

S postupem času začali Češi herně ztrácet, čehož nemohli hráči ve žlutém nevyužít. Ve 26. minutě vrátil po odraženém puku vedení na stranu svého mužstva Marcus Westfält.

Gólové hody pokračovaly o necelé tři minuty později. Před prázdnou klec se postavil Jonatan Berggren, jemuž zakončení nedělalo sebemenší problém.

V polovině zápasu tak museli Brukovi svěřenci čelit už dvougólovému manku se záporným stavem 2:4, navíc Švédovi hrozili před Dvořákem dál.

Celou druhou část druhé periody se drželi Švédové v útočném pásmu a po právu slavili i pátou branku. Dvořákovi se sice povedlo puk dvakrát odrazit, ale napotřetí už propasíroval kotouč za čáru Filip Hållender.

To zdaleka nebylo od seveřanů vše. Trápení českého mužstva prohloubil už svou druhou brankou Samuel Fagemo, když dostal nádhernou nabídku do prostoru mezi kruhy a nikým nehlídán nedal Dvořákovi šanci.

Daleko lepší byl v podání Čechů nástup do závěrečné třetiny, kterou načali v početní převaze. Po osmdesáti vteřinách hry si pěkně natáhl puk Karel Plášek a dělovkou pod břevno přece jen udržel určité naděje národního týmu.

Češi se dostali do oslabení, avšak z úniku mohl srovnat Lauko, který ale jen napálil gólmana, od nějž se puk odrazil na hokejku Davida Gustafssona, jemuž se povedl učebnicový brejk, z něhož navýšil na 3:7.

Český výběr i přes nepříznivý výsledek zápas nevzdával a hlavně v závěru bojoval o další čestný gól. Defenzíva Švédska se ale nenechala jednoduše obelstít, a se závěrečným hvizdem bylo jasné, že domácí výběr bude dnes bez bodu.

David Bruk (trenér Česka): Narazili jsme na velmi silného a organizovaného soupeře. Švédsko vypadá na turnaji opravdu výborně. Výsledek je jasný, prohráli jsme zápas. Musíme sportovně uznat, že Švédové byli lepší. V utkání jsme ale měli velmi dobré momenty. Myslím, že jsme odehráli slušně první a třetí třetinu. Pokud ovšem chceme porážet takové soupeře, nemůžeme si dovolit útočné fauly a fauly z frustrace. To nás dnes srazilo a soupeř toho využil.
Torgny Bendelin (trenér Švédska): Byl to velmi těžký zápas, naši hráči ovšem podali výborný výkon, vstřelili sedm branek a vyhráli utkání. Střetnutí jsme zvrátili ve druhé třetině. Máme ale pořád co zlepšovat. Hodně jsme soupeře tlačili, někdy jsme ale možná útočili až moc a dali Čechům prostor k šancím.