ČLÁNEK

Trenér Švýcarska Manuele Celio: Nesmíme se s ničím spokojit

10.08.2013 | David Bohata

Švýcaři na turnaji zanechali smíšený dojem. V každém svém vystoupení vsítili pouze 3 branky. Ve všech byli blízko vítězství, ale v konečném účtování obsadili až třetí místo ve skupině, respektive šesté celkově po zápase s Finskem. I v něm dlouho vedli, ale nakonec prohráli. Stále usměvavý trenér švýcarského výběru Manuele Celio hodnotil vystoupení svých svěřenců na Ivan Hlinka Memorial Cupu.

Dnes jste měli zápas pod kontrolou, ale opět prohráli po nájezdech. Jak si to vysvětlujete?
Po hloupém vyloučení jsme dostali gól na 2:3. Příliš brzy jsme polevili. Tohle je v hlavách. Musíme mít profesionálnější přístup. Každý si chce vystřelit, když jsou tu ti scouti. Nehrají to, co mají, chtějí přidat ještě něco navíc. Ale

Za celý turnaj jste měli po prodloužení k dispozici celkem 7 nájezdů, ale neproměnili ani jeden. Čím to?
Je to jako v zápase, kdy se zbytečně snažíme za každou cenu si přihrát místo vystřelit. Z toho plyne, že se jako jednotlivci vyhýbáme zakončení. Možná nejsme tak dobří, abychom se dokázali připravit na tolik nájezdů nebo vůbec abychom dotáhli zápas k vítězství v základní hrací době.

I přes konečný nezdar musíte být s tím, co mužstvo na turnaji předvedlo, vcelku spokojený. Hráli jste vyrovnané zápasy se všemi soupeři.
Ze sportovního hlediska určitě. V každém utkání jsme měli šanci vyhrát. V tomto směru jsme tam, kde jsme chtěli být. Ale hráčům chybí vyspělost. Chci, aby se naučili hrát na takovéto úrovni. Každý zápas je pro ně nesmírně důležitý. Hráli jsme tu dobře, i když v pár detailech to nebylo ono. Hlavně ty konce zápasů – příště musíme uržet vedení a třeba nějaký gól přidat.

Našel byste ve vašem týmu nějakého hráče, který výkonostně čněl nad ostatní? Mně zaujaly výkony Kevina Fialy, který dokázal při každém střídání být pro soupeře nebezpečný. Neměl právě Fiala být tahounem švýcarského týmu?
Měl, ale nebyl. Odehrál jedno dobré utkání proti Kanadě. Často se nechává hloupě vylučovat (12 trestných minut ve 4 zápasech, pozn. red.). Musí se vice obětovat pro tým. Mohl by být nejlepší, ale zatím tomu tak není. Ještě musí dospět, teď je to ještě dítě. Chce to čas. Má obrovský talent. Doufám, že v budoucnu vyroste a stane se z něho hráč, jakým by měl být.

O Švýcarsku se dlouhou dobu hovoří jako o zemi, která se stále hokejově zlepšuje. Myslíte si, že už se můžete počítat mezi nejlepší hokejové země?
Před nějakými deseti lety jsme se začali vice věnovat tomu, abychom se přiblížili světové špičce. Myslím si, že máme dobré základy, dobrý program. Poslední mistrovství světa jsme vyhráli stříbrné medaile, což dokazuje, že jsme na správné cestě. Avšak soupeř nikdy nespí. Sice jsme se hodně zlepšili, ale je na čase udělat další krok a být ještě lepší, investovat do hokeje ještě víc. Nesmíme se s ničím spokojit.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??