ČLÁNEK

TOP 5 hokejových hvězd, které startovaly na Memoriálu Ivana Hlinky

02.08.2015 | Jakub Kudláč

Memoriál Ivana Hlinky je prestižní turnaj, mnohdy ještě kvalitněji obsazen než mistrovství světa do 18 let. Není tak výjimkou, že z některých hráčů, kteří na tomto turnaji hráli, vyrostli hráči bruslící nyní v nejmodernějších halách světa. A soupeři z nich mají strach.

Sidney Crosby

Téměř osmadvacetiletý centr hrající za Pittsburgh Penguins je známé jméno snad ve všech koutech světa. Jednička draftu z roku 2005 má za sebou v nejprestižnější lize světa 727 utkání, všechny v dresu Tučňáků, kde je také již devátým rokem kapitánem. V této porci odehraných zápasů vstřelil 345 gólů a na 626 jich přihrál.

Hned první sezónu po draftu hráč s číslem 87 na zádech získal 102 bodů a stal se tak nejmladším hráčem NHL, který překonal stobodovou hranici. Drží také další rekordy v kategorii nejmladší. "Sid" se může pyšnit ziskem Stanley Cupu v roce 2009, dvěma olympijskými zlaty z let 2010 a 2014 či zlatem z letošního Mistrovství světa, které mu zároveň umožnilo vstup do Triple Gold Clubu.

Na Ivan Hlinka Memorial Cupu se ukázal Crosby jako talentovaný hráč a stal se hvězdou turnaje. V roce 2003 tehdy jako šestnáctiletý v pěti zápasech zaznamenal čtyři trefy a dvě asistence, na medaili to však javorovým listům nestačilo, protože v souboji o třetí místo podlehly České republice vysoko 2:8.

Jonathan Toews

Hráč, jenž v NHL vstřelil hned ve svém prvním zápase z první střely gól, byl Chicagem draftován v roce 2006 na třetím místě a v týmu působí doposud. Za osm sezón odehrál v National Hockey League 682 střetnutí, získal v nich 608 bodů (262+346).

Již osmým rokem kapitán Blackhawks je držitelem dvou zlatých medailí z mistrovství světa juniorů, vlastní zlato a stříbro z MS, dvakrát vyhrál olympiádu a třikrát Stanley Cup. Sedmadvacetiletý hokejista je tudíž dalším členem Triple Gold Clubu. Na turnaji v Česku se ukázal v šestnácti letech v roce 2004, kdy zde za pět zápasů vstřelil pět branek a tři připravil. Se svými spoluhráči nakonec dosáhl zlatého úspěchu, když ve finále porazili výběr Česka 4:1.

Jevgenij Malkin

Dvojka draftu z roku 2004 působí stejně jako Crosby v Pittsburghu, kde ruský hráč působí už devět let v roli asistenta kapitána. V NHL za tento tým odehrál skoro 688 utkání, ve kterých zaznamenal 813 bodů (310+503). Během poslední výluky hrál KHL za Magnitogorsk.

Hráč s číslem 71 na zádech se pyšní zlatem a bronzem z MS do 18 let, dvěma stříbrnými medailemi z MS do 20 let, dvěma bronzovými, stříbrnými a zlatými medailemi z MS a také Stanley Cupem z roku 2009. Na Memoriálu se představil v roce 2002 v šestnácti letech. Se svým týmem vybojoval bronzové medaile a stal se druhou hvězdou turnaje.

Steven Stamkos

Pětadvacetiletá jednička draftu z roku 2008 aktuálně hraje za Tampu Bay. Mistr světa juniorů z roku 2008 a vicemistr z MS 2009 odehrál v zámořské lize 540 utkání, ve kterých nastřádal 533 bodů (291+242). Už třetím rokem je Stamkos kapitánem Blesků.

Na Memoriálu se představil v roce 2007 v sedmnácti letech. Jako kapitán tým dovedl pouze ke čtvrtému místu. Odehrál čtyři střetnutí a vstřelil jednu branku, na další čtyři přihrál.

Alexandr Ovečkin

Devětadvacetiletý urostlý útočník hrající za Washington Capitals je jedničkou draftu z roku 2004. Má za sebou v americko-kanadské NHL 832 utkání, v týmu z hlavního města USA je také již desátým rokem kapitánem. V nejprestižnější lize světa vstřelil 511 gólů a na 454 jich přihrál. Hned první sezónu po draftu hráč s číslem 8 získal 106 bodů. "Ovi" je také trojnásobným mistrem světa. Na Memoriálu Ivana Hlinky se představil v roce 2002, tehdy jako sedmnáctiletý kluk. Ovečkin se stal hráčem turnaje, se svým týmem vybojoval třetí místo.

Další hvězdy světového hokeje, které startovaly na Memoriálu Ivana Hlinky: Taylor Hall (CAN), Nathan MacKinnon (CAN), Aleksander Barkov (FIN), Jeff Skinner (CAN), Bryan Little (CAN), Filip Forsberg (SWE), Matt Duchene (CAN).

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada