ČLÁNEK

Trenér Švýcarska Manuele Celio: Nesmíme se s ničím spokojit

10.08.2013 | David Bohata

Švýcaři na turnaji zanechali smíšený dojem. V každém svém vystoupení vsítili pouze 3 branky. Ve všech byli blízko vítězství, ale v konečném účtování obsadili až třetí místo ve skupině, respektive šesté celkově po zápase s Finskem. I v něm dlouho vedli, ale nakonec prohráli. Stále usměvavý trenér švýcarského výběru Manuele Celio hodnotil vystoupení svých svěřenců na Ivan Hlinka Memorial Cupu.

Dnes jste měli zápas pod kontrolou, ale opět prohráli po nájezdech. Jak si to vysvětlujete?
Po hloupém vyloučení jsme dostali gól na 2:3. Příliš brzy jsme polevili. Tohle je v hlavách. Musíme mít profesionálnější přístup. Každý si chce vystřelit, když jsou tu ti scouti. Nehrají to, co mají, chtějí přidat ještě něco navíc. Ale

Za celý turnaj jste měli po prodloužení k dispozici celkem 7 nájezdů, ale neproměnili ani jeden. Čím to?
Je to jako v zápase, kdy se zbytečně snažíme za každou cenu si přihrát místo vystřelit. Z toho plyne, že se jako jednotlivci vyhýbáme zakončení. Možná nejsme tak dobří, abychom se dokázali připravit na tolik nájezdů nebo vůbec abychom dotáhli zápas k vítězství v základní hrací době.

I přes konečný nezdar musíte být s tím, co mužstvo na turnaji předvedlo, vcelku spokojený. Hráli jste vyrovnané zápasy se všemi soupeři.
Ze sportovního hlediska určitě. V každém utkání jsme měli šanci vyhrát. V tomto směru jsme tam, kde jsme chtěli být. Ale hráčům chybí vyspělost. Chci, aby se naučili hrát na takovéto úrovni. Každý zápas je pro ně nesmírně důležitý. Hráli jsme tu dobře, i když v pár detailech to nebylo ono. Hlavně ty konce zápasů – příště musíme uržet vedení a třeba nějaký gól přidat.

Našel byste ve vašem týmu nějakého hráče, který výkonostně čněl nad ostatní? Mně zaujaly výkony Kevina Fialy, který dokázal při každém střídání být pro soupeře nebezpečný. Neměl právě Fiala být tahounem švýcarského týmu?
Měl, ale nebyl. Odehrál jedno dobré utkání proti Kanadě. Často se nechává hloupě vylučovat (12 trestných minut ve 4 zápasech, pozn. red.). Musí se vice obětovat pro tým. Mohl by být nejlepší, ale zatím tomu tak není. Ještě musí dospět, teď je to ještě dítě. Chce to čas. Má obrovský talent. Doufám, že v budoucnu vyroste a stane se z něho hráč, jakým by měl být.

O Švýcarsku se dlouhou dobu hovoří jako o zemi, která se stále hokejově zlepšuje. Myslíte si, že už se můžete počítat mezi nejlepší hokejové země?
Před nějakými deseti lety jsme se začali vice věnovat tomu, abychom se přiblížili světové špičce. Myslím si, že máme dobré základy, dobrý program. Poslední mistrovství světa jsme vyhráli stříbrné medaile, což dokazuje, že jsme na správné cestě. Avšak soupeř nikdy nespí. Sice jsme se hodně zlepšili, ale je na čase udělat další krok a být ještě lepší, investovat do hokeje ještě víc. Nesmíme se s ničím spokojit.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada