ČLÁNEK

Středoškolské ligy a USHL. Právě odtud nejvíce vybíral realizační tým USA

27.07.2014 | Dominik Tobola

Středoškolské soutěže, odkud drtivá většina hráčů poputuje do USHL a právě nejvyšší americká juniorská liga. Odtud si nejvíce bral nejvíce hráčů trenér USA a někdejší útočník Buffala Sabres, Derek Plante. Přidejte k tomu kanadskou soutěž OHL, pro změnu nejvyšší juniorskou ligu v sousední zemi a vznikne vám výběr považovaný po Kanadě za největšího favorita turnaje. Americké souhvězdí obhajuje loňské druhé místo.

Představit americký tým nelze, aniž bychom vám trochu přiblížili systém soutěží v USA, a také program vytvořený v roce 1996 v Ann Arboru, ve státě Michigan. Americký systém soutěží je velmi rozsáhlý a malinko komplikovanější než-li český mládežnický styl. Logicky. V USA, o mnoho více než u nás, dbají na výchovu hráče jako osobnosti nejen na ledě. Mladí Američané tedy pilují své hokejové dovednosti v rámci své školy, působí ve středoškolských ligách, kde bojují většinou o smlouvy v USHL. Samozřejmě ne všichni, někteří odejdou do CHL, což je kanadsko-americká organizace mající pod svými křídly nejvyšší juniorské soutěže v Kanadě WHL, OHL a QJMHL.

A pak je tady ještě zmiňovaný michiganský projekt z roku 1996. Takzvaný NTDP - National Team Development Program. Ve městě Ann Arbor jsou situovány dvě mládežnické reprezentace, do sedmnácti a osmnácti let. Hráči jsou spolu v podstatě po celý rok, trénují, hrají a i se spolu učí. Tady přichází na řadu takzvaný trénink "off the ice". Hokejisté jsou vychováváni i co se týče vzdělání.

Tento tým, tedy U18, se účastní dubnového mistrovství světa, leč na Memoriál Ivana Hlinky jsou zváni většinou hráči z mládežnické klubové scény. Jen dva hráči zažili loňský celoroční kemp a výchovu v Ann Arboru, obránce Grant Gabriele a útočník Dennis Yan, ten už však údajně Michigan opustil a jediným, kdo bude reprezentovat národní americký hokejový program, je tedy šikovný zadák z Michiganu.

A abychom to vzali pěkně popořádku. Představíme si na úvod brankářskou dvojici. Tu tvoří Matthew Jurusik z týmu Cleveland Barons, hrající T1EHL (přední americká dorostenecká a juniorská soutěž) a Evan Sarthou, který pro změnu působí v OHL v týmu Tri-City Americans. Pokud to budeme brát podle kvality soutěže, tak by měl být jasnou jedničkou druhý jmenovaný, jenže ten se letos v Kanadě příliš nezaskvěl. V šestnácti utkáních, které za Americans odchytal, měl průměr obdržených branek 4,07 na zápas.

Obrannou řadu by pak měl vést nejstarší zadák týmu Tory Dello, hrající USHL za tým Tri-City Storm. Urostlý bek (191 cm) již v loňském roce ukázal své vůdčí schopnosti, ve všech čtyřech utkáních, ve kterých nastoupil za národní tým U17, nosil céčko na prsou. Druhým zajímavým jménem je Grant Gabriele. Obránce pocházející z Brightonu ve státě Michigan naposledy totiž působil v týmu U17, prošel tedy NTDP v Ann Arboru a příští rok by tam měl působit také. Třetí jméno představuje především ofenzivní choutky. Spenser Young si ve středoškolské lize NEPSHA za tým Phillips Exeter Academy připsal v devětadvaceti utkáních celkem 25 bodů (3+22).

V útočné fázi by měl hrát prim tedy Dennis Yan, již zmiňovaný uprchlík z Michiganu. Jeho parťáky a nejčastější sběrači kanadských bodů by se mohli stát Robby Jackson, působící v USHL v týmu Chicago Steel a také Brock Boeser, který si kvalitními výkony v týmu Burnsville High School vydobyl místo v kádru Waterloo Black Hawks (USHL). Do stejného mančaftu má namířeno Thomas Novak. Rodák z River Falls ve státě Wisconsin si v soutěži USHS (středoškolská americká liga) udržel po dobu svého působení neuvěřitelný bodový průměr na zápas, který činil celkem 1,96 branky či asistence na utkání. Naposledy působil v týmu St. Thomas Academy.

Na závěr taková zajímavost. Do týmu USA se probojoval také hokejista studující katolickou střední školu, Malden Catholic High School. Katolické gymnázium pro chlapce se nachází ve státě Massachusetts a hráč se jmenuje Matt Filipe. Škola je na něj právem hrdá, i proto v rubrice Latest News na oficiálních stránkách uvádí jeho povolání do reprezentace, kde mu zároveň i gratuluje.

Soupiska USA na Memoriál Ivana Hlinky 2014

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

6.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2021 se ještě 31. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Ruskem. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Twitter HGC

1.6. - Hlinka Gretzky Cup má i svůj účet na Twitteru. Najdete ho zde!
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers

Facebook

Images from an amazing last day ?? #HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers

Facebook

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | Your Alberta Ram Dealers | Hockey Canada

Twitter

Hometown champs! ????#HlinkaGretzkyCup | @ABRamDealers | @HockeyCanada

Facebook

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? https://hc.hockey/HGC2022Stats22Your Alberta Ram Dealers | Tre Kronor | Hockey Canada

Twitter

GAME OVER! | CANADA ???? are your 2022 #HlinkaGretzkyCup champions with a 4-1 win over ???? in the gold medal finals!?? hc.hockey/HGC2022Stats22@ABRamDealers | @Trekronorse | @HockeyCanada