ČLÁNEK

Trenér Petr: Dojem máme zkažený. Slováci? Klobouk dolů

06.08.2021 | Adéla Kvapilová

Čeští mladíci v posledním zápase Hlinka Gretzky Cupu od poloviny prostřední třetiny tahali za kratší konec provazu a nakonec se musí spokojit s celkovým šestým místem. „Hodně mě to mrzí. Řekli jsme si, že ten zápas budeme hrát jako finále, ale některé věci na ledě se mi obrovsky nelíbily. Pro mě je tenhle zápas obrovské zklamání, a nejenom pro mě, ale i pro kolegy,“ mrzí prohra v závěru turnaje Jakuba Petra. Celkový dojem si tím zkazili. Před Slováky smeká klobouk.

Poslední duel sehrála osmnáctka s výběrem USA. Závěr turnaje ale nedopadl úplně podle představ. Dobré momenty střídaly špatné a nebylo to ono. Vysvětlení pro sebe hlavní kouč reprezentace má. „Je brzy po utkání a nechci být v některých ohledech nepříjemný. Bylo to jasné. Američané nás přebruslili, byli silnější. Jaké mají dovednosti, víme. Celkově v zápase byli výrazně lepší. Je to pro mě trošku zklamání. Na druhou stranu se nám možná někteří hráči odkryli v téhle únavě, pomůže nám to do dalších nominací v sezoně.“

Českým hráčům v zápase chyběla energie a od druhé periody převahovala pasivita. „Víme, že tyto týmy musíme přehrávat organizovaností. Dostupovali jsme pozdě, pak jsme byli pasivní. Bylo to čekání na gól,“ popisuje Petr herní styl svého výběru. Pro oba celky to bylo páté utkání v sedmi dnech, Američani ještě cestovali ze slovenských Piešťan.

Největší zlom přišel v úvodu poslední dvacetiminutovky. Čeští mladíci vstupovali do závěrečného dějství s jednobrankovým mankem, což by nebylo ještě tak dramatické, kdyby nepadl smolný gól z odrazu. Po necelých dvou minutách ale přišla branka číslo pět. „Je pozitivní, že jsme se i za stavu 2:5 nevzdali a vrátili se do zápasu. Určitě jsme si nezasloužili vyhrát, protože bychom se pak jenom alibisticky sami hladili. V téhle fázi sezóny je důležité nazvat věci správně. Je to ale spíš na interní hodnocení směrem k dalšímu turnaji,“ uvědomuje si Jakub Petr, kterému po skončení zápasu se zámořským týmem nebylo moc do smíchu. „Hodně mě to mrzí. Řekli jsme si, že ten zápas budeme hrát jako finále, ale některé věci na ledě se mi obrovsky nelíbily. Pro mě je tenhle zápas velké zklamání, a nejenom pro mě, ale i pro kolegy.“

Celkový dojem z turnaje má po třech porážkách v řadě hořkou pachuť. „Před turnajem jsem říkal, že nevím, co od toho čekat. Nadchli mě ve Švýcarsku svým přístupem, i tady v utkání se Švýcarskem, Finskem. Odehráli jsme asi nejlepší první třetinu s Ruskem. Můj pocit je, že od té druhé třetiny zápasu s Ruskem to šlo brutálně dolů. Teď je na nás zjistit, proč to je. Zkazili jsme si tím celý dojem, který jsme si vybudovali,“ vysvětluje své hodnocení.

Jedna z největších individualit českého kádru byl kapitán Jiří Kulich. Sedmnáctiletý útočník byl třikrát zvolen nejlepším hráčem utkání. Během čtyř zápasů zaznamenal čtyři body (tři góly a jednu asistenci). „Když se díváte na ostatní týmy, tak vždycky mají čtyři, pět individualit, a přesně tyhle hráče potřebujete. Jirka je takový. Já si jenom přeji, ať se k němu někdo během sezony přidá, ať je těchhle hráčů víc. On se musí s rolí srovnat. Tyhle individuality rozhodují mistrovství světa. Pořád věřím, že tam je potenciál, že se těmi výraznými hráči můžou stát i další.“

Nejvýraznější stopu na turnaji zanechali Slováci. Všechna utkání ve skupině B ovládli a v semifinále si jednoznačně poradili s Finy, čímž si zajistili účast v boji o nevzácnější kov. „Vloni jsme s nimi před mistrovstvím světa hráli čtyři zápasy, když jsme dostali výjimky. Byl to ročník 2003 a tam už byla spousta mladších hráčů. Když nám přáli štěstí na mistrovství, tak jsem jim říkal, že jsou pro mě jedním z favoritů na Hlinku. Usmívali se, ale moc dobře věděli, že to tak bude. Klobouk dolů. Objevilo se tam několik individualit. Pak vidíte, co to najednou dělá s turnajem, jako je Hlinka Gretzky Cup,“ uzavírá rozhovor Jakub Petr. 

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Facebook

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??

Facebook

Amerika dokráčela bezpečně za ziskem ?? bronzu! Gratulujeme!USA wins the bronze ?? medal! Congratulations!

Facebook

Sledujte zápas mezi ???? Českem a ???? Kanadou živě na Youtube! ??

Facebook

Severoamerické derby pro ???? Kanadu! Ve finále zabojuje o zlato s domácími Čechy. ??

Facebook

Česko nadělilo Finsku 8 golů a je ve finále poprvé od roku 2017! ??