Slovensko dorovnalo dvojgólovú stratu s hviezdnou Kanadou, napokon však v predĺžení tesne prehralo

08.08.2016 | Veronika Pancuráková

Zápas č. 2  •  po 8.8.2016  •  17:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam  •  zápis SZLH
Slovensko
2:3pp
( 0:2, 0:0, 2:0 - 0:1)
Kanada
Slovensko: Sklenár (Ovečka) – Korenčík, Ivan, Kupec, Žiak, Boldižár, Marguš, Demo, Verbický – Ružička (C), Roman, Krivošík – Hrehorčák, Havrila, Liška (A) – Kelemen, Kövér (A), Fafrák – Eliáš, Kukľa, Stacho
Kanada: Scott (DiPietro) – Phillips (C), Crête-Belzile (A), Mitchell, Smart, Brook, Roberts, Bouchard, Meireles -Entwistle, Suzuki, Comtois – Tippett (A), Bowers, Strome – Mattheos, Studnicka, Bellerive
Branky a asistence: 51. Ivan (Roman, Krivošík), 59. Krivošík (Ivan) – 2. Tippett (Rasmussen, Veleno), 7. Comtois (Suzuki, Entwistle), 65. Comtois
Střely: 29:43 (4:17, 9:8, 9:13 - 1:5).
Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: J. Konc, Mülner – Kacej, M. Orolín. Diváků: 1479.

Slováci nevstúpili do duelu šťastnou nohou a už po minúte hry prehrávali 0:1, keď v sieti Sklenára skončila hneď piata strela. To hviezdami nabitý kanadský tím ešte viac povzbudilo a pokračoval vo svojej ofenzívnej snahe. Výsledkom bol druhý presný zásah v našej sieti a všetko nasvedčovalo tomu, že zápas bude mať rýchly spád. To sa ale nestalo a slovenskí reprezentanti do 18 rokov predivedli obrovskú dávku bojovnosti. Aktívnejší Kanaďania pokračovali v streleckej snahe, ale Sklenár spoľahlivo likvidoval strelu za strelou. Päť minút pred koncom prvej tretiny mohol vo veľkej šanci na 3:0 navýšiť Strome, ale poskakujúci puk mu do siete nedovolil upratať slovenský obranca. Na opačnej strane sa ešte v prvej tretine mohol presadiť aj Ružička, ale bo faulovaný a puk okolo Scottovho betónu za čiaru nedostal.

Ihneď po zmene strán videli bratislavské tribúny ďalšiu veľkú šancu, do ktorej sa dostal Entwistle, ale gól z toho vďaka pohotovému zákroku slovenského gólmana nebol. Horúco bolo pred slovenskou bránkou aj o dve minúty neskôr, kedy McLeod strieľal priamo spred našej svätyne, ale klbko tiel puk dokázalo zraziť. Potom sa streleckej iniciatívy chopili Slováci a publiku predviedli hneď niekoľko pekných zakončení. Individuálne sa ukázal Stacho, ktorý po otočke pálil z medzikružia, Roman chcel ranou z ľavého kruhu bleskovo využiť zlé vyrazenie Scotta, no ani jeden z nich nepochodil. Úspešný nebol v najväčšej šanci zápasu po Romanovej prihrávke ani Ivan, takže sa stredná dvadsaťminútovka skončila bezgólovou remízou 0:0.

V záverečnej tretine pokračovali Javorčíkovi zverenci vo vynikajúcom výkone a tribúny potešili svojou veľkou bojovnosťou. Kanaďania začali mať v defenzíve väčšie problémy so zakončeniami a niekoľkokrát odolali aj s prispením šťasteny. Obrovský výbuch radosti na štadióne nastal desať minút pred koncom riadnej hracej doby, keď Ivan osamotený pred bránkou nekompromisne usmernil puk za presúvajúceho sa kanadského gólmana. V samom závere si slovenský kouč vyžiadal oddychový čas, nechal brankára Sklenára na striedačke a skúsil to hrou so šiestimi korčuliarmi. To sa napokon ukázalo ako správne rozhodnutie, pretože 62 sekúnd pred poslednou sirénou vyrovnal Krivošík a poslal zápas do predĺženia.

V päťminútovom pridanom čase hrali obe mužstvá s tromi korčuliarmi a predvádzali vynikajúce výkony. O víťazstve napokon rozhodol tesne pred koncom Comtois.

Norbert Javorčík (havný tréner Slovenska): Sme veľmi šťastní, že sme dokázali otočiť zápas, ale zároveň sme veľmi nešťastní, že sme ho na konci stratili a že sme nemohli byť víťazi. Zverenci podali veľmi dobrý výkon, ale nakoniec zavládol veľký smútok. Musíme uznať aj silu súpera. Málokedy sa stretávame s mužstvami, ktoré dokážu hrať v takejto veľkej intenzite. Myslím si však, že tento kolektív na to má a prispôsobil sa aj hráčom takejto svetovej kvality.